Psaní referátu u maturity z českého jazyka na výbornou

referat-maturita-cjl-pisemna-praceZ deseti nabízených zadání u maturitní písemné práce z českého jazyka si můžete vybrat i slohový útvar, který se nazývá referát. Jak referát napsat správně, abychom u písemné práce zazářili, pokud si tento typ textu vybereme? Přečtěte si, co má referát obsahovat a podívejte se na vzor referátu.

Co je to referát?

Referátem označujeme text, ve kterém předkládáme informace o nějaké problematice. Konkrétní problematika pro referát u písemné práce z českého jazyka je vždy uvedena v zadání písemné práce. Stejně jako u většiny slohových útvarů, tak i u referátu je třeba uvědomit si, kdo bude náš referát číst, tedy kdo je čtenářem. Podle našeho čtenáře poté volíme jazykové prostředky, které při psaní referátu použijeme a které jsou pro našeho čtenáře přijatelné. U referátu v každém případě volíme spisovný, formální jazyk.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat skvělé vypravování u maturity z češtiny?

Jaké části by měl referát obsahovat?

Při psaní referátu nezapomeňte na následující části:

 • nadpis
 • úvod – hlavní text – závěr

Pro svůj referát nezapomeňte vymyslet nadpis, který je pro čtenáře referátu zajímavý a po jehož přečtení chce Váš čtenář ve čtení pokračovat. Text referátu poté komponujte logicky – nezapomeňte nejprve uvést Vašeho čtenáře do dané problematiky (úvodní odstavec), poté problematiku rozeberte (zpravidla několik odstavců, kdy každý odstavec rozebírá jedno téma dané problematiky), a na závěr problematiku shrňte v závěrečném odstavci. Udržíte-li logiku Vašeho textu, Vaše hodnocení bude vynikající.

ČTĚTE TAKÉ: Úvaha u maturity z ČJ a jak ji napsat na jedničku?


VZOROVÉ ZADÁNÍ REFERÁTU U MATURITNÍ PÍSEMNÉ PRÁCE Z ČJ:
(oficiální ostré zadání z jarního termínu státních maturit v roce 2012)

Téma:Jak by měl vypadat můj první vůz“

Zpracování: referát o možnostech výběru prvního auta

REFERÁT U MATURITY Z ČEŠTINY – VZOR:

„Můj první osobní vůz“

Před nedávnem jsem konečně dosáhl plnoletosti a splnil si svůj sen, udělal si řidičský průkaz. Přede mnou je tedy poslední úkol, tj. pořídit si osobní automobil, který by zcela odpovídal mým nárokům z hlediska ceny, základních parametrů a výbavy.

Současný automobilový průmysl nabízí mnoho typů osobních vozidel různých značek. Prvním důležitým krokem v rozhodování je cena vozu. Z hlediska mých možností musím volit spíše starší vozidlo, tj. maximálně 6 let staré a v ceně do sto padesáti tisíc korun. Rád bych volil auto světoznámé značky Toyota. Tuto značku vyrábí japonská automobilka, která je známá svou precizností, kvalitou, odpovídající cenou a působí na trhu již 77 let.

Moje vozidlo by mělo být barvy modré, pětimístné, vhodné do města i do terénu, jelikož jsem vášnivým rybářem a často potřebuji sjet vozidlem přímo k vodní ploše. Vůz by měl být vybaven tažným zařízením. Pod kapotou by měl být dieselový motor o objemu 4,7 nebo 5,7 litrů. Dále bych preferoval automatickou převodovku, šest rychlostí, pohon 4×4, stabilizaci podvozku, regulaci tuhosti podvozku, senzor opotřebení brzdových destiček. Z hlediska vybavení vozidla bych požadoval automatickou klimatizaci, bi-xenonové světlomety, centrální zamykání na dálkové ovládání, autorádio a pro svou přítelkyni zcela nutného parkovacího akustického asistenta. Rád bych vozidlo vybavil navigačním systémem GPS, protože často cestuji v tuzemsku i do zahraničí. Toyota by měla být vybavena velkým úložným prostorem vhodným pro přepravu téměř jakéhokoliv nákladu.

Ještě zcela nejsem rozhodnut, jaký typ vozidla značky Toyota koupím, vím však, že vozidlo by mělo být spolehlivé, bezpečné, pohodlné a být nepostradatelnou součástí mého života.

Proč by naše vzorové vypracování referátu získalo od hodnotitele skvělé hodnocení u státní maturity z českého jazyka?

 • text je napsán v souladu se zadáním, píšeme referát na téma “můj první vůz” a problematiku v textu rozebíráme (možnosti výběru prvního auta)
 • text je napsán spisovně a formálně
 • text obsahuje části, které referát obsahovat má, tedy vhodný nadpis a jednotlivé části textu (úvodní odstavec, několik odstavců s rozebíráním problematiky nákupu prvního auta, a závěrečný odstavec)
 • referát je psán logicky, jednotlivá témata jsou probírána jedno po druhém, nepřeskakujeme v textu od jednoho tématu ke druhému nebo naopak
 • text je na první pohled vhodně graficky rozčleněn (nadpis je odsazen od hlavního textu, odstavce jsou na první pohled zřetelné díky odsazení odstavce zleva)
 • text obsahuje více než 250 slov (dáno zadáním)
 • text neobsahuje pravopisné chyby
 • text referátu je napsán na úrovni maturujícího studenta střední školy

Přejeme při psaní referátu u státní maturity z českého jazyka co zisk co nejlepšího hodnocení.

8 komentářů u “Psaní referátu u maturity z českého jazyka na výbornou

 1. Píšete zde, že je třeba si uvědomit, kdo bude náš referát číst. Pokud ale není určeno, kdo je onen čtenář (jako v tomto zadání), jak se dá tedy správně referát napsat?

 2. Z hlediska mých možností musím volit spíše starší vozidlo, tj. maximálně 6 let staré a v ceně do sto padesáti tisíc korun. Tahle věta mi poněkud nedává smysl , pokud by totiž pisatel chtěl volit spíše starší vozidlo , mělo by být spíše MINIMÁLNĚ 6 let staré ne ? Věta je podle mě nelogická .

  • Starší vozidlo, jak se zdá, nemusí mít přesně dané stáří. Evidentně pro jednoho je to vozidlo například tři až šest let staré, nejspíš po jednom majiteli a takový mladík si ho zařadí do této skupiny například proto, že jeho rodiče kupují každé tři až čtyři royk nový vůz. Jinou odpvěď o starším vozidle určitě dostaneme od starších lidí, kteří si kupují auto přibližně po 12- 15 letech. Pro ně totiž snadno může být to tříleté vozidlo nové nebo skoro nové či zánovní.

   • No taky myslím že měl napsat,” ale maximálně ” . Považuji za chybu použít zkratku a to ještě místo spojky. Hodnocení těchto prací je však subjektivní, není vy-jímkou že stejnou práci ohodnotí dva učitelé až o dva stupně rozdílně.

 3. Ale o to tu vůbec nejde, pane Jane. Referát může klidně psát ten, kdo autům (respektive danému tématu) moc nerozumí.

 4. Co se týká slohu, tak to máte určitě dobře poskládané, nicméně z “reálného” hlediska bych si porejpal, kdo trošku rozumí autům, musel se pobavit stejně jako já..

  • Já se velmi pobavila :D. Před dvěma týdny jsem kupovala auto, ale pokud by mi někdo za 150 000 nabídl s takovouhle výbavou, tak to svoje okamžitě prodám a koupím ho 😀

 5. Píšete tu, že se máme vyvarovat častému používání slova být/mít. V tomto vzorovém referátu se slovo objevuje velmi často.. např. (Moje vozidlo by mělo být barvy modré) (Vůz by měl být vybaven tažným zařízením) (Pod kapotou by měl být dieselový motor) (Toyota by měla být vybavena) (vozidlo by mělo být spolehlivé) ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *