Mstivá kantiléna

karel-hlavacek-mstiva-kantilenaI na básnickou sbírku plnou vzdoru a msty Mstivá kantiléna, napsanou českým básníkem a výtvarníkem Karlem Hlaváčkem, můžete u ústní části maturity z českého jazyka a literatury narazit. Proto si přečtěte výňatek, pokuste se zodpovědět vzorové otázky, které na Vás čekají ve článku a podělte se s námi o vaše výsledky v komentářích.

Výňatek uměleckého díla Mstivá kantiléna Karla Hlaváčka

XII   Již mrtvo vše, již mrtvo vše, kraj ani nezavzdychá - a marno vše, a marno vše - ten tam je vzdor a pýcha, ryk msty již nikdy nezazní zde do mrtvého ticha.   Tlí v polích marné modlitby na tělech hnisajících, těch, kteří známku geusovství ve vpadlých měli lících a kteří mstili, mstili ji na Kroesech hodujících.   Po polích sirné plameny nad mrtvolami svítí - oh, moje Manon ješitná - hle konec, konec žití, jen plačte s mojí violou - i její struny cítí: neb mrtvo Geusů království - oh, muselo tak býti.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Mstivá kantiléna autora Karla Hlaváčka

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Zasaďte výňatek do kontextu celého díla.
  • Okomentujte stavbu textu ve výňatku.
  • Zasaďte dílo Karla Hlaváčka do kontextu české literatury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *