Sluneční hodiny

karel-toman-slunecni-hodinyPokud se chcete řádně připravit na ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury, neměli byste vynechat dílo Sluneční hodiny od známého českého básníka a novináře Karla Tomana. Proto si přečtěte výňatek, který na Vás čeká v tomto článku a vypracujte vzorové otázky. O své tipy a triky se můžete s námi a dalšími maturanty podělit v komentářích a na sociálních sítích.

Výňatek uměleckého díla Sluneční hodiny, autor Karel Toman

Sluneční hodiny   Dům v rozvalinách. Po děravých zdech se rozlez žravý mech a lišejníků cizopasná cháska.   Na dvoře bují kokotice a prales kopřiv. Studna otrávená je napajedlo krys.   A chorá jabloň, bleskem rozražená, neví, zda kvetla kdys.   V dnech jasných padnou hvízdajíce stehlíci v rumy. V zářných slunných dnech ožije oblouk hodin v průčelí, a po něm rozmarný a veselý stín času tančí a recituje vážně nebesům: Sine sole nihil sum.   Neb vše je maska.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Sluneční hodiny Karla Tomana

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Uveďte hlavní motivy básně Karla Tomana a porovnejte její název s jejím vyzněním.
  • Popište umělecké jazykové prostředky a svá tvrzení podložte konkrétními části textu.
  • Popište veršovou stavbu textu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *