Paměť mojí babičce

petra-hulova-pamet-moji-babicceMezi novodobými díly, které se objevují u maturity z českého jazyka a literatury, se nachází i próza české spisovatelky Petry Hůlové - Paměť mojí babičce, odehrávající se v Mongolsku. Přečtěte si připravený výňatek, pokuste se vypracovat typové otázky a napište nám do komentářů, zda byste před porotou uspěli.

Výňatek uměleckého díla Paměť mojí babičce od Petry Hůlové

Ojuna se narodila za nejstrašlivější zimy, co pamatuju. Venku skučel vítr tak mrazivej, že se s každým mrknutím musely víčka od sebe znova a znova odtrhávat, a někdy, když jsem musela za stádem a pak už jsem byla večer cestou domů unavená, každý to trhnutí víček jsem víc a víc oddalovala a chtělo se mi sednout si na sníh a usnout. Taky dírky v nose se lepily a bolestivě to tahalo za chloupky. To je při každý naší zimě, jenže tehdy, když se rodila Ojuna, to bylo mnohem horší. Zvířatům se propadly boky a lidem tváře, takže i mláďata vypadaly jako starci a malý děti dospělí vůbec nepouštěli ven. Přivazovali je k nohám postelí nebo je věšeli nad kamna do koženejch kolíbek, aby o ně nemuseli mít starost, když se vydali ovcím odhrabovat sníh. Sněhu napadlo v zimě, kdy se Ojuna narodila, tolik, že se babička rozhodla zemřít, protože nevěřila, že takovou spoušť by mohla vydržet, a tak celý ty tři nejhorší měsíce pospávala u kamen pod houněma, zatímco táta vařil kozím a ovčím mláďatům silnej horkej čaj s mlíkem, aby přežily.

Velkej dobytek obvazoval starejma kůžema a křičel na koně, když viděl, že některej z nich už nechce žít. Dobrý koně, když umírali, tloukl tašůrem do zadku a do nohou, aby se postavili a pak je střílel, a Nara a já jsme se rychle běžely podívat, jak se umírající oči potahujou slepou blánou a slabiny se chvějou, jako by odháněly mouchy.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Paměť mojí babičce spisovatelky Petry Hůlové

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Popište čas a prostor ve výňatku a vsaďte ho do kontextu celého díla.
  • Okomentujte lexikální a syntaktickou stránku textu a svá tvrzení doložte pomocí konkrétních částí výňatku.
  • Vsaďte prózu Petry Hůlové do kontextu české literatury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *