Jak napsat skvělé vypravování u maturity z češtiny?

vypravovani-maturita-cjl-pisemna-praceJak si poradit s vypravováním u maturitní písemné práce z českého jazyka, napsat jej na jedničku, a uspět? Podívejte se na na to, co to vlastně vypravování je, jak se na tento typ textu připravit a hlavně na vzorové vypracování ostrého maturitního zadání, za které by pisatel získal plný počet bodů a skvělé hodnocení.

Co se od Vás při psaní vypravování u maturity z ČJ očekává?

Pokud píšete vypravování, tak vlastně někomu chcete písemně vyprávět o něčem, co se stalo. Aby bylo vypravování pro čtenáře zajímavé a příjemně se mu četlo, je potřeba, aby autor do svého textu zahrnul následující části:

 1. Úvod - uvedení do vyprávění, je třeba nastínit děj, představit postavy ve vyprávění a místo, kde se příběh odehrává, úvodu se také říká expozice
 2. Zápletka - v podstatě část Vašeho vyprávění, kde se něco začíná dít (kolize)
 3. Vyvrcholení - zápletka se může například rozuzlovat a my si při čtení uvědomujeme, o co vlastně šlo (krize)
 4. Zvrat - není nic lepšího, když čteme nějaké vyprávění, když se najednou stane něco, co nečekáme (peripetie)
 5. Rozuzlení a závěr vypravování - konec vypravování

Maturitní vypravování také musí splňovat určitou úroveň jazyka, tedy zejména správný pravopis, diakritiku, interpunkci - jednoduše správně používanou gramatiku českého jazyka. Od maturanta se prostě očekává kvalitní čeština.

Písemná práce z češtiny u maturity by také měla obsahovat očekávanou úroveň použité slovní zásoby, tedy bohatý, popř. květnatý jazyk - to vždy záleží na typu textu, který píšete.

Jak tedy napsat vypravování u maturity z českého jazyka?

Podívejte se na zadání vypravování, které se objevilo u ostré maturity z češtiny na jaře 2011 a vzorové vypracování, které by získalo jedničku:

ZADÁNÍ VYPRAVOVÁNÍ K MATURITNÍ PÍSEMNÉ PRÁCI Z ČESKÉHO JAZYKA:

Tohle se nemělo stát!

VÝCHOZÍ TEXT: Kdyby člověk od mladosti až do stáří svého zapisoval všecky poklesky a hlouposti, kterých se dopustil, měl by každý velkou knihu... (Josef Jungmann, Zápisník, upraveno)

Zpracování: vypravování o tom, jak jste udělali něco, co vás následně mrzelo

VZOR VYPRAVOVÁNÍ ČEŠTINA:

S Honzou jsem vždy tvořil nerozlučnou dvojku. Někdy jsme podnikali věci, které by nám rodiče neodsouhlasili. Jeden bláznivý nápad a může být poznamenán celý zbytek života!

Už předem jsem Honzovi slíbil, že se v létě zúčastníme akce „Benátská noc“. „Bude to paráda. Suprově zapaříme!“ „Jasně,“ hned jsem souhlasil. Naskytla se přece možnost, jak si pořádně užít. V sobotu ráno jsme tedy vyrazili do Liberce. Já řídil svůj nový vůz, na který jsem byl patřičně pyšný. V návalu emocí nikdo neřešil, jak se dostaneme domů, i když každý tušil, že bez alkoholu se neobejdeme. Celý večer pro nás znamenal téměř sedmé nebe. Skvělá hudba hrála ze všech pódií, kapely se střídaly jedna za druhou, trsali jsme a kolem nás se točilo plno krásných a sexy holek a nechyběl ani alkohol. V pozdních večerních hodinách padla zčistajasna osudová sázka mezi Honzou a místním frajerem Petrem. „O co, že odtud za pět minut nedojedeš na Dlouhé Mosty!“ „Za basu piva to zvládnu!“ zněla moje odpověď. „Tak se ukaž, Hodkovičáku!“ odvětil Honza. Sedl jsem si za volant odhodlán vyhrát. Honza seděl na straně spolujezdce a Petr na sedadle za mnou. Vyjel jsem! Před očima se mi dělaly mžitky, měl jsem pocit, že silnice oživla. Dokážu to, nejsem žádné béčko! První zatáčku jsem hravě projel, ale druhou už nezvládl a narazil plnou rychlostí do stromu.

Víčka byla těžká, ale přesto se mi je podařilo otevřít a uviděl jsem zdravotní sestru, která se na mne smutně usmála. „Co se stalo? A kde to jsem? Kde je Honza a Petr?“ zeptal jsem se sestry. „Už jsi mimo nebezpečí, lež!“ naléhala. „Máš těžký otřes mozku a zlomenou ruku a pravou nohu. Petr měl obrovské štěstí. Vyvázl jen se zlomenou nohou a s drobnými pohmožděninami. Ale Honza!“ Najednou se mi zatajil dech! Sestřička pokračovala: „Podařilo se nám ho zachránit, ale museli jsme mu amputovat obě dvě dolní končetiny.“ Do očí mi vyhrkly slzy. Tiše jsem plakal a nadával si, co jsem to udělal.

Brzy jsme se s Petrem uzdravili. Honza je od té doby na vozíku. Dokázal se se svým osudem smířit a snaží si užívat života. Odpustil mi. Všichni tři jsme nerozluční kamarádi. I přesto jsem dodnes zraněn. Ne na těle, ale na duši. Seděl jsem za volantem!

Proč naše vzorové vypracování získá maximální počet bodů?

 • autor textu píše slohový útvar, který odpovídá zadání - tedy vypravování
 • text je napsán v kontextu výchozího textu v zadání - vyprávíme o něčem, co bychom si za rámeček nedali (v našem případě o hlouposti řízení pod vlivem alkoholu)
 • text obsahuje prvky vyprávění (úvod, zápletku, vyvrcholení, zvrat a závěr)
 • text je vhodně členěný a organizovaný - obsahuje několik odstavců a v každém odstavci se odehrává jedna uzavřená myšlenka - nepíšeme páté přes deváté
 • text obsahuje bohatou slovní zásobu na maturitní úrovni
 • text neobsahuje gramatické chyby
 • text obsahuje zajímavé jazykové prvky, jako je např. přímá řeč, zajímavá slovní spojení jako např. "sedmé nebe" apod.
 • text o trochu přesahuje 250 slov, což je podle zadání v pořádku

Mnoho úspěchů u maturity z češtiny, pokud si v písemné práci vyberete vypravování 🙂

52 komentářů u “Jak napsat skvělé vypravování u maturity z češtiny?

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu penalizována, když jsem psala zadání 6(maturita 2016 – vyprávění o Erikovi) v přítomnosti, ne v minulosti.
  Děkuji za odpověď

 2. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli u vypravování dostanu začátek a ja to budu muset dále vymyslet? 🙂

 3. Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, když mám v zadání např. u vypravování text na který mám navázat musím ho opisovat, či ne? 🙂
  Nechci tím ztrácet moč času, tak by mi pomohlo třeba naznačit pár teček …a pokračovat vlastním.

  Děkuji za odpověď. 🙂

 4. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li se někdo bude moci k mé maturitní práci, po jejím ohodnocení, dostat. Pokud bych si vybrala zadání z roku 2011 „Tohle se nemělo stát!“ – vypravování a psala bych o něčem, co se mi skutečně stalo a bylo to dost osobní, může se to dostat i k někomu jinému, než ke mně nebo k tomu, co mou práci bude opravovat?

  • An, originál Vaší maturitní písemné práce z češtiny je vždy uschován ve škole, kde se také opravuje. Následně se práce archivuje. Vaše práce by se neměla dostat k nikomu jinému než k hodnotiteli a do archivu školy.

 5. Dobrý den,
  mám otázku – psala jsem vyprávění a nedala jsem tam viditelnou zápletku. Myslíte si, že bude má práce hodnocena 0 body?

  Děkuji za odpověď

 6. Dobrý den,
  u slohové práce z češtiny byl název Africké dobrodružství, mělo to být vyprávění, všechny body jsem splnila pouze jsem místo Afriky uvedla prales v Brazílii a daly mi kvůli tomu 0 bodů, můžu se zeptat jaké myslíte, že mám šance když podám odvolání k cermatu?

  • Musite se drzet toho, co je v zadani. Pokud bylo v zadani Africke dobrodruzstvi, tak ste mela psat o Africe, nikoli o Brazilii.

 7. Chtěla bych se zeptat, jestli u vypravování může být rozuzlení součástí vyvrcholení ? Děkuji

 8. Dobrý večer,
  mám takový dotaz 😀
  Když na konci píšete že text mírně přesáhl 250 slov, počítali jste je? Já jsem si tu práci dal a napočítal jsem 371 😀 Dále bych se chtěl zeptat jestli je přesažení počtu slov velký problém? Na slohovce jsem popsal stránku a třičtvrtě záznamového archu. Mám pocit ze má slohová práce obsahuje +-300 slov. Mám se bát že jsem to nedal? 😀 😀
  Jinak děkuju za tyhle bezva stránky. Zde jsem se dozvěděl všechny informace co jsem potřeboval.

  • Co nám říkala češtinářka, tak raději víc jak míň, ale 300 je celkem kotel, to máš pade navíc :D. Ja se orientuji vždycky tím otřepaným pravidlem řádek=10slov cca. Na konci spočítám a buď poškrtám kraviny, nebo přidám v závěru. Bohužel ti neporadím, nevím přesně jak to funguje s překročením rozsahu, ale snad ti nestrhnou nějak moc.

 9. Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,pokud jsem omylem do vypravování udělal závěr v 3. osobě jednotného čísla,bude práce hodnocena 0 body ? :/ děkuji

 10. Dobrý den, mam dotaz. Pokud mam zadaný výchozí text s poznámkou vypravovaní jako pokračování výchozího textu. Napíši tedy úvod – seznámení s prostředím a poté použiji výchozí text, na který navážu vypravování. Je to tak správně anebo mám začínat výchozím textem bez úvodu? Pokud mám začít bez úvodu, jak velká chyba je, že jsem do napsala? Děkuji za odpověď

 11. Dobry den. Chtěla jsem se zeptat. Pisu-li vypravování, ale v textu popisují i prostředí a postavy bude to počítáno za chybu? Je možné , ze by cela prace byla považována za popis?

 12. Dobrý den je to hodně velká chyba že jsem neudělala přímou řeč? Nebo spíš napsala jsem ji tam ale zapoměla jsem na uvozovky.

 13. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, ve vypravování může být přímých řečí tolik, kolik chci? Nebo to je nějak omezeno? Docela, když si to zkouším, tak se mi jich tam vyskytuje nějak až moc…
  Předem děkuji za odpověď
  Nikola 🙂

  • Vypravování by mělo obsahovat prvky jako je přímá reč. Ovšem berte to s rezervou. Jak se říká: co je dost, to je dost.

   • Dobrý den Vojto, prosím Vás, chtěla jsem se zeptat, jestli je hodně veliká chyba, když jsem skoro celou slohovku psala v přímé řeči? Bylo to vypravování na téma Jak jsem poznal vaši matku a já to právě pojala tak, že to otec těm dětem vypráví právě teď, tak jsem se Vás na to chtěla zeptat. 🙂

 14. Škoda, že v práci není přítomný čas, když se akce „rozjede“. Tato práce by rozhodně do literární soutěže nebyla. Omlouvám se, že to říkám takhle na rovinu, ale po dvou čteních dvě „nevzorové“ (tj. že práce není stoprocentní) chyby mi přijdou až příliš. S pozdravem k8878.

 15. „I přesto jsem zraněn nejvíc dodnes.“ Tak tuhle větu bych měl určitě červeně podtrženou. Slova za sebou nesedí, nehledě na to, že nedává smysl… U vzorové práce bych čekal jistou dokonalost.
  Jinak bych řekl, že příběh splňuje co má a to jak po stránce gramatické, tak stylistické.

  • V pátek v zadání pro písemnou práci z AJ bylo vypravování a nadpis se opisoval ze zadání. Tudíž myslím, že nadpis by tu neměl chybět.

 16. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je počítáno za chybu, když napíšu k útvaru jako je vypravování či úvaha titulek? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *