Romeo a Julie

william-shakespeare-romeo-and-julietNejznámější lyrické dílo anglického básníka Williama Shakespeare je Romeo a Julie, příběh všemocné lásky s tragickým koncem, tak typickým pro Shakespearova díla. Podívejte se na úryvek z této hry a zamyslete se, jak byste si o něm pohovořili se zkoušejícím u ústní zkoušky maturity z českého jazyka. Inspirativní zadání a jeho vlastní vypracování je cestou k úspěšnému složení zkoušky.

Výňatek uměleckého díla Romeo a Julie, William Shakespeare

CHORUS

"Dva rody, stejně staroslavné oba - Jsme v krásné Veroně - svůj dávný hněv Zas ženou na nůž a zas občanova V občanských rebeliích teče krev. Dva milující, pod nešťastnou hvězdou Z těch rodů narozeni, rodičům Smír vykupují křížovou svou cestou: Svou smrtí usmiřují s domem dům.

JULIE

Copak jsi ďábel, že mě takhle týráš? Jek těchto muk je v peklích domovem. Což si vzal Romeo život? Řekni ,,vzal'' a pouhé slůvko ,,vzal'' mě raní hloub než smrtonosný pohled baziliška. Vzal? Nevzal? Řekni ani, řekni ne, jedinou slabiku, jež rozhodne!

CHŮVA

Na vlastní oči viděla jsem ránu- Marie Panno!- v jeho mužných prsou, Ubohé mrtvé tělo! A ta krev! Jak popel zsinalý a celý v krvi! Krev, samá krev! Až jsem se poroučela.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Romeo a Julie od Williama Shakespeara

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:
  • Zařaďte autora a dílo do literárněhistorického kontextu.
  • Proč museli oba milenci svou lásku skrývat a sňatek utajit?
  • Jsou oba mladí lidé rovněž ovlivněni rodovými předsudky?
  • Které události zkomplikovaly situaci a byly příčinou tragédie?
  • Za jakou cenu se oba rody smířily?
  • Ovlivnilo téma některé další autory světové a české literatury?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *