Ústní zkouška

ustni-zkouska-cjFinální částí státní maturity z českého jazyka a literatury je ústní zkouška. Navazuje na didaktický test , první část maturity z češtiny, a druhou část maturity z češtiny, kterou je písemná práce.

Co se u ústní zkoušky z češtiny zkouší?

U ústní zkoušky si vždy vylosujete jeden pracovní list, který obsahuje název a autora díla, o kterém bude Vaše ústní zkouška pojednávat. Takový pracovní list obsahuje dále dvě části – v první části se nachází úryvek uměleckého textu, např. část básně, eposu, sonetu, povídky nebo románu, druhou částí je zpravidla úryvek neuměleckého textu, např. úryvek odborného textu, článku z novin nebo např. výňatek návodu. Oba úryvky jsou svým rozsahem textu dlouhé maximálně na jednu stranu A4. Na potítku budete mít po vylosování pracovního listu 20 minut na přípravu a samotná ústní zkouška trvá 15 minut.

ČTĚTE TAKÉ: Zadání uměleckých textů pro ústní zkoušku u maturity z češtiny

K oběma částem ústní zkoušky vždy přísluší zadání, ve kterém je napsáno, na co se máte na potítku připravit. Často se od maturantů vyžaduje správná charakteristika úryvků textu, např. určit literární druh, části textů (např. verš, odstavec, sloka), porovnat úryvek textu s jinými texty stejného autora, zasadit dílo do kontextu doby. Na úryvky textů se nenahlíží pouze z literárního úhlu pohledu, ale také zejména z úhlu jazykového. Na základě úryvků tedy může zadání obsahovat úlohy pro určování gramatických záležitostí, zařazování slovní zásoby a jiných jazykových vlastností. Nedílnou součástí hodnocení ústní zkoušky z českého jazyka jsou také komunikační dovednosti maturanta ve svém rodném jazyce. Podívejte se na vzorové pracovní listy k ústní zkoušce u maturity z českého jazyka:

Vzorové pracovní listy k maturitě z češtiny – ústní zkouška:


36 komentářů u “Ústní zkouška

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli pracovní listy na ústní zkoušku z českého jazyka také vytváří cermat. Děkuji 🙂

 2. Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat kolik je maximální bodový zisk z ústní zkoušky z českého jazyka?

  Děkuji

 3. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda je možné vykonat opravnou zkoušku ze školní části maturity na jiné škole u jiné komise..?

 4. Dobrý den. Bývá u sbírky povídek nebo básní na pracovním listu napsané, o kterou povídku nebo báseň se jedná nebo to je potřeba poznat? Děkuji.

 5. Dobrý den, chtěl bych se zeptat když jsem neuspěl u písemné zkoušky z čj budu připuštěn k té ustní ??

 6. Dobrý den,

  mám stejný dotaz jako Michal. Mohli byste prosím zveřejnit i vypracování těchto pracovních listů?
  Jiinak moc děkuji, tyto stránky mi neskutečně pomáhají! 🙂

 7. Dobrý den,

  ráda bych se ujistila z jakých částí se skládá ústní zkouška. 1. Život autora a popis doby (zařazení autora) 2. obsah díla -kniha 3. neumělecký text rozbor + 5 funkčních stylů?

  Moc děkuji za odpověď

 8. Dobrý Den
  Píšete že k ustní maturitní zkoušce je možno jít až po uspěšném zvládnuti písemné a didaktické časti nevíde kdy a jak se zveřejnují vysledky techto částí ??

   • K ústní maturitní zkoušce budeš připuštěn i v případě, že bys v písemné nebo didaktické části neuspěl. Kdybys tedy náhodou neuspěl v písemných, budeš opakovat jen to, v čem jsi skutečně neuspěl, a to v opravném termínu, ale k ústním normálně jdeš.

 9. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli máte někde správné odpovědi na vaše vzorové pracovní listy.

  • Jn, takové vzory toho, co se má zhruba u maturity říci, by se dost hodily… Nemohli byste sem ke každému bodu struktury ústní zkoušky něco málo napsat?
   Díky

 10. Dobrý den, úplně nerozumím pořadí, o čem mluvit. Umělecký úryvek textu se týká knihy o které mám mluvit, takže bych měl od analýzi úryvku přejít na popis knihy? Obecné informace o knize mám říct v části kdy budu popisovat text, nebo až přejdu ke knize?
  V jakým pořádí a návaznosti toto doporučujete? A kdy neumělecký text? 😀

  Děkuji

 11. U pracovních listů k ústní zkoušce je vždy jako první uváděn umělecký text a teprve po něm neumělecký – máte to opačně. Dále se texty posuzují skutečně z hlediska literárního, jazykového i stylistického, je však zakázáno zkoušet na nich gramatiku – od toho je didaktický test. Neuvádějte, prosím, mylné informace. Děkuji. J.

 12. Dobrý den, potřebovala bych vidět již vypracovaný list s textem který máte výše v ukázce Othello. Mám tím namysli přesné vypracování dle zadání na pracovním listu- umělecký a neumělecký text

 13. Dobrý den,
  oceňuji Vaše stránky, které jsou přínosné pro mnoho maturantů. Chtěla bych Vám vyjádřit velké poděkování a podpořit Vás ve snaze a dalších krocích.
  Mám jen jednu výtku: Je velmi důležité dbát na jazykovou korektnost textu (např. ‘’k oboum částem zkoušky’’ a ‘‘gramatikých’’). Studenti jsou za tyto chyby tvrdě sankcializováni a je nepochopitelné, jak je možné že se objevují zde.

  • Dobrý den Martino, děkujeme za Vaší pochvalu, chceme pomáhat všem maturantům z českého jazyka.
   Překlepy jsme opravili 🙂

 14. Dobrý den, chci upozornit na obsahové nedostatky…

  Pracovní list obsahuje dvě části – první částí je zpravidla úryvek neuměleckého textu, např. úryvek z povídky, románu nebo návodu, v druhé části se nachází úryvek uměleckého textu, např. část básně, eposu nebo sonetu.

  To je přece nesmysl, že? Na pracovním listu je nejdříve ukázka z daného uměleckého díla, tzn. úryvek uměleckého textu (např. z povídky, románu, básně, eposu, sonetu). Druhou část představuje úryvek neuměleckého textu (jedná se o texty různých funkčních stylů – viz. jazykové učivo).

 15. Dobrý den,
  chci se zeptat, zda jsou na těchto stránkách i příklady pracovních listů k této ústní zkoušce 🙂 Bohužel jsem je nikde nenašel.
  Děkuji za odpověď

  • Radime, přidali jsme ukázky pracovních listů k ústní zkoušce na tuto stránku. Důležitá informace je však ta, že každá škola si vytváří své vlastní pracovní listy k ústní zkoušce z českého jazyka. Co pracovní list, to originál. Mnoho úspěchů! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *