Jak napsat skvělé vypravování u maturity z češtiny?

vypravovani-maturita-cjl-pisemna-praceJak si poradit s vypravováním u maturitní písemné práce z českého jazyka, napsat jej na jedničku, a uspět? Podívejte se na na to, co to vlastně vypravování je, jak se na tento typ textu připravit a hlavně na vzorové vypracování ostrého maturitního zadání, za které by pisatel získal plný počet bodů a skvělé hodnocení.

Co se od Vás při psaní vypravování u maturity z ČJ očekává?

Pokud píšete vypravování, tak vlastně někomu chcete písemně vyprávět o něčem, co se stalo. Aby bylo vypravování pro čtenáře zajímavé a příjemně se mu četlo, je potřeba, aby autor do svého textu zahrnul následující části:

  1. Úvod – uvedení do vyprávění, je třeba nastínit děj, představit postavy ve vyprávění a místo, kde se příběh odehrává, úvodu se také říká expozice
  2. Zápletka – v podstatě část Vašeho vyprávění, kde se něco začíná dít (kolize)
  3. Vyvrcholení – zápletka se může například rozuzlovat a my si při čtení uvědomujeme, o co vlastně šlo (krize)
  4. Zvrat – není nic lepšího, když čteme nějaké vyprávění, když se najednou stane něco, co nečekáme (peripetie)
  5. Rozuzlení a závěr vypravování – konec vypravování

Maturitní vypravování také musí splňovat určitou úroveň jazyka, tedy zejména správný pravopis, diakritiku, interpunkci – jednoduše správně používanou gramatiku českého jazyka. Od maturanta se prostě očekává kvalitní čeština.

Písemná práce z češtiny u maturity by také měla obsahovat očekávanou úroveň použité slovní zásoby, tedy bohatý, popř. květnatý jazyk – to vždy záleží na typu textu, který píšete.


Jak tedy napsat vypravování u maturity z českého jazyka?

Podívejte se na zadání vypravování, které se objevilo u ostré maturity z češtiny na jaře 2011 a vzorové vypracování, které by získalo jedničku:

ZADÁNÍ VYPRAVOVÁNÍ K MATURITNÍ PÍSEMNÉ PRÁCI Z ČESKÉHO JAZYKA:

Tohle se nemělo stát!
VÝCHOZÍ TEXT: Kdyby člověk od mladosti až do stáří svého zapisoval všecky poklesky a hlouposti, kterých se dopustil, měl by každý velkou knihu…
(Josef Jungmann, Zápisník, upraveno)

Zpracování: vypravování o tom, jak jste udělali něco, co vás následně mrzelo

VZOR VYPRAVOVÁNÍ ČEŠTINA:

          S Honzou jsem vždy tvořil nerozlučnou dvojku. Někdy jsme podnikali věci, které by nám rodiče neodsouhlasili. Jeden bláznivý nápad a může být poznamenán celý zbytek života!
          Už předem jsem Honzovi slíbil, že se v létě zúčastníme akce „Benátská noc“. „Bude to paráda. Suprově zapaříme!“ „Jasně,“ hned jsem souhlasil. Naskytla se přece možnost, jak si pořádně užít. V sobotu ráno jsme tedy vyrazili do Liberce. Já řídil svůj nový vůz, na který jsem byl patřičně pyšný. V návalu emocí nikdo neřešil, jak se dostaneme domů, i když každý tušil, že bez alkoholu se neobejdeme. Celý večer pro nás znamenal téměř sedmé nebe. Skvělá hudba hrála ze všech pódií, kapely se střídaly jedna za druhou, trsali jsme a kolem nás se točilo plno krásných a sexy holek a nechyběl ani alkohol. V pozdních večerních hodinách padla zčistajasna osudová sázka mezi Honzou a místním frajerem Petrem. „O co, že odtud za pět minut nedojedeš na Dlouhé Mosty!“ „Za basu piva to zvládnu!“ zněla moje odpověď. „Tak se ukaž, Hodkovičáku!“ odvětil Honza. Sedl jsem si za volant odhodlán vyhrát. Honza seděl na straně spolujezdce a Petr na sedadle za mnou. Vyjel jsem! Před očima se mi dělaly mžitky, měl jsem pocit, že silnice oživla. Dokážu to, nejsem žádné béčko! První zatáčku jsem hravě projel, ale druhou už nezvládl a narazil plnou rychlostí do stromu.
          Víčka byla těžká, ale přesto se mi je podařilo otevřít a uviděl jsem zdravotní sestru, která se na mne smutně usmála. „Co se stalo? A kde to jsem? Kde je Honza a Petr?“ zeptal jsem se sestry. „Už jsi mimo nebezpečí, lež!“ naléhala. „Máš těžký otřes mozku a zlomenou ruku a pravou nohu. Petr měl obrovské štěstí. Vyvázl jen se zlomenou nohou a s drobnými pohmožděninami. Ale Honza!“ Najednou se mi zatajil dech! Sestřička pokračovala: „Podařilo se nám ho zachránit, ale museli jsme mu amputovat obě dvě dolní končetiny.“ Do očí mi vyhrkly slzy. Tiše jsem plakal a nadával si, co jsem to udělal.
          Brzy jsme se s Petrem uzdravili. Honza je od té doby na vozíku. Dokázal se se svým osudem smířit a snaží si užívat života. Odpustil mi. Všichni tři jsme nerozluční kamarádi. I přesto jsem dodnes zraněn. Ne na těle, ale na duši. Seděl jsem za volantem!

Proč naše vzorové vypracování získá maximální počet bodů?

  • autor textu píše slohový útvar, který odpovídá zadání – tedy vypravování
  • text je napsán v kontextu výchozího textu v zadání – vyprávíme o něčem, co bychom si za rámeček nedali (v našem případě o hlouposti řízení pod vlivem alkoholu)
  • text obsahuje prvky vyprávění (úvod, zápletku, vyvrcholení, zvrat a závěr)
  • text je vhodně členěný a organizovaný – obsahuje několik odstavců a v každém odstavci se odehrává jedna uzavřená myšlenka – nepíšeme páté přes deváté
  • text obsahuje bohatou slovní zásobu na maturitní úrovni
  • text neobsahuje gramatické chyby
  • text obsahuje zajímavé jazykové prvky, jako je např. přímá řeč, zajímavá slovní spojení jako např. “sedmé nebe” apod.
  • text o trochu přesahuje 250 slov, což je podle zadání v pořádku

Mnoho úspěchů u maturity z češtiny, pokud si v písemné práci vyberete vypravování 🙂


93 komentářů u “Jak napsat skvělé vypravování u maturity z češtiny?

  1. Dobrý den, psala jsem dnes vypravování s těmi piráty, a pojala jsem to v moderním stylu dnešní doby (elektronika apod.), jenže pár minut před koncem jsem si všimla, že v zadání je napsáno datum 31. června 1651. Snažila jsem se to tedy zachránit tím že jsem v poslední větě napsala, že pluli po moři budoucnosti. Chci se reálně zeptat jestli je za nedodržení tématu rovnou 5, nebo mám šanci projít třeba na 4, pokud vše ostatní bylo v pořádku? Díky moc za odpověď.

  2. Dobrý den, dnes jsem psal slohovou práci, vybral jsem si vypravování, kde byl úvodní text, kdy hlavní hrdina popisoval jak dlouho je na palubě a poté, že uviděl strašidelnou jakoby pirátskou loď a úkol byl navázat na úvodní text s tím že popsat jaké dobrodružství zažil daný člověk s piráty a lidmi na palubě. Celou dobu jsem navazoval na úvodní děj, ale l dané lodi jsem napsal, že je opuštěna, tedy bez známek života a až teprve v posledním odstavci jsem zmínil dané piráty, kteří odplouvali od dané lodi a kapitán našeho plavidla jim nabídl pomocnou ruku a zachránil je, piráti nám poté vyprávěli co se jim přihodilo a já byl (jako hlavní hrdina příběhu) velice rad, že vše dopadlo v poradku a pokojně jsem se vrátil domu- takhle podobně jsem uzavřel poslední odstavec- myslíte, že vadí když jsem se držel příběhu ale piráty jsem uvedl až v posledním odstavci? Děkuji za rady

  3. Dobrý den, uspěla bych s tímto vypravováním u matuurity nebo kde paříklad dělám chyby? Děkuji za odpověď

    Ztráta paměti (jaro 2016 maturita)

    Erik se probouzí v nemocnici. Z posledních sedmi dnů svého života si vůbec na nic
    nevzpomíná. Až příchod nečekané návštěvy způsobí, že se mu z paměti vynoří první
    mlhavá vzpomínka. Od tohoto okamžiku se Erikovi postupně začínají vybavovat
    jednotlivé události..
    Erik je mladý pohledný muž, jako každý jiný. Žije v Praze se svou ambiciozní přítelkyní Renatou a mouratou kočkou Ager. Je váženým a uznávaným spisovatelem, který již za svůj krátký, ale přesto fascinující život, stihl mnoho. Ať už třeba procestovat téměř celý svět nebo se stát vlivným a silným mužem.
    Ticho, klid, Erik se probouzí z hlubokého spánku a první, jediné co uslyší, je pouze pro něj nesnesitelný, přitom nepatrný, tikot kmitajících ručiček na hodinách na bílé zdi. Rozbolí ho hlava, jakoby mu někdo bodal do lebky, rozžhaveným kovem pálil po spáncích, tak silná je bolest, co nyní pociťuje. Po pár minutách se z posledních sil probere a začne se porozhlížet po pokoji. Oproti nezapomenutelným koutům světa, se s nimi tento „světlí“ nedá dozajista srovnávat. Jedno nemocniční lůžko, skromný prostý stolek, erární župan, který podle svého vzhledu zažil dobu kamennou a nespočetně blikajících, kabely se motajících přístrojů, s jejichž počty tlačítek by měl problém i technik v jaderné elektrárně.
    Z ničeho nic, se otevřou bílé dveře a vchází kdosi do pokoje. Erik rozpoznává, že se k němu blíží jakási ženská silueta. Je blíž a blíž a teď již stojí v celé kráse přímo před ním. Erik ale ženu nepoznává. Dáma promluví: ,,Eri, jak Ti je? Co se stalo? Jsi v pořádku?“. Kouká na pro něj neznámou osobo a chrapotem hlesne: ,,Kde to jsem a kdo jste Vy?“. Žena ve tváři posmutní a pohlédne k zemi. ,,Copak ty si na mne nepamatuješ?“ Erik jen otočil hlavou a tvrdě usnul. Neznámá dáma s brekem odchází a několikrát se otáčí směrem k lůžku se spícím tělem.
    Jen co klaply dveře, už do nich vchází kdosi úplně jiný. Přistoupí k Erikovi a povídá: ,,Dobrý den, jsem doktor Dumas a jsem Váš ošetřující lékař. Měl jste vážnou nehodu, ale z nejhoršího jste venku. Jak se cítíte?“. Erik doposud nevěděl kde je a jak se tam ocitl. Snaží si vzpomenout, co se stalo, ale jediné co si vybaví, je v šeru zatajený pokoj, všude kolem svíčky a okvětní lístky růží, kde uprostřed pokoje leží narozeninový dort vyjímající se číslem 22. Rozbolí ho náhle hlava, je slabý a naštvaný sám na sebe, že si ne a ne vzpomenout. Doktor stále stojí vedle něj a znovu opakuje jednu a tu samou otázku. Erik se zmátoří a rád by ze sebe dostal pár slov. ,,Ano, nehoda, jaká? A ta žena?“ Doktor zbystří: ,,Jaká žena?“ ,,Ta co teď odešla, vypadala jako anděl.“ Doktor odvětí: ,,Jediná žena, která tu byla, je Vaše přítelkyně paní Renata a ta tu byla již před dvěma dny, Vy si na ni nevzpomínáte?“ Nastane hrobové ticho, Erik se odebere zpátky do své poslední a jediné vzpomínky, do té jež ho provází a drží alespoň trochu při smyslech. Pokoj, růže, svíčky, dort, opakuje si stále dokola. Zanedlouho už ve své představě zahlédne i jakýsi obrys ženského těla. Hloubá dál ve své paměti, ženu nepoznává, ale na stole vedle dortu leží obálka, klíčová vzpomínka. ,,Ach ano, Renata, láska moje a její narozeniny, chtěl jsem jí přeci udělat radost a v obálce byl poukaz na 14ti denní zájezd do Afriky. Jel jsem pro ni do práce a pak, pak si nic nepamatuji.“ Doktor se pousměje a povídá: ,,No vidíte, s tou pamětí to nebude až tak hrozné, ale je tu ještě jedna věc, kterou by jste měl vědět..“ V tom někdo zaklepe na dveře a je to právě Erikova přítelkyně. ,,Nechám Vás o samotě a ještě se uvidíme“. Erik se již potutelně culí, oči mu září, vše se mu najednou zdá jasnější a v růžových barvách. ,,Reni, jsem tak rád, že tě vidím, chtěl jsem Tě překvapit a jak to dopadlo. Ale neměj žádný strach, dám se dohromady a vyrazíme spolu do Afriky.“ Renata si sedne na kraj postele a chytí Erika za ruku a pohlédne mu do očí: ,,Nejdříve se musíš uzdravit a pak to nějak vymyslíme.“ Erik nechápající svraští čelo, zakroutí hlavou a dodá: ,,Já jsem zdravý jako rybka, jen co mne propustí dáme se do vyřizování.“ Renata posmutní, odkryje přikrývku, jenž je Erik zakryt a začne plakat. Erik se dozvídá. Že místo nohou má dva obvázané vystouplé pahýly, jež mu zůstaly jako nepěkný následek po těžké nehodě. Vůbec nemá ponětí, co dál, co teď, nedokáže si představit, jak se to vše mohlo z ničeho nic najednou stát. Ukápne mu slza a tiše zašeptá: ,,Stejně se do té Ameriky podíváme, oba dva, spolu. Společně vše zvládneme.“

  4. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat. Psala jsem u maturitní slohovky téma č. 8 (vypravovaní, které má navazovat na text). Své vyprávění jsem ovšem pojmenovala vlastním názvem, odlišným, než v zadaní. JE to chyba nebo to tak být může?
    Děkuji za odpoveď.

  5. Dobrý den,
    Chtěla jsem se zeptat když jsem slohovku napsala na 259 slov ale slova a jména se mi tam opakují a já jsem je spocitala všechny a mám 259 tak mám ze slohovky za 5? Nebo se počítá každé slovo?

    • U slohovek se nepočítá přesný počet slov, ale udělá se vzorek toho, kolik slov máte na jednom řádku, a to se pak vynásobí.

  6. Dobrý den, dneska jsem psal slohovku a vybral jsem si téma číslo 2. Byl tam výchozí text, něco ve smyslu, že zemi přepadli mimozemšťani, všechno bylo zničeno, kromě těch, co se schovali v podzemí. Poslední věta byla, že mají převahu nad přeživšími. Zatím…

    Zajímalo by mě, jestli je chyba, že jsem to slovo zatím… vzal tak, že jsem pokračoval dál a psal svůj příběh, nebo to mělo směřovat k tomu, že zatím mají převahu, ale ve vypravování to bude směřovat k tomu, že lidstvo zvítězí.. Děkuji za všechny vaše odpovědi.

      • U nás ve třídě jsme se právě rozcházeli.. Jedni to směřovali k tomu, že Země byla zachráněna, ale já jsem za slovem Zatím… pokračoval a např. záchranu Země jsem vůbec nezmínil.

      • Já jsem to psal taky takhle vzal jsem si z toho jen rok kdy to bylo ,mimozemšťany a ,že se pokouší zničit lidstvo každý den ….zkrátka jen tu myšlenku a myslím ,že by to mělo být ok

  7. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak moc velká (a zda vůbec) je chyba, když sem první stránku listu vyplnila (stejně jako všichni maturanti), ale samotnou slohovou práci sem začala psát na jiný list, nepokračovala jsem z druhé strany prvního listu

  8. Dobrý den,
    Je nutné při vypravování opsat nadpis (nazev) ? Pokud ano je nějak penalizovano že není napsán?

  9. Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda když jsem popsal stránku a čtvrt, na kterou se píše naostro jestli je šance na úspěch. Neměl jsem vůbec čas na počítání slov. Měl jsem to tak akorát s časem na přepsání. Mám šanci na úspěch? Předem děkuji za odpověď.

  10. Dobrý den, chtěl bych se optat. Při vyprávování na téma, Existence lidstva ohrožena! Zdali je podmínka, že lidstvo musí přežít, nebo může dojít ke zvratu, že vymře lidstvo i s celou planetou. Dále jsem nepoužil přímou řeč. Myslite že to bude hodně špatný, nebo by to mohlo nějak vyjit. Děkuji

  11. Dobrý den, právě jsem dopsal písemnou práci. Chci se zeptat, zda-li se za prvky scifi počítá i samotné rozvinutí příběhu o monstrech ve stylu post apo. Kde žádné technologie nejsou, lidé se schovávají a ani není objasněn původ těchto obludek. Celkově mě nic jiného netrápí. Přímá řeč, zapletka, vše tam je. Děkuji

    • Já měla samé téma (Existence lidstva ohrožena!). Jako sci-fi jsem si vymyslela vědce, kteří zkoumají původ monster a to, jak proti nim bojovat. Zjistí se však, že to jsou upíři. Vše jinak mám správně (zápletku, přímou řeč…). Je to, co jsem psala sci-fi? Děkuji

  12. Dobrý den,
    ted jsem dopsala slohovou praci na vypravovani a zapomnela jsem na primou rec. V tom stresu mi to uplne vypadlo. Jinak mam pocit dobry. Chci se zeptat, jak moxlc vadi, ze jsem ji vynechala. Mam sanci uspet? Moc dekuji za odpoved.
    Kristyna

  13. Dobrý den. Chci se zeptat, co vše se hodnotí u slohové písemné práce (vypravování) hodnotí a jestli je nějaký maximální limit slov. Děkuji

  14. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak nejlépe poznat situaci, v které osobě by mělo vypravování pokračovat? Jednou ve škole jsme měli zadání o jedné osobě jménem Petr, v celém úvodu se psalo ve 3. Osobě j. C. Neboli o Petrovi, následně se ale mělo údajně pokračovat v 1. Osobě jednotného čísla, čili že jsem já ten Petr. Ale našla jsem již slohy kdy se pokračovalo ve vypravování ve 3. o. j. c. … Čili se stalo psalo on šel on měl …Děkuji předem

  15. Chci se zeptat, zda vypravování musí být psáno v minulém čase, jestli by nebylo lepší využití času přítomného?

  16. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu penalizována, když jsem psala zadání 6(maturita 2016 – vyprávění o Erikovi) v přítomnosti, ne v minulosti.
    Děkuji za odpověď

    • Ne nebudete. Je to jedno jestli budete psát v minulosti nebo v přítomnosti. Důležité ale je se držet v té časové ose. 🙂

  17. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli u vypravování dostanu začátek a ja to budu muset dále vymyslet? 🙂

    • Záleží na tom, jaké zpracování dostaneš, zda po tobě budou chtít, abys zadání dále rozvíjela (opíšeš zadání, které se nepočítá do napsaných slov) a dále navazuješ, nebo je zadání pouze inspirací a můžeš, ale vůbec nemusíš se ho držet 🙂

  18. Ahoj,
    chtěla bych se zeptat, když mám v zadání např. u vypravování text na který mám navázat musím ho opisovat, či ne? 🙂
    Nechci tím ztrácet moč času, tak by mi pomohlo třeba naznačit pár teček …a pokračovat vlastním.

    Děkuji za odpověď. 🙂

  19. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li se někdo bude moci k mé maturitní práci, po jejím ohodnocení, dostat. Pokud bych si vybrala zadání z roku 2011 “Tohle se nemělo stát!” – vypravování a psala bych o něčem, co se mi skutečně stalo a bylo to dost osobní, může se to dostat i k někomu jinému, než ke mně nebo k tomu, co mou práci bude opravovat?

    • An, originál Vaší maturitní písemné práce z češtiny je vždy uschován ve škole, kde se také opravuje. Následně se práce archivuje. Vaše práce by se neměla dostat k nikomu jinému než k hodnotiteli a do archivu školy.

  20. Dobrý den,
    mám otázku – psala jsem vyprávění a nedala jsem tam viditelnou zápletku. Myslíte si, že bude má práce hodnocena 0 body?

    Děkuji za odpověď

  21. Dobrý den,
    u slohové práce z češtiny byl název Africké dobrodružství, mělo to být vyprávění, všechny body jsem splnila pouze jsem místo Afriky uvedla prales v Brazílii a daly mi kvůli tomu 0 bodů, můžu se zeptat jaké myslíte, že mám šance když podám odvolání k cermatu?

    • Musite se drzet toho, co je v zadani. Pokud bylo v zadani Africke dobrodruzstvi, tak ste mela psat o Africe, nikoli o Brazilii.

  22. Chtěla bych se zeptat, jestli u vypravování může být rozuzlení součástí vyvrcholení ? Děkuji

  23. Dobrý večer,
    mám takový dotaz 😀
    Když na konci píšete že text mírně přesáhl 250 slov, počítali jste je? Já jsem si tu práci dal a napočítal jsem 371 😀 Dále bych se chtěl zeptat jestli je přesažení počtu slov velký problém? Na slohovce jsem popsal stránku a třičtvrtě záznamového archu. Mám pocit ze má slohová práce obsahuje +-300 slov. Mám se bát že jsem to nedal? 😀 😀
    Jinak děkuju za tyhle bezva stránky. Zde jsem se dozvěděl všechny informace co jsem potřeboval.

    • Co nám říkala češtinářka, tak raději víc jak míň, ale 300 je celkem kotel, to máš pade navíc :D. Ja se orientuji vždycky tím otřepaným pravidlem řádek=10slov cca. Na konci spočítám a buď poškrtám kraviny, nebo přidám v závěru. Bohužel ti neporadím, nevím přesně jak to funguje s překročením rozsahu, ale snad ti nestrhnou nějak moc.

  24. Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,pokud jsem omylem do vypravování udělal závěr v 3. osobě jednotného čísla,bude práce hodnocena 0 body ? :/ děkuji

  25. Dobrý den, mam dotaz. Pokud mam zadaný výchozí text s poznámkou vypravovaní jako pokračování výchozího textu. Napíši tedy úvod – seznámení s prostředím a poté použiji výchozí text, na který navážu vypravování. Je to tak správně anebo mám začínat výchozím textem bez úvodu? Pokud mám začít bez úvodu, jak velká chyba je, že jsem do napsala? Děkuji za odpověď

  26. Dobry den. Chtěla jsem se zeptat. Pisu-li vypravování, ale v textu popisují i prostředí a postavy bude to počítáno za chybu? Je možné , ze by cela prace byla považována za popis?

  27. Dobrý den je to hodně velká chyba že jsem neudělala přímou řeč? Nebo spíš napsala jsem ji tam ale zapoměla jsem na uvozovky.

  28. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, ve vypravování může být přímých řečí tolik, kolik chci? Nebo to je nějak omezeno? Docela, když si to zkouším, tak se mi jich tam vyskytuje nějak až moc…
    Předem děkuji za odpověď
    Nikola 🙂

    • Vypravování by mělo obsahovat prvky jako je přímá reč. Ovšem berte to s rezervou. Jak se říká: co je dost, to je dost.

      • Dobrý den Vojto, prosím Vás, chtěla jsem se zeptat, jestli je hodně veliká chyba, když jsem skoro celou slohovku psala v přímé řeči? Bylo to vypravování na téma Jak jsem poznal vaši matku a já to právě pojala tak, že to otec těm dětem vypráví právě teď, tak jsem se Vás na to chtěla zeptat. 🙂

  29. Škoda, že v práci není přítomný čas, když se akce “rozjede”. Tato práce by rozhodně do literární soutěže nebyla. Omlouvám se, že to říkám takhle na rovinu, ale po dvou čteních dvě “nevzorové” (tj. že práce není stoprocentní) chyby mi přijdou až příliš. S pozdravem k8878.

  30. “I přesto jsem zraněn nejvíc dodnes.” Tak tuhle větu bych měl určitě červeně podtrženou. Slova za sebou nesedí, nehledě na to, že nedává smysl… U vzorové práce bych čekal jistou dokonalost.
    Jinak bych řekl, že příběh splňuje co má a to jak po stránce gramatické, tak stylistické.

    • V pátek v zadání pro písemnou práci z AJ bylo vypravování a nadpis se opisoval ze zadání. Tudíž myslím, že nadpis by tu neměl chybět.

  31. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je počítáno za chybu, když napíšu k útvaru jako je vypravování či úvaha titulek? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *