Nokturnál

vladimir-holan-nokturnalPokud jste si jako povinnou četbu vybrali jedno z děl známého českého spisovatele a překladatele Vladimíra Holana, je možné, že je součástí spisu Nokturnál, na který jsme si v tomto článku posvítili. Přichystali jsme z něho výňatek spolu s vzorovými otázkami, které by mohly být komisí položeny. Doufáme, že se Vám i díky nim povede uspět u maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury.

Celý příspěvek

Lesk a bída kurtizán

honore-de-balzac-lesk-a-bida-kurtizanI s románem Lesk a bída kurtizán z Balzacova rozsáhlého cyklu Lidská komedie, jenž zobrazuje francouzskou společnost na začátku 19. století, se můžete setkat u ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka. Připravili jsme pro Vás výňatek z tohoto díla a vzorové otázky k němu vztažené. Pokuste se je zodpovědět a odměnou Vám bude větší jistota na potítku.
Celý příspěvek

Nora

henrik-ibsen-noraPokud se chcete řádně připravit k maturitě z českého jazyka a literatury, neměli byste opomenout vypracování vzorových otázek k dramatu Nora (často také uváděné pod názvem Domeček pro panenky) norského dramatika a básníka Henrika Ibsena. Otázky na Vás, společně s výňatkem z tohoto díla, čekají uvnitř článku. Hodně štěstí u maturitní zkoušky Vám přeje tým NovýAmos.cz.
Celý příspěvek

Na cestě

jack-kerouac-na-cesteProtože u ústní části maturity z českého jazyka a literatury se vyskytují i zahraniční díla, vybrali jsme nejslavnější román amerického prozaika a básníka Jacka Kerouaca – Na cestě. Pro toto dílo s autobiografickými prvky jsme následně připravili výňatek a k němu vzorové otázky. Vypracujte si je a budete o krok blíže k úspěšnému zvládnutí maturitní zkoušky.
Celý příspěvek

Hadrián z Římsů

vaclav-kliment-klicpera-hadrian-z-rimsuJednou z nejúspěšnějších divadelních děl Václava Klimenta Klicpery je veselohra Hadrián z Římsů, využívající záměnu osob jako zápletku. Pokud si chcete být u maturity z českého jazyka a literatury co možná nejjistější, klikněte na tento článek a odměnou se Vám stane připravený výňatek spolu se vzorovými otázkami. Vypracujte je a hned budete na potítku méně nervózní.
Celý příspěvek

Katyně

pavel-kohout-katyneI román Katyně, sepsaný známým česko-rakouským spisovatelem a dramatikem, Pavlem Kohoutem, se může objevit jako zadání ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Připravili jsme pro Vás výňatek z tohoto díla spolu se vzorovými otázkami, které by Vám mohla komise položit. Hodně štěstí u maturity Vám přeje tým NovýAmos.cz. Celý příspěvek

Vladař

nicollo-machiavelli-vladarPokud se chcete řádně připravit na ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury, neměli byste opomenout přečtení výňatku a vypracování vzorových otázek, vztahujících se k dílu Vladař od italského politika, diplomata a spisovatele, Niccola Machiavelliho. Když tak učiníte, žádná z otázek podobného typu Vás už před maturitní komisí nepřekvapí. Tak se do toho pusťte a nezapomeňte, že štěstí přeje připraveným.
Celý příspěvek

Kouzelný vrch

thomas-mann-kouzelny-vrchI román Kouzelný vrch německého prozaika, esejisty a držitele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1929, Thomase Manna, se může objevit u ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Proto byste si měli v tréninkovém tempu alespoň pár vzorových otázek k tomuto dílu vypracovat.  S chutí do toho a úspěch u maturity bude hned o krok blíže.
Celý příspěvek

Bílá velryba

herman-melville-bila-velrybaPřipravujete se na ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury, konkrétně na rozbor uměleckého díla? Chtěli byste zjistit jaké otázky by Vám mohla položit maturitní komise? Připravili jsme pro Vás článek k dílu Bílá velryba od amerického pozdně romantického spisovatele a básníka Hermana Melvilla, ve kterém naleznete odpověď na tuto otázku.
Celý příspěvek

Konrád Wallenrod

adam-mickiewicz-konrad-wallenrodPokud se chcete řádně připravit na ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury rozhodně byste neměli vynechat vypracování otázek k poému Konrád Wallenrod od polského spisovatele doby romantismu Adama Mickiewicze. Tak nezahálejte a pusťte se do toho, každá další hotová otázka Vás posouvá o krok blíže k úspěšnému odmaturování. Hodně štěstí.
Celý příspěvek

Eseje

michel-de-montaigne-esejeI renesanční dílo Eseje francouzského humanisty a skeptika Michela de Montaigne mohou být Vaším zadáním ústní maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. V rámci příprav byste se proto měli pokusit zodpovědět vzorové otázky, které jsme pro Vás přichystali. Pokud tak učiníte, Vaše šance na úspěch se ihned zvýší. Nebojte, s námi tu maturitu zvládnete.
Celý příspěvek

O zlých samotářích

ivan-olbracht-o-zlych-samotarichI příběhy lidí na okraji společnosti s pouhými zbytky důstojnosti knihy O zlých samotářích českého prozaika, publicisty a novináře Ivana Olbrachta se mohou objevit u ústní zkoušky maturity z českého jazyka a literatury. V článku na Vás čeká výňatek z tohoto díla a typové otázky k vypracování. Pokud poté budete mít nějaké tipy a triky, podělte se o ně s ostatními maturanty v komentářích.
Celý příspěvek

Cesta k mrazu

jiri-orten-cesta-k-mrazuPoezie Cesta k mrazu českého básníka Jiřího Ortena je jedno z uměleckých děl, které se vyskytuje u ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Prohlédněte si připravený výňatek společně s vzorovými otázkami, které Vám může maturitní komise položit a zjistěte, zda byste uspěli. O své výsledky se s námi můžete podělit v komentářích.
Celý příspěvek

Radost až do rána

vladimir-paral-radost-az-do-ranaMezi možnými uměleckými díly k rozboru u ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury se může objevit i jedno ze známých děl českého prozaika Vladimíra Párala – román Radost až do rána. To, jak by mohlo vypadat zadání takové zkoušky se dozvíte v tomto článku – obsahuje výňatek a vzorové otázky k němu vztažené, tak nezahálejte, štěstí přeje připraveným.
Celý příspěvek

Komedie o hrnci

titus-maccius-plautus-komedie-o-hrnciKomedie o hrnci – dílo jednoho z nejvýznamnějších římských autorů komedií, jménem Titus Maccius Plautus. Pokud se chcete řádně připravit na ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury a zároveň se u toho i trochu pobavit, toto dílo je ideální volba. Připravili jsme pro Vás výňatek z této komedie a typové otázky, čekají na Vás v tomto článku.
Celý příspěvek