Ruce Venušiny

jaroslav-seifert-ruce-venusinyCvičné zadání k ústní zkoušce u maturity z českého jazyka a literatury na dílo Ruce Venušiny, výběr básní českého básníka a autora mnoha krásných děl Jaroslava Seiferta, držitele Nobelovy ceny za literaturu, si můžete v klidu u svého počítače nebo na svém mobilu nanečisto vypracovat a být v případě vytažení tohoto tématu u vaší ostré zkoušky z českého jazyka u maturity ve větším klidu. Trénujte s Novým Amosem na maturitu z češtiny.

Výňatek uměleckého díla Ruce Venušiny autora Jaroslava Seiferta

Cikán mívá černé oči, chodí nocí zlou, a kde nespí hodné dítě, vezme si je do své sítě, houpy hou.   Pak je veze ve svém voze v dálku nocí zlou, špatně se mu v noci spinká bez maminky, bez tatínka, houpy hou.   Na kozlíku starý cikán, koně letí tmou přes bláto a přes kamení, v povětří se čerti žení, houpy hou.   Žáby spustí na močálu smutnou píseň svou, netopýři sametoví probudí na věži sovy, houpy hou.   Když v postýlce hodné dítě spí až do rána, na řasách zavřených víček tancuje mu andělíček, tananynky, tananá.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Ruce Venušiny autora Jaroslava Seiferta

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Porovnejte vyznění básně s jejím názvem.
  • Charakterizujte jazykové prostředky, tvrzení doložte na konkrétních textových pasážích.
  • Najděte symbol a metaforu.
  • Porovnejte vyznění básně s jejím názvem.
  • Charakterizujte verš a rým užitý v textu.
  • Zařaďte sbírku Ruce Venušiny do tvorby Jaroslava Seiferta (časově, tematicky …).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *