Kniha písní

heinrich-heine-kniha-pisniStěžejní dílo Kniha písní světoznámého básníka, spisovatele a publicisty jménem Henrich Heine se může objevit i u vaší ostré maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Prohlédněte si vzorové zadání a typové otázky zkoušejícího a nanečisto si je zkuste vypracovat, aby vás na potítku na ústní už nic nepřekvapilo. Své zkušenosti sdílejte s ostatními maturanty v diskuzi pod článkem. Společně to dáme.

Výňatek uměleckého díla Kniha písní spisovatele Henricha Heine

OTÁZKY U moře, pustého, nočního moře, stojí jinoch – muž, v hrudi jen žal a v hlavě jen pochyby, a chmurnými rty se ptá vln:   „Ó rozřešte mi záhadu života, tu prastarou trýznivou záhadu, nad níž už hloubaly přemnohé hlavy, hlavy v čapkách s hieroglyfy, hlavy v turbanech a černých baretech, hlavy s parukami a tisíce jiných ubohých, potících se hlav – povězte mi, co je to člověk? Odkud přišel? Kam jde? Kdo bydlí tam nahoře na zlatých hvězdách?“   Šplouchají vlny, věčně šplouchají, vane vítr, oblaka táhnou, hvězdy se třpytí lhostejně, chladně a blázen čeká odpověď.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Kniha písní spisovatele Henricha Heine

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Charakterizujte postoje lyrického mluvčího a básnickou kompozici textu.
  • Popište atmosféru navozenou textem a své tvrzení zdůvodněte.
  • Zasaďte autora díla Heinricha Heine do kontextu světové literatury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *