Didaktický test

didakticky-test-cesky-jazykPrvní ze tří částí státní maturity z českého jazyka a literatury je didaktický test. Po didaktickém testu z českého jazyka a literatury následuje maturitní písemná práce a ústní zkouška.

Psaní didaktického testu z češtiny trvá od roku 2019 75 minut (do roku 2018 60 minut) a můžete v něm získat až 50 bodů (do roku 2014 až 69 bodů). Pro úspěšné složení testu musíte získat minimálně 44%, což odpovídá 22 bodům včetně (do roku 2014 30 bodům včetně). Každé cvičení v testu zpravidla obsahuje výběr ze čtyř možností, přičemž pouze jedno z nich je správné.

Zadání didaktického testu z českého jazyka

V didaktickém testu se vyskytují různorodé typy cvičení, které jsou zaměřeny zejména na čtení úryvků textů a jejich porozumění. Můžete tedy očekávat následující typy cvičení:

 • najít chyby, ať už gramatické chyby, významové nebo např. stylistické
 • hledat a najít informace v úryvcích textů
 • najít synonyma nebo antonyma, kontrast nebo soulad mezi slovy, tvrzeními nebo jinými částmi textů
 • najít slova, která jsou, nebo nejsou v souladu se spisovnou češtinou
 • např. vybrat nejvhodnější název pro úryvek básně
 • přečíst a zařadit úryvek textu do správného časového období
 • správně charakterizovat slovní druhy, větné členy nebo souvětí
 • orientovat se v tabulkách, grafech nebo diagramech
 • uspořádat odstavce a vytvořit tak souvislý text
 • do textu vhodně zařadit slovo nebo větu
 • správně identifikovat charakter textu nebo určit jeho účel

Pro zisk co nejlepšího hodnocení u didaktického testu z ČJL doporučujeme vyzkoušet si co nejvíce již publikovaných testů. Všechna zadání testů k maturitě z českého jazyka, která byla kdy oficiálně publikována, naleznete zde, na jednom místě:

Didaktické testy – český jazyk

DIDAKTICKÉ TESTY Z ČESKÉHO JAZYKA 2021

DIDAKTICKÉ TESTY Z ČESKÉHO JAZYKA 2020

DIDAKTICKÉ TESTY Z ČESKÉHO JAZYKA 2019

DIDAKTICKÉ TESTY Z ČESKÉHO JAZYKA 2018

DIDAKTICKÉ TESTY Z ČESKÉHO JAZYKA 2017

Didaktické testy z českého jazyka 2016

Didaktické testy z českého jazyka 2015

Didaktické testy z českého jazyka 2014

Didaktické testy z českého jazyka 2013

Didaktické testy z českého jazyka 2012

Didaktické testy z českého jazyka 2011

Didaktické testy z českého jazyka 2010

Vyzkoušejte další didaktické testy státní maturity

Didaktické testy z anglického jazyka

Didaktické testy z matematiky

Didaktické testy z německého jazyka

Didaktické testy z francouzského jazyka

Didaktické testy ze španělského jazyka

Didaktické testy z ruského jazyka

Didaktické testy z českého jazyka publikovány s písemným souhlasem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV), další šíření a publikování materiálů oficiálního webu novamaturita.cz podléhá autorskému zákonu.


161 komentářů u “Didaktický test

 1. Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli se strhávají body u špatně zvolených odpovědí nebo u nevyplněných či nesprávných otevřených úloh.

 2. Dobrý den, mám dotaz, nepodařilo se mi vykonat ani druhou opravnou zkoušku z didaktického testu z čj. Testy mi přijdou rok od roku těžší a těžší! Bylo mi nabídnuto přihlášení do posledního ročníku. Chci se zeptat, může ředitel školy uznat zkoušky konané v rámci školy (profilovou část )? Udělal jsem totiž napoprvé všechny zkoušky, krom jednoho (hloupého ) didaktického testu z čj, ktety jsem 3x nezvládl z časových a částečně vědomostních důvodů (velká nervozita)

  • Těžší a těžší? Spíš naopak. Jenže lidi nejsou zvyklí číst. A co si nevygooglí, to nevědí. Hrůza.

   • Milá Petro, dle mého názoru jsou tohle od Vás zbytečně řeči. Ano, možná máte takový názor, ale i dle mého názoru, nemáte tak úplně pravdu. K čemu by potom byla povinná četba? A i kdyby se mělo vše “googlit”, tak proč ne, když je člověk schopen si to zapamatovat a dá si práci si to vyhledat. Myslím si, že Vaše odpověď byla zcela nevhodná k otázce. Hrůza..

   • Přečtu alespoň jednu knížku za měsíc a přikláním se k názoru, že texty jsou zbytečně dlouhé. A o blbosti lidí bych nemluvila, když si každý sám může odzkoušet nové i staré testy. Sama z novějších mám o dva stupně horší známku než ze starších.
    Mnohé otázky člověku přijdou lehké, ale v rychlosti, kdy mnozí nestíhají ani číst se snadno udělá chyba.

    • hlavně, k cemu ma umelecky kovář vědět, ze ta ci ona veta je hlavni ci vedlejsi, k cemu mu ma umet rozebrat báseň atp. A nektery zak vse zvládá v klasickych hodinach vse skvele a pak je natolik nervozni, ze opravdu neni schopen ten sileny text přečíst ci pochopit, co autor otazek tim myslel, plus odkazy na text atp. Mam VS, ale ve veku, kdy jsem maturovala, bych z casovych duvodu dnesni maturitu nedala!!!

 3. Dobrý den, nikdy jsem s tím neměla problém. Zkoušeli jsme didaktické testy ve škole, doma jsem měla knihu cvičných didaktických testů na tento rok a vždy to bylo bez problémů. Pak přišlo tohle.. Víc času by se hodilo a kratší texty taky… Chodím na gymnázium a některé věci jsem viděla poprvé. Nebyla jsem sama… Na chodbě byl slyšet řev nižších ročníků a já ve zmatku dotipovala několik odpovědí. Co na to říct… zázraky se ale dějí :/ 🙂 tak jen doufat. Kéž by….

 4. Jebe vám na hlavu ? Jaký má smysl dávat tak obsáhlý didaktický test , který má přehnaně moc otevřených úloh. Je mi z toho zle.Test jsem snad napsal , ale to na minimální počet,jestli teda vůbec.Zkoušel jsem si samozřejmě i více testů, které jsem udělal. Test jaro 2016 mě dalo sice zabrat , ale tohle jste zas nasadili o laťku výš.Snad máte radost z toho , jako těžkou a zbytečnou “píčovinu” jste vymysleli. Stejně vy, kdo píšete , že jste to dali na 80% apod., jste šašci z cermatu.!!!

 5. Takže zase didaktak z Aj byl těžší než z minulých let. Za několik let kvůli toho Vašeho didaktaku maturitu udělají jen jedinci. Kéž by byla zase školní maturita.

  • Nenaděláš nic 😀 Já třeba nedal didaťák z čj cca o 3 body 😀 Však co život jde dál i bez papíru a když tak je šance v září. Každopádně by mě zajímalo podle čeho dělají didakťák, že tam jsou takové topové otázečky 😀

  • Mě teda z aj přišel lehčí než loňskej.. Zato v čj se vyznamenali pořádně, podle výsledků jsem to sice dala ale úplně jiná úroveň oproti testům za poslední 3 roky..

   • Tak to blahopřeji, jak je vidět, tak maturitu “dá” i ten, kdo na 3 řádcích udělá několik chyb, včetně dost zásadních. A ještě si stěžuje na obtížnost testů! 🙁

  • Ahoj nevíte někdo odpovědi poslech doplňování jak to tam bylo?První odpověď 2008 a jak to bylo dál?Díky Pavla

 6. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli u těch otevřených odpovědí, když tam nemáme nic nebo to máme špatně, jestli se odečítají body? A když je otázka za 2 body na ano či ne a mame tři odpovědi ze čtyř dobře jestli dostanu nějaký bod, jestli se davaji i pul body a pod..

 7. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když u úloh, kde máme vypsat třeba čtyři slova mám dobře tři, tak jestli se to počítá, jako že je to celé špatně, nebo za to získám nějaký ten bodík?

  • Já myslím, že v tom klíči s řešením je i uvedeno kolik bodů z toho cvičení máš, když ti něco chybí:) většinou ta cvičení bývají za 2 body, takže pokud ti jedno slovo chybí a ostatní máš správně, měla bys mít bod:))

  • Jsou to blázni. Počítej se vším. Absolutně nechápu čím se baví. Podle mě ty témata neodpovídala znalostem ze střední školy. Nedalo se na to připravit a vypadne na tom zase hromada dobrých žáků.

 8. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si mohu spočítat výslednou známku z češtiny? Jde mi o to, jestli každá část má jinou váhu?
  Děkuji

  • Dobrý den, ano, každá část má jinou váhu. Počítá se to následovně: didaktický test (50%) : písemná zkouška (25%) : ústní zkouška (25%)
   a vyjde ti výsledná známka

 9. Zdravím. Je velký problém, když jsem do políček pro vyplňování napsal třeba “pravý” místo “pravé” ? Zkrátka když jsem použil základní tvar toho slova? A ještě u hledání chyb jsem napsal třeba “pytly-pytli, odpatky-odpadky” – v zadání bylo, že máme vyhledat slova s chybou a následně je napsat správně. To jsem podle mého názoru splnil, protože jsem napsal chybu a následně k tomu napsal pravopisně správnou verzi Mohl by se k tomu vyjádřit někdo povolaný? Děkuji 🙂

 10. Takže letos to bude opět pohroma – didaktický test je vymyšlený pro literáty a tak vzdálený reálnému životu, že se dá čekat, že technicky založení lidé z průmyslovek letos maturitu mít nebudou. Kdo asi potom bude studovat strojní, elektrotechnické, IT a další obory, které vás, milé dámy a pánové ze školství, živí? To má být pomsta za to, že pánové a dámy z Cermatu si nemohou zchladit žáhu na slozích? Proč je maturita strašidlem, a ne završením několikaletého studia na střední? Proč nejsou střední školy schopny studenty řádně připravit na maturitu, anebo že by autoři byli tak vzdálení střední škole? Proč je didaktický test nesrovnatelně těžší než loňský? To má být snaha o co?

  • Souhlas, ve všech ostatních částech maturitní zkoušky jsem neměl horší známku než dvojku. Z didaktického testu jsem měl 5, musím jít v září znovu a doufat, že test už bude reálnější. Zároveň taky doufat, že stihnu zápis k VŠ, na kterou jsem byl přijatý prakticky bez problému.

   Za celý školní rok jsem neměl krom pár trojek horší známku a celou dobu jsem škole věnoval strašně moc času. Bohužel, otevřel jsem didaktický test a 4/5 věcí jsem viděl poprvé v životě. Ale co.. byla nejspíš moje chyba, že jsem nešel na gympl. 😉

  • Naprosto souhlasím!
   Když jsem dělala závěrečné zkoušky nebyla jsem tak stresově ovlivněna, byla jsem sice nervózní a říkala si že nemám šanci to zvládnout ale v hloubi duše jsem cítila ten pocit že za 3 roky opravdu něco umím, učitelé nás připravili a co víc co nebudu vědět teoreticky budu vědět praxí.
   Byl to prostě takový ten zdravý strach před velkou zkouškou.
   Ale maturita? Tam jsem ten pocit v duši nezažila, spíše beznaděj. Bohužel tím pádem se mi taky nepodařily didaktické testy, u kterých jsem se beznadějně smála kolik že tam je úloh na čtení!
   Teď mě čekají opravné zkoušky a víte jak na tom psychicky jsem?
   Týden jsem ležela s teplotami, bolesti žaludku, záchvaty paniky a úzkosti.
   Moje sebevědomí leží někde na dně a to si ani nevěřím v banálních věcech.
   Např. mi zatuchlo prádlo a já si říkala že jsem teda hodně beznadějná a neschopná když neumím ani vyprat!
   Souhlasím ve všem co ve Vašem komentáři bylo napsáno.
   Vaše slova by měla být někde očím na veřejnosti a hlavně těm z cermatu!

 11. Mám dotaz, kde zjistím správně odpovědi k didaktickému testu 2015 (Ano ,chápu,že se jedná jen o ukázku)

   • Chci se zeptat, nevíte někdo jak budou hodnoceny úkoly typu ANO NE a otázka s přiřazením správného autora ? Když je max. počet 4b. Ze 4 autorů mám správně jenom dva. A totéž platí u otevřených odpovědí ( zájmena,chyby v textu) za pět zájmen 3body.. Mám správně jen tři zájmena. Kdo prosím poradí ?

    • Nikdo Ti prozatím neporadí, protože ani oni sami ještě zatím prý neví, jak se to bude hodnotit. Prozatím je to tak, že pokud je vše správně je ten max bodů, pokud je ale někde byť jen jedna odpověď špatná, je to zatím za nula bodů. Zmírnit podmínky může jen validační komise, která zasedá 14.5.2015

 12. Musím konstatovat, že některé didaktické testy jsou přehnaně náročné. Trošku to už přeháníte. Nikdy jsem neměl problémy s češtinou, ale tohle jsou někdy podpásově těžké otázky nebo úkoly.

  • Danieli, které konkrétní přehnaně náročné didaktické testy nebo jejich otázky nebo úkoly máte na mysli?

   • Třeba didaktický test z češtiny z r. 2010 mně vyšel na 56b z 68b (to není zlé) a ilustrační test pro letošní rok mně vyšel na 28b. A i když je to subjektivní, tak se mi zdá, že to děláte rok od roku těžší. Je jasné, že se snažíte na (oficiální či neoficiální) pokyn ministerstva dělat stále jemnější síto tak, aby se mohlo kvalitně zapojit na trhu práce co nejméně lidí nebo co nejkvalitnější lidi, ale už to docela přeháníte. Příprava na základní i střední škole přímo na didaktický test je nulová. Samozřejmě, že učivo nebo jevy se ve škole sice probírají, ale učí se jednak bez vzájemné nebo mezioborové souvislosti – provázanosti. A také velmi vzdáleným stylem, kterým je didaktický test koncipován. To si opravdu můžeme letmo vyzkoušet pouze na pár testech, které zde dáváte k dispozici. Do testů strkáte kde co – nikdo z nás není povinnen nosit v hlavě celou učebnici češtiny, protože pokaždé se ten test skládá z velké části věcí, které člověk běžně nepoužívá a ani nebude v praxi používat nebo potřebovat.

    • souhlasím, taky se mi tenhle didaktický test zdál až moc těžký, většina těch otázek strasny!!

 13. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda budou letošní didaktické testy o mnoho těžší než dřívější.
  A ještě jestli budou ještě do státních maturit nějaké zkušební testy.
  Děkuji za odpověď

  • Danieli, řešení k jednotlivým zadáním testů jsou v příslušných ročnících testů 😉 Příjemný trénink k maturitě z češtiny 🙂

 14. Ahoj jak to j u didaktických testu letos když jsou odpovědi ne ne ano ano třeba tak když mate 2 dobře tak je přece 1 bod za to ne ?? Nebo jak to je letos ? Děkuji

 15. Dobry den chtela bych se zeptat jsou ty výsledky dobre co tu máte didakticky test cesky jazyk podzim 2014?
  Dekuji

 16. dobrý večer,
  chtěla jsem se zeptat, jak se v didaktickém testu z češtiny hodnotí otázka, která je za 3 body ale jedna nebo dvě odpovědi ze čtyř možností jsou špatně?
  Děkuji za odpověď

 17. Dobrý den, chci se zeptat jestli na stránky hodíte nějaké předběžné výsledky didaktického testu z českého jazyka z podzimního období. Děkuji moc N. 🙂

 18. Dobrý den, prosím Vás proč mi nefungují řešení u ilustračních didaktických testů? Když kliknu na řešení tak mě to přesměruje na novamaturita.cz a říká mi to , nemám právo na tento obsah stránek. Předem děkuji za odpověď.

 19. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč jsou v didaktickém testu z českého jazyka od letoška v úlohách za 3 body, které obsahují 4 úlohy, následující hodnocení:
  4 správné odpovědi – 3 body
  3 správné odpovědi – 2 body
  2 správné odpovědi – 0 bodů – zde bylo do loňského podzimu hodnoceno 1 bodem
  1 správná odpověď – 0 bodů

  Není to diskriminující oproti minulým zkouškám?

  Děkuji za odpověď.

  • Samozřejmě, že to je diskriminující. A to ani není třeba srovnávat s ostatními testy. Už jen ten fakt, že Vám ani tu jednu odpověď nepřiznají (neuznají). Je to důkaz, že si neváží ani té jedné Vaší odpovědi – znalosti. A to by každý správný a spravedlivý učitel nebo hodnotilel uznat měl.

 20. Tak mám dotaz jak je možné, že spolužačka uspěje s minimálním počtem bodů a to je 30 a manželka nikoliv a je ze stejné školy. Doufám, že to projde schválením.

 21. Dobrý den, zajímalo by mne kolik mělo být z didaktického testu minimálně bodů? Všude je napsáno že 30, včetně. Ale můj brácha měl 30 bodů a neuspěl. Tak jak je to možné?

 22. Dobrý den, chtěla bych se zeptat když mám z didaktického testu z čj 72,82% zaokrouhluje se to nahoru ? at dostanu dvojku? děkuji

 23. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je z didaktickeho testu z čj minimálni počet 30 bodu nebo to je vic? Děkuji

  • Přeji Vám Michaelo pěkný den
   moje manželka zde taky položila stejný dotaz a dokonce zde jedna diskutující vložila příspěvek, ve kterém dokonce uvedla, že by mělo dokonce stačit jen 28 bodů. V tomto případě nelze brát její příspěvek doslovně, ale zaráží mě, že sám Cermat na svých stránkách uvádí, že k úspěšnosti na testu stačí minimální počet 30 bodů a následně je praxe jiná. pravda, že manželčin příspěvek byl smazán… asi opět totalitní režim a Cermat se neumí k dotazům postavit čelem.
   Vážený totalita skončila a demokracie se vyznačuje právě názory a vaší kvalitu můžete obhájit pouze tím, že budete na podněty reagovat věcně.

 24. Dobrý den chci se zeptat jak se na didaktické testy mam připravit udělala jsem snad pres 300 úloh, ale me výsledky jsou vždy 4 nebo 5 z českého jazyka mam 1 někdy 2 prosim poraďte mi 🙁

 25. Dobrý večer,chci se zeptat jestli je potřeba přesně 30. bodů nebo pro uspěšné složení je třeba 31 bodů

 26. Zdravím, chci se zeptat….když vím na 100% kolik jsem měla bodů z didaktického testu, najdu někde bodové rozhraní známek?
  např že 1 –> 69 – 67
  2 –> 67- 60 atd…

 27. Dobrý den, když si vypočítám procenta za 30 bodů, tak je to 43,47% = 43% a hranice úspěšnosti je v testech napsána na 44%, mám to tedy chápat tak, že minimum je 31 bodů ?

 28. Dobrý den, kdy bude, prosím, k dispozici zadání a výsledky dnešního didaktického testu z ČJ?
  Děkuji, Lenka

 29. Dobrý den, dávali jste sem odkaz, kde najdeme správné odpovědi, ale tento odkaz nefunguje, děkuji za napravení R.Š.

 30. Dobrý den ,asi jsem moc nedočkavá ,ale bude zde jěště dnes řešení k dnešnímu didaktickému testu? děkuji.

 31. Dobrý den, kdy zveřejníte výsledky didaktického testu jaro 2014 ? Prosím co nejrychleji:( 😀 dnes jsme ho psali, a jsem hrozně nervozní z toho jestli jsem ho udělala nebo ne 🙁 😀

 32. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy tu budou zveřejně zadání (a řešení) didaktického testu z jara 2014 🙂 A dále se chci zeptat, když jsem v písemné práci z ČJ (psala jsem hned to první o džungli) opsala zadání, jestli to je chyba. Normálně jsem pak pokračovala a napsala jsem asi 350 slov vlastního textu, ale opsala jsem to zadání protože to mělo navazovat tak aby to mělo smysl. Spolužáci mě straší, že je to chyba, že se to nesmělo opsat.

 33. Dobrý den,

  mohu se zeptat kdy budou zveřejněny správné odpovědi z didaktického testu z českého jazkya 2014? Matematika prý byla zveřejněna neprodleně po testu. Děkuji za odpověď

 34. Dobrý den, mohl bych se zeptat, kdy budou zveřejněny odpovědi dnešního didaktického testu?

  Díky za odpověd.

 35. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, kdy budou zveřejněny výsledky letošního didaktického testu.
  Děkuji

 36. Dobrý den, ráda bych se zeptala,kdy bude zveřejněno zadání s výsledky ostrého didaktického testu z českého jazyka- jaro 2014, děkuji
  Denisa

 37. Právě si kontroluju výsledky v jarním didaktickém testu z minulého roku… Docela by mě zajímala jedna věc, zasekla jsem se u 21. otázky/odpovědi. V řešení je napsané, že komise se shodla na tom, že úloha nemá ani jedno správné řešení. Když přece /abyste se, děvčata, nezbláznily/, by mělo být jasně bráno chyba ve shodě podmětu s přísudkem. Nebo snad ne?

 38. Když je otázka, zda je věta psaná podle Pravidel č. p. Co konkrétně je na mysli? Jde jen o chyby y/i, s/z, ě/je, malá/velká písmena atd.? Nebo je v tom ještě něco jiného? Děkuji

 39. Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat jestli můžu do didaktického testu podtrhovat barevnýma fixama?

 40. Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli můžeme mít při didaktickém testu u sebe nějaký ,,čmárák”, na který by jsme si napsali odpovědi a pak si je zkontrolovali, až budou dostupné výsledky?

 41. Dobry den,

  chtela bych se zeptat, jestli mam pocitat i s otazkami z literatury napr. Ktere z uvedenych del napsal B.Hrabal nebo Cim je typicka ztracena generace?

  Dekuji za odpoved!

 42. Dobry den,

  mam pocitat take s otazkami z literatury napr. Ktere z uvedenych del napsal B.Hrabal? nebo Cim je typicka ztracena generace?

  Dekuji za odpoved!

 43. Dobrý den,
  mohl by mi někdo vysvětlit konkretní rozdíl mezi jazykovou, pravopisnou a gramatickou chybou? Nebo nějaké pravidlo, na co sem mám v textu zaměřit. Děkuji za odpověď

 44. škoda že jěště nejsou …testy z jara 2014 ..a mam z toho nervy jako blázen.. 🙂 5.5.2014 když jsem uděla test na 33 b udělal bych to ?

 45. Dobrý den, bylo by prosím možné zveřejnit i starší zadání s řešením didaktických testů z českého jazyka? Například z let 2005, 2006 či 2007? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, na webu Nový Amos odkazujeme na všechna oficiální zadání k maturitě z českého jazyka od roku 2010, kdy byl tento formát maturity zaveden do praxe. Mnoho úspěchů!

 46. Dobrý den, prosím vás můžete mi zaslat bodovové hodnocení, vč. Známek tomu odpovídajících? Děkuji

 47. Dobrý den, zkoušela jsem si didaktický test z podzimu 2013 🙂 Spočítala jsem si podle klíče správných řešení body, spočítala úspěšnost, ale nikde jsem nenašla do kolika procent se musím vejít abych prošla zkouškou. Neumím hledat, nebo se to neuvádí? 🙂 Děkuji za odpověď 🙂

 48. Dobrý den,připravuji studenta na maturitu-část didaktický test z Čj a nemohu nikde najít více než těchto 10 verzí testů. Poraďte mi prosím další zdroje/literaturu…Je třeba,aby jich na procvičení vypracoval 100-200ks. Děkuji,Mgr.Kadrmasová Jitka.

  • Dobrý den Alex, ilustrační testy v tomto roce 2014 se bohužel zveřejňovat nebudou, natrénujte se na ostré didaktické testy z minulých ročníků. Jsou všechny ke stažení na této stránce 😉

 49. chybí odkaz na zadání didaktického testu z češtiny – Jaro 2014 prosím o zaslání na mail 🙂 🙂 🙂 😀 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *