Písemná práce

pisemna-prace-cestinaPísemná práce je jednou ze tří částí státní maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Před písemnou prací z češtiny maturanti nejdřív píší didaktický test a po maturitní písemce z ČJ následuje ústní zkouška. Maturitní písemná práce z čj se od roku 2013 skládá na jediné úrovni, která odpovídá úrovni základní (do roku 2012 bylo možné vybrat si buď základní úroveň nebo vyšší úroveň). Písemná práce z českého jazyka čeká každého maturanta. Přečtěte si o písemce z ČJ.

Jak vypadá maturitní slohovka z češtiny?

Maturitní slohovou práci z češtiny píšete na základě maturitního zadání, které od roku 2019 vždy obsahuje 6 zadání (do 2018 to bylo 10 zadání) pro psaní různých slohových útvarů. Na napsání písemné práce z českého jazyka má každý maturant od roku 2019 110 minut čistého času (výběr zadání, plánování, napsání písemné práce). Každý maturující může během psaní používat příručku Pravidla českého pravopisu (vlastní, nebo zapůjčenou školou).

(Do roku 2018 měl každý maturant nejprve 25 minut času pro přečtení si všech deseti možností a vybrání si takového zadání a typu textu, který mu nejlépe vyhovuje. Samotné psaní písemné práce z ČJ poté trvalo 90 minut.)

Jak vypadají zadání písemné práce u maturity z češtiny?

Jak již bylo řečeno, během ostrého psaní maturitní písemky z českého jazyka si maturant vybírá jedno z šesti možných zadání. Každé zadání je úplně jiné – aby si každý maturant vybral téma jemu nejbližší.

Zadání vždy obsahuje nějaký typ textu, neboli slohový útvar, který maturant, zvolí-li si dané zadání, musí řádně napsat, a to, prosím pěkně, jak se patří, se všemi formálními náležitostmi; vybere-li si například článek, nesmí zapomenout na strukturu takového typu textu: tedy na nadpis, úvodní odstavec, hlavní odstavce a závěr. Každá slohovka má vždy několik svých formálních náležitostí. Součástí zadání je vždy nějaké téma, které je dáno např. nadpisem nebo úryvkem textu. Podívejte se na různá zadání písemných prací čeština z minulých maturitních ročníků a zjistěte tak, co můžete u písemky očekávat a inspirujte se pro zisk co nejlepšího hodnocení.

Jaké typy textů můžete u maturity očekávat?

Klasickými slohovými útvary u maturity jsou například vypravování (například vypravování, které navazuje na výchozí text, nebo vypravování o životě nějaké postavy), úvaha, dopis – například otevřený dopis, osobní dopis kamarádovi nebo motivační dopis, článek – např. článek do časopisu nebo libovolný text publicistického stylu, dalším typem textu je stížnost, popis – například odborný popis, popis pracovního postupu, nebo popis místa, dalším slohovým útvarem může být zpráva (například zpráva do regionálního zpravodaje), reklamace, referát, charakteristika (například charakteristika na základě výchozího textu), líčení nebo zamyšlení se (úvahový text), můžete se setkat i útvary jako je průvodní text (např. k petici), recenze, pozvánka a dalšími. Možnosti pro výběr maturitního typu textu u češtiny jsou opravdu široké – každý si může najít to své a uspět.

Záznamový arch pro psaní maturitní písemné práce z českého jazyka

Zobrazit záznamový arch pro psaní maturitní písemné práce z češtiny

Písemné práce – český jazyk

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ČESKÉHO JAZYKA 2021

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ČESKÉHO JAZYKA 2020

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ČESKÉHO JAZYKA 2019

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ČESKÉHO JAZYKA 2018

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ČESKÉHO JAZYKA 2017

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ČESKÉHO JAzyka 2016

Písemné práce z českého jazyka 2015

Písemné práce z českého jazyka 2014

Písemné práce z českého jazyka 2013

Písemné práce z českého jazyka 2012

Písemné práce z českého jazyka 2011

Písemné práce z českého jazyka 2010

Přečtěte si další vzory písemných prací státní maturity

Písemné práce z anglického jazyka

Písemné práce z německého jazyka

Písemné práce z francouzského jazyka

Písemné práce ze španělského jazyka

Písemné práce z ruského jazyka

Písemné práce z českého jazyka publikovány s písemným souhlasem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV), další šíření a publikování materiálů oficiálního webu novamaturita.cz podléhá autorskému zákonu.


127 komentářů u “Písemná práce

 1. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli se nadpis má psát u každé práce, nebo jen u určitých postupů (vypravování apod.). Také jsem se chtěl zeptat, jestli když je zadání neukončené (máme na něj navázat) jestli se zde také píše nadpis, nebo se pouze pokračuje v textu?
  Děkuji
  Jáchym

 2. Dobrý den,
  Rád bych se zeptal, zda se práce musí psát psacím písmem, či může být použito písmo tiskací.

  Písmo psací mi dělá problém, očekávám, že budou možné dvě možnosti.

  Předem díky za odpověď!

 3. Dobrý den,
  rada bych se zeptala na to, kdyz mam ve slohove praci spatne uzite jedno a to same slovo ctyrikrat, jak se tato chyba pocita?
  Jako jedna chyba?
  Dekuji.

 4. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, u zadání č. 8 jsem místo toho aby přežil napsal, že nepřežil a zajímalo by mě jak by se to hodnotilo, jestli nedodržení tématu a následná 5 z písemné práce právě z tohoto důvodu nebo 0 případně nějaký bod za téma a pokračuje se dále v hodnocení, přece jen sem psal podle zadání jen ten závěr se lišil…
  Děkuji za odpověď

 5. Dobrý večer,
  ráda bych vznesla dotaz ohledně zadání č.4 – tedy popisu obrazu Josefa Lady. Jelikož se mi dostalo do rukou zadání v černobílé verzi, nemohla jsem přesně odhadnout o jakou roční dobu se jedná a celé jsem to popsala jako období zimní, ovšem až doma jsem zjistila, že obraz se jmenuje Ponocný v letní noci.
  Mojí druhou chybou byla záměna trubadúra za ponocného, považuje se to za fatální chybu?
  A do třetice všeho dobrého – když jsem ke konci nadhodila i možnou paralelu na druhou světovou válku a připojila několik možných symbolů v obraze na ni narážejících, měl by to být problém? Sama se totiž trochu obávám, že jsem tímto zabrousila do úvahy.
  Děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat, jestli je velká chyba, když jsem u vypravování napsala asi 700 slov? Vím, že dolní hranice je 250 slov a horní hranice není omezena, ale přesto bych se chtěla zeptat, zda mi za to můžou strhnout více bodů nebo třeba jen 1.
  Děkuji.

 7. Zdravím, psal jsem zadání č. 2. Psal jsem o tom, že jsou propojeni vědci z celého světa, a společně pracují na vývoji extrémně jedovatého plynu, který by měl ty příšery vyhubit, jako zápletku jsem tam dal, že jednu z těch stanic napadnou monstra, a že v tý napadnutý skupině zůstane poslední přeživší vědet, a dostane od hlavní (řídící) skupiny příkaz vypustit ten vyvíjený jed do ovzduší, a následně že příkaz dostanou i ostatní skupiny. Bohužel mi nezbývalo moc času, tak jsem slohovku zakončil ihned po tom příkazu tím, že byl úžasný pocit vidět postupně umírající monstra, a že již nezbývá nic jiného, než začít budovat nová města a novou civilizaci. Osobně mi přijde že to nebylo moc scifi, ale doufám, že to snad projde.. Co si myslíte? Mohlo by něco takového projít?

  Děkuji

 8. Dobrý den, psal jsem téma č. 8 o Jeanu Andrém. Začal jsem tím, jak se k tomu kmeni teprve dostane, a pak popisoval léčku a další. Psáno ich formou. Mám tam vše, co má vyprávění obsahovat, a také tam jsou všechny informace i z toho výchozího textu. Jen jsem prostě nenavázal přímo na ten text. Mám i hodně slov, takže kdyby se nepočítal úvod nebo něco takového, i přesto bych měl mít přes minimální hranici. Jak moc vadí to nenavázání? Strhnou se body, nebo se to škrtne celé?
  Děkuju

  • Mam to napsané hodne podobnym způsobem, pouze jsem to nepsala v ich formě. Snad se jen strhnou body.. doufam

  • Dobrý den,
   u tohoto tématu jsem udělal úplně to samé.
   Po znovu přečtení jsem se začal více a více obávat, že jsem měl POKRAČOVAT ve výchozím textu.
   Můžete nám prosím odpovědět,zda bude hodnoceno?
   Velice Děkuji
   Jan

   • Mám naprosto stejný problém a pár lidí z mé třídy také. Dost nad tím přemýšlím, za jakoukoli informaci děkuji. Ptali jsme se ihned po písemce češtinářky, která nám říkala, že to nevadí, ale další den druhá říkala, že vadí. Tak teď nevím….

   • Mám se spolužákem úplně stejný problém. Ihned po písemce jsme se ptali češtinářky, která nám odpověděla, že to nevadí. Následující den nám ale druhá sdělila, že vadí.

  • Dobrý den,
   stalo se mi úplně to samé, bojím se, že mi to škrtnou kvůli nenavázání na text. Vše jsem jinak dodržela. Je možné, že mi za to jen nějaké body strhnou nebo budu mít za 5 celou práci?
   Děkuji za odpověď

  • Jsem na tom úplně stejně. Může už na to někdo odpovědět? Viděla jsem podobnou otázku asi 100x a nikde žádná odpověď. Prosíím!

   • Mám stejným problém, vzal jsem ten úvodní text jako obsah toho o čem mám vyprávět. A můj spolužák také, myslíme si že to není špatně, i naše češtinářka má stejný názor tak uvidíme.

 9. Moc prosím o pomoc!! Vybral jsem si dvojku.. Psal jsem o tom, že v podzemí žije jedna čtyřčlenná skupina, s poslední plodnou ženou na světě, která může zachránit lidstvo. Žena je unesena(zápletka) a skupina ji vyráží hledat. V podzemí narazí na monstra, která hledají poslední přeživší. Poté kapitán skupiny umírá, obětuje se kvůli poslední plodné ženy. Na závěr skupina vyšle na planetu s příšery signál, který informuje o vyhynutí lidstva a monstra se stahují pryč. Skupina aktivuje ochranné magnetické pole, které bylo z neznámých důvodů vypnuto. A tak startuje nové lidstvo… Sci-fi prvků bylo mnoho (teleportace atd..) A moje otázka zní. Nebylo to odbočení od tématu, když zápletkou je zmizení ženy, která mohla zachránit lidstvo svojí plodností?? Děkuju moc!!

  • Určitě ne. “Poslední plodna žena” je dostatecne sci-fi 🙂 jsou tam i ta monstra a popisujes dystopickou budoucnost, takže ja myslim ze dobrý

 10. Dobrý den. Prosím vás, jak je myšleno 2. zadání – tedy je tam text scifi (monstra útočí na planetu…, mají převahu) má rozvíjet tuto situaci. Byly tam na konci tři tečky. Znamená to, že jsem měl pokračovat v textu? Opsal jsem výchozí text a pokračoval. Nakonec jsem napsal, že jsem získal převahu já. Je to správně?

 11. Dobrý den. Chci se zeptat, zda u PP vadí přílišné škrtání v textu? Čitelné to je, ale uhledné bohužel ne. Boduje se takové pochybení?

 12. Dobrý den mám otázku já mám docela velké písmo,tak jsem se chtěla zeptat jestli dostanu jen jeden záznamový arch ? Já se bojím,že se mi to tam nevleze 🙁 včera jsem si jednu zkusila a mám přes 300 slov

 13. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existují nějaká pravidla pro počítání slov (zda se např. počítají všechny slovní druhy,….). Předem děkuji za odpověď.

 14. Dobrý den, chci se zeptat započítávají se do slohové práce (250 slov) spojení a , u, i, z,…? Nebo jen např. ze stromu (2 slova) ,ale z vody (1 slovo)?

 15. Dobrý den,
  Při slohové práci napsal syn přesně 250 slov, počítal to asi 7x, ale co když jich má míň..jaká je tolerance. Děkuji za rychlou odpověď..

 16. Dobrý večer. Pokud jsem v písemné práci nevynechala řádek pod jménem a všimla jsem si až na konci práce, je chyba když jsem česky dopsala do zavorky, že má být vynechán řádek? Bojím vše toho, aby jsme mi práci uznali, když je tam psané česky.
  Předem děkuji za odpověď.

 17. Dobry den, slysela jsem, ze u slohovky muzeme pouzivat pravidla českeho pravopisu. Nevim, co je na tom pravdy. Je to skutecne tak? Diky

 18. Dobry den, chtel bych se zepat, jestli jsem se neodklonil od tematu vybral jsem si host do domu, hul do ruky. Psal jsem o zlodeji, ale nenapsal jsem, ze jsem ho pozval -_-. Proste ze uz tam byl. Dekuji za odpoved.

 19. Dobrý den, jen jsem chtěla neskutečně poděkovat za tyto stránky. Týden před písemnou zkouškou z anglického jazyka jsem byla ve škole hodnocena známkou 4 a to zcela totožně podle kritérií u maturit. Po týdnu studování a čerpání rad a informací z této stránky jsem odmaturovala a to úspěšně za 1. 🙂 Děkuji

 20. Dobrý den
  Chtěl jsem se zeptat, zdali se opakovaná chyba v textu počítá pouze jako jedna, nebo se to bere zvlášť.

 21. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik bodů se strhává za to, když zapomeneme napsat nadpis u článku do časopisu? Hrozì nesložení zkoušky?

  • Ahoj 0 bodů nedostaneš (pokud si dodržel ostatní náležitosti článku)
   Určitě ale ztratíš nějaké body v oddíle 1A 1 B a asi i 3 B

 22. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik bodů se strhává za to, když nenapíšeme k článku do časopisu nadpis. Hrozí nesložení zkoušky?

 23. Dobrý dne,
  chtěl bych se zeptat, napsal jsem do slohu 256 slov, počítáno bez nadpisu. Projde takto dlouhá práce?

  • Já jsem u letošní slohové práce napsala slohovku, která má více než 300 slov (bez nadpisu) a dostala jsem hodnocení 29 bodů z 30, tak myslím, že 256 není problém 🙂

 24. Dobrý den, při psaní slohové práce z Českého jazyka se mi nepovedl první papír (byly rozdány 4) tak jsem si ho nechala u sebe a odevzdala jen 3 se správným zápisem slohu a i se správným počtem slov. Vše jsem splnila, jen sem místo 3 zbylých nepopsaných papírů odevzdala 2. Bude to problém v cermatu?

 25. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda by byla uznána následující úvaha, která se objevila v zadání písemných prací minulý rok.

  Sdílení, nebo život?

  Opravdu? Takto si představujete svůj život? Jít rukou v ruce s mobilním telefonem a sdílet vše, na co během dne narazíte? Lidi, proberte se, toto není život, ale jen hra na jakýsi život a vy jste jen pouhé hračky, které z vás udělal facebook.
  Já sám, to znám velice dobře i mě facebook nejednou polapil. Naneštěstí je nesmírně těžké se z této hry vymanit. Bohužel, dnešní společnost tomu příliš nepomáhá, naopak celou situaci ještě více zhoršuje.
  Myslím, že před tím, než vůbec někdo něco sdílí, by se měl zamyslet na tím, jestli mu to spíše neublíží, než přidá, nebo zda to neublíží někomu jinému. Zdá se mi, že lidé se chtějí především pochlubit, kde zrovna byli, co zrovna viděli, nebo co si zrovna koupili, a následně za své příspěvky, fotky či videa dostat, co nejvíce palců. Čím více palců, tím více jste in. Podle mého názoru jsou přesně toto přední cíle každého, kdo vlastní účet na facebooku.
  Na druhé straně jsou tu i tací, kteří facebook, a ostatní sociální sítě pracující na stejném principu, využívají spíše jako určitý způsob komunikace a nebo ho nepoužívají vůbec.
  Dle mého názoru, však nejde o to na facebooku být, či nebýt. Myslím, že lidé by si měli začít více uvědomovat to, co je pro ně přínosnější. Zda žít pro svůj profil na facebooku a nebo si život užít bez toho, aniž bych se musel o všechno dělit s někým, koho to vlastně ani nezajímá.
  Doufám, že se současná situace změní, ale v prvé řadě musíme začít u sebe. Chceme snad žít a ne svůj život rozprodávat po kouskách na facebooku, nebo snad ne?

  Předem díky za odpověď

 26. Dobrý den,

  chci se zeptat, zda si mohu při vypracovávání vymýšlet fakta, která se neshodují se skutečností. Třeba že si vyberu téma “Vyšší tresty pro opilé řidiče – otevřený dopis” a tam budu třeba popisovat, jak před 5 lety to bylo ještě relativně v pořádku, že se sazbou 5000 Kč + 2 roky zákaz řízení to bylo akceptovatelné a přitom v realitě to bylo úplně jinak.

  Děkuji za odpověď

  • Martine, v mezích danými zadáním daného typu textu se kreativitě meze nekladou. Opakujeme, v mezích danými zadáním. Mnoho úspěchu 😉

 27. Dobrý den,
  Lze zápletku považovat za již zmíněnou ve výchozím textu u Dobrodružství v Africe (zadání č.1, rok 2014)?

 28. Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli u slohové práce o animované filmové postavě jsem si mohla vymyslet svou vlastní nebo jsem musela psát nějakou postavu z filmu? Děkuji za odpoved

 29. Dobrý den..mám menší problém..včera jsem psál slohovou práci na téma Jak jsem se stal detektivem (vyprávění s detektivními prvky) …myslím že jsem to napsal slušně, akorát jsem to psal stylem, že jsem byl 10 let policista a teď jsem se rozhodl stát detektivem. A popisoval jsem tam svůj první případ…myslíte, že bych mohl dostat nula bodu za nedodržení tématu? Je to psáno tak že už detektiv jsem a ne jak jsem se jím stal? Děkuji za odpověď-

 30. Dobrý den,
  chci se zeptat, psala jsem slohovou práci Africké dobrodružství, ale psala jsem to v ženském rodu je to problém?

 31. Chtěl bych se zeptat, vybral jsem si 1 a zajímalo by mě jstli musím opsat ten ostavec ukázkového textu a potom navázat svým vyprávěním. Učitelé se nemohli schodnout. Můj případ je ten že jsem si přečetl zadání a rovnou jsem pokračoval v příběhu. Také by některé mé spolužačky zajímalo zda je velká chyba že si vyprávění převedli do ženského rodu. Jestli se to třeba bere jako nesplněno zadání, protože v ukázkovém textu je hlavní hrdina muž. Děkuji.

 32. Dobrý den, psal jsem téma č.6, a v prvním odstavc jsem měl napsáno: Když mi bylo 20 let, tak jsem se stal detektivem a to mě změnilo život a bla bla bla, asi 4,5 vět. a ve druhém odstavci jsem psal o mém prvním případu a pokračoval.. Může to tak být.? Jelikož v zadání není napsáno nic očem to musí být to vyprávění, jen, že tam musí být njaké detektivní prvky či co.

 33. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, psal jsem č.6, a začal jsem v prvním odstavci: Když mi bylo 20, tak jsem e stal detektiveem, a to mi změnilo život, bla bla 3-4 věty a v druhém odstavci jsem popisoval svůj první případ. Jde to..?

 34. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na zadání č. 1 tedy vypravování “Africké dobrodružství”, kdy zadání znělo: vypravování, které navazuje na výchozí text. Je špatně, když jsem si vymyslela začátek děje, poté tam dala ten úryvek, který mě tam navazoval na ten začátek a pak domyslela konec? ://

 35. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda u motivačního dopisu musí být adresa příjemce a moje adresa? Motivační dopis je přece přílohou k životopisu a ten obsahuje všechny náležitosti…nebo ne??? Prosím budu ráda za každý koment 🙂

 36. Chtěla bych se zeptat, jestli se něco děje v případě, že jsem psala slohovku jednostranně? Nevšimla jsem si toho,že papíry mají řádky i na druhé straně

 37. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jestli je velký problém, když vypravování neobsahuje přímou řeč, případně, jak se to hodnotí.
  Děkuji za odpověď.

 38. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli se považuje za velkou chybu to, že jsem první část slohu napsala na první list, ale bohužel jsem si nevšimla, že je list potištěn z druhé strany a druhou část slohu jsem napsala na druhý list?
  Děkuji 🙂

 39. Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,pokud jsem si v písemné práci zvolil vypravování,hned to první a závěr jsem omylem napsal v 3. osobě jednotného čísla,bude práce hodnocena 0 body ? :/ děkuji

 40. Dobrý den, měl bych na vás dotaz. Na poslední chvíli jsem při slohové práci zazmatkoval a škrtnul jsem posledních 6 řádků velkým křižkem a přepsal je(trochu poupravené) na další papír. Jedná se o hodně velkou chybu?
  Děkuji za odpověď.

 41. Dobrý den,
  dnes jsem psala v písemné práci z češtiny vyprávění na základě výchozího textu, který byl v mužském rodě. Je chyba, když jsem pokračovala v rodě ženském?

 42. Dobrý den,
  u písemné práce jsem si zvolila téma motivační dopis, který jsem následně psala formou emailu, bude se to brát jako, že jsem nesplnila útvar, když to nebylo požadováno v zadání? Protože dnes se většina motivačních dopisů píše emailem + se přikládá životopis.
  Děkuji za odpověď.

 43. Dobrý den.
  Chtěl bych se vás prosím zeptat, jestli že nedodržím správně zadání u slohové práce. Tak mám automaticky za 5 ?
  Dnes jsem psal slohovku na téma: Jak jsem se stal detektivem (vypravování s detektivními prvky) Bohužel až po odevzdání jsem si uvědomil, že jsem vlastně nenapsal jak jsem se stal detektivem, ale napsal jsem příběh s detektivními prvky jak jsem našel po stopách krve muže v bezvědomí. Moje slohovka končila slovy: V ten den jsem si připadal jako opravdový detektiv. Myslíte, že jsem nedodržel zadání ?? Předem vám moc děkuji za odpověď.

 44. Dobrý den,
  chtěla jsem zeptat, když mám pouze 237 slov, tak jestli bude moje slohovka hodnocena 0 body. Obsah jsem snad splnila.
  Děkuji

 45. Dobrý den,
  prosím Vás nevíte někdo, jak bude hodnocena má slohová práce, když jsem ji napsala v ženském rodě, ale text, na který jsme měli navázat byl v rodě mužském? Uvědomila jsem si to na poslední chvíli, a tak jsem některá zakončení na a zamazala, ale né všechna. Slohová práce je tedy napsána v mužském i ženském rodě.

 46. Dobrý den,

  prosím Vás, můžu se jen zeptat? Já jsem psala slohovku charakteristiku role animované postavy a do nadpisu jsem napsala Oslík, moje oblíbená animovaná postava. A pak už jsem v textu popisovala jeho roli. Psala jsem, že jsem si vybrala právě jeho, že hrál ve filmu Shrek, že jeho hlášky jsou třešničkou celého filmu, nějaké příhody z filmu, které charakterizují jeho povahové rysy. Jen ten nadpis neodpovídá asi úplně zadaní je to za 0 bodů? Předem děkuji za odpověď.

 47. Dobrý den,
  chci se zeptat zda budou hodnotit moji práci, když jsem si vybrala téma č. 1- vypravování- Africké dobrodružství a přepsala jsem výchozí text SVÝMI SLOVY, ale pak jsem normálně navázala na výchozí text.

 48. Zdravím, rád bych se zeptal, zda někdo nevíte – při psaní vypravování navazující na předchozí text – je velký problém, pokud jsem text uvedený v zadání neopsal? Děkuji

 49. Dobrý den je velká chyba, když jsem ve vyprávění kde byl text na který jsem měla navazovat jsem na něj nenavazovala hned protože jsem nejřív napsalal úvod a až pak sem na něj navazovala v jiným odstavci ale téma jsem splňila budou mi to vůbec hodnotit?děkuji

 50. Dobrý den, chci se zeptat: Když jsem měla v zadání nějaký text
  a pak k tomu bylo napsané že je to vypravování a musí se na tento text navázat. Bude velká chyba, jako že mi to vůbec neuznají když jsem začala vlastní vypravování na toto téma a hodila jsem tam jako zápletku právě ten text a nepokračovala v něm , přímo tak jak to napsali v zadání. ?

 51. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jestli se považuje za chybu to, že jsem začala psát na špatnou stranu papíru. Prostě místo na stranu 2 z 4 jsem začala psát na její druhou stranu, což je považováno za stranu 3 z 4. Děkuji za odpověď!

 52. Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je správně, pokud jsem psala zadání č. 5- charakteristika filmové animované postavy o Shrekovi. Začala jsem tím, že budu popisovat pohádkovou postavu. Dále jsem popisovala jeho vzhled vlastnosti. Děkuji za odpověď

 53. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, zdali je stanovena u písemné práce horní hranice počtu slov, když v zadání je psáno – napište alespoň 250 slov. Není větší přesah považován za chybu?

  Děkuji za odpověď .

 54. Dobrý den, rozumím určitým věcem, že to dodají na kráse jako adresa adresáta atd…..A není to moc zbytečný, protože to zadat adresáta a mojí zabere docela dost řádků…..Děkuji za odpověd
  (Jeli to nutný tam dávat)

 55. Ahoj, chtěla bych se zeptat, když mám navazovat na výchozí text tak jestli ho musím opsat a jestli se slova z tohoto textu počítají? Děkuji za odpověď.

 56. Kdyby jsi tam musela psát skutečné údaje, nemohla bys to v podstatě napsat. Určitě si můžeš vymýšlet:)

 57. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat zda slohová práce z českého jazyka se musí psát psacím písmem.
  Děkuji za odpověď 🙂

  • Musíš zřetelně rozlišovat velká a malá písmena, a psát čitelně, psát, jak v první třídě nemusíš…

 58. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda údaje ve slohové práci musí být pravdivé – například v motivačním dopisu. Jsem z gymnázia. Kdybych napsala do motivačního dopisu “Vystudovala jsem uměleckoprůmyslovou školu v Ústí nad Orlicí, obor Módní návrhář”, bude se to považovat za chybu?

  Mockrát děkuji za odpověď. 🙂

 59. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli musí písemná práce obsahovat osnovu a pokud ano, při jakých slohových útvarech je nutné ji napsat? Děkuji za odpověď.
  Máte skvělý web 🙂

  • Nám se ve škole říkalo, že osnova není nutná k napsání. Můžeš si ji napsat k tomu zadání, ale nepočítá se.

 60. Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat, když budu mít víc jak 10 chyb ve slohovce, je slohovka celá za pět nebo jenom nula bodů za kategorii 2A? Protože jsem slyšel, že se za to má dávat pětka, ale v dokumentu jak psát PP u státní maturity toto kritérium není označeno jako kritérium fatální, které když se nesplní tak je celá práce hodnocena 0 body.

  Děkuji za odpověď
  V.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *