Vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2015

maturitni-pisemka-cestina-2015-jaro-vzorV maturitní písemné práci z češtiny 2015 se v jarním termínu standardně objevilo 10 slohových zadání, ze kterých si každý maturant mohl vybrat to jemu k napsání nejpříjemnější. Mohli jste ve své maturitní písemné práci psát líčení, úvahy, články, zprávu, referát nebo vypravování. Právě “otcovo” vypravování na téma “Jak jsem poznal vaší matku” se zdá být tématem pro napsání maturitní písemky z češtiny tím nejvíce vybíraným. Přinášíme Vám inspirativní vzorové vypracování, které by v této části maturity z českého jazyka získalo vynikající hodnocení.

ČTĚTE TAKÉ:  Didaktický test z češtiny 2015 jarní termín výsledky

Ostré zadání vypravování, které se objevilo v písemné práci z ČJL v roce 2015

Jak jsem poznal vaši matku

Zpracování: otcovo vypravování adresované dětem

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ SLOHOVÉHO ÚTVARU VYPRAVOVÁNÍ 2015

Jak jsem poznal vaši matku

Milé moje děti,

víte, že dobrodružství mám v krvi. Proto spolu netrávíme tolik času, jelikož toulavé boty mne vždy zanesou daleko, daleko do neznámých exotických krajin. V roce 1990, rok před vaším narozením, tomu nebylo jinak. Rozhodl jsem se, že si za ušetřené peníze koupím letenku do Dánska, trochu procestuji pevninu a poté se přesunu do Norska a nechám se zaměstnat na ropné plošině v Severním moři. „Mami, pozítří odlétám do Dánska.“ „Ty nemůžeš chvíli vydržet doma! Počkej, až se ti něco v té dálavě stane!“ „Co by se mi stalo! Zbytečně neplaš!“ 5.5.1990 nasedám do letadla. Šťastný, svobodný a plný představ o novém životě.

Let probíhal dobře a během pár hodin vystupuji z letadla. Dánsko bylo úžasné, krajina, lidé! Po dvou měsících jsem se začal shánět po práci na plošině. „Hurá! Mám práci!“ Ropná plošina, život na ní, moře a vidina peněz, které využiji na další cesty, prostě splněný sen!

Práce byla zajímavá. Pořád se dělo něco nového. „Petře, podej mi hasák! Něco se tady děje, nelíbí se mi to!“ „To bude v poho, zbytečně neplaš!“ „No, ne! Podívej!“ Ozval se ostrý sykot. Nádrž se začala nebezpečně chvět. Než jsem se stačil otočit, dostala mne rázová vlna výbuchu a letěl jsem vzduchem. „Hrozně mne bolí hlava a levá ruka!“ „Máte těžký otřes mozku a zlomenou levou ruku. Musíte být v klidu,“ ozvalo se vedle mne. Otevřu oči a vidím krásnou andělskou tvář. „Kde to jsem?“ „V nemocnici. Došlo k výbuchu na plošině. Ale budete v pořádku!“ „Jak krásný úsměv a jenom pro mě!“ v duchu jsem si pomyslel.

Každý tvrdí, jak jsou dny strávené v nemocnici nepříjemné, ale pro mě to byl ráj na zemi. Po dvou týdnech jsem si odnesl nejen telefonní číslo, ale i sladký polibek od vaší matky.

Váš milující táta

ČTĚTE TAKÉ: Vše o zvládnutí ústní zkoušky z českého jazyka a literatury u maturity

52 komentářů u “Vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2015

 1. Dobry den, do didaktického testu jsem psala velkými tiskacimi písmeny, bude odpověď brána chybně? Dekuji

 2. Dobrý den, 16.5. připadne na sobotu, zajímalo by mě, kdy dostaneme výsledky didaktických testů.V sobotu nebo až v pondělí? 🙂

  • Ahoj

   Pokud jsi si založila účet na novamaturita.cz tak by jsi měla výsledky už teď na mailu. Stačí se registrovat, dát povolení k zasílání materiálů a máte to tam, jen teď už asi dříve zjistíte výsledky tak, že si zajdete do školy, jelikož materiály posílají až 2 dny po udělení souhlasu.

   Doufám, že jsem pomohl 🙂

 3. Dobrý den, chci se zeptat zda bude práce hodnocena, když jsem to bohužel pojal spíše jako vypravování jak jsem poznal svoji ženu a ani v úvodu, ani v závěru nenapsal, že je to věnováno dětěm. Děkuji

 4. Dobrý den,
  nadpis nemám a ukončení mám takovéhle: Od té doby žijeme ten nejkrásnější život i s Vámi.. je to nastíněné, že jde o děti.. Uznají mi to? 🙂

  • Já si myslím, že uznají. Psal jsem také tohle téma a už v zadání bylo napsáno, že je to adresované dětem, tudíž je ten konec správný a logický. Řekl bych, že nemusíte mít strach 🙂

 5. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na zadání číslo 4, psala jsem o čarodějnickém reji který se má teprve uskutečnit, čili pozvánku.Myslíte že by to prošlo?

  • bohužel si nedodržela zadání, měla si psát zprávu. Která se píše o něčem co už proběhlo tudíž v minulosti. A ty si psala oznámení o něčem co teprve proběhne :/

 6. Není to na maturitní slohovou práci z češtiny přece jen trochu málo textu? Ten rozsah je spíš na slohovou destiminutovku. 🙂

 7. Dobrý den, musí se ve vyprávění objevit přítomný čas? Celé vyprávění sem psal v čase minulém, zápletku i přímě řeči jsem využil. Je to fatální chyba? Děkuji za odpověď.

 8. Prosím poradte. Je fatální chyba, když je cele vyprávění pouze v minulém čase? Zápletka, prima rec a další nalezitoati se mi tam vyskytují. Děkuji za odpověď milý Amosi.

  • Myslím, že si můžeš vymyslet vlastní. Nám učitelka říkala, že můžeme použít vlastní i ten, který je v zadání. Pokud opíšeme ten, co je v zadání tak se nepočítá samozřejmě do počtu slov, pokud je nadpis náš, tak se počítá.

 9. zdravím lidi chci se zeptat,když jsme zapoměl u toho uvést zápletku ale jinak primou rec tam mam,odstavce taky. Prošlo by to nebo ne?

  • Ahoj! U vyprávění (u všech slohových útvarů) je na 1. místě dodržení tématu. Když máš přímou řeč, která je ve vyprávění důležitá, máš i odstavce, tak je to myslím o.k. Horší by bylo, kdyby jsi se nedržel tématu. To by bylo dle naší češtinářky rovnou za 5. Takže buď v klidu 😉

 10. Tato práce by jako maturitní prošla, nicméně se pisatel odklání od zadání. Má zde především psát o tom, jak poznal matku svých dětí, ovšem téměř celá práce se točí kolem toho, jak odletěl do ciziny, tam si našel práci, a až na konci je zmínka o tom, jak se s ní seznámil. Za to by šly body dolů.
  Někteří se tu ptají, zda to měl být dopis. Nikde nebylo řečeno, že se má jednat o tento slohový útvar, slovo adresovat se přece používá i jinde.

  • Naprostý souhlas. Celé dva roky se učíme, co je ve slohovém útvaru důležité. Vždy je nejdůležitější se držet tématu, a u vzorové práce, která by tedy měla být za “1” se mi zdá, že zápletka a její rozuzlení nějak bylo pominuto. O držení se tématu se zde nedá vůbec hovořit. Ale co škola, to učitel. Začínám být trochu rozzlobená, že “pravá neví, co dělá levá”; “učitel neví, co bude chtít CERMAT”. Ale co už, my to nezměníme, takže “děj se vůle boží” 🙂

 11. Tohle má být vzorová práce na téma Jak jsem poznal vaši matku? Je to spíš o tom, jak jsem poznal Dánsko a jiné země..Navíc, od kdy se ve vyprávění objevuje podpis?

 12. Dobrý den, když jsem svoji slohovou práci začala takto: Všechno to začalo prvního májové ho dne roku 1978…následuje příběh o tom, jak se otec seznámil s matkou… a tak jsem milé děti, poznal vaši matku.
  myslíte si, že mi tento postup uznají, i když jsem nenapsala přímo úvod o tom, jak otec mluvi k dětem nebo něco podobného?

 13. Dobrý den ,ráda bych se zeptala, zda bude hodnocena práce, která obsahuje nadpis a vyprávění tatínka, ale už neobsahuje komu byla určena ?

 14. Myslíte, že je chyba, když jsem u vypravování Jak jsem poznal vaši matku (které bylo adresované dětem), nenapsal oslovení typu Milé děti… ? Děkuji za odpověď.

 15. Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bude hodnocena práce, která neobsahuje žádnou zmínku o tom, že to otec vypráví dětem.

 16. Dobrý den chtěla bych se zeptat jk se bude hodnotit má práce kterou jsem zpracovala podle skutečného příběhu Teda který pojednával o zkutečnosti v serialu ? (jak poznal všechny své kamarády včetně Robin a jejich matky a tedy i závěru, kdy jejich matka umírá a on se vraci k R. ) ? samozřejmě že text jsem vypracovala jako vyprávění otce dětem.
  Děkují za odpověd

 17. Dobrý den, úvaha (téma č. 8) se má zabývat nesmrtelností obecně? Nebo se má týkat výhradně citů a emocí, jak jsou popisovány ve výchozím textu? Osobně jsem psal převážně obecně o nesmrtelnosti a emoce jsem zařadil pouze okrajově. Nejsem si však jistý správným postupem… Děkuji za odpověď.

  • Ahoj, mám úplně stejný dotaz. Ale úvaha je o tom, že se na problém díváš z různých úhlů a srovnáváš pro a proti. A je čistě na tobě, zda popíšeš nesmrtelnost obecně anebo její působení na city. Já osobně jsem se řešila otázku, zda by vůbec někdo toužil být nesmrtelný a proč.

 18. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je velká chyba, když jsem v textu neoznačila přímou řeč. Děkuji za odpověď.

 19. Kdyz jsem psala prostě úryvky z how i meet your mother, může mi to byt nepočítano za to, ze to nebyl muj vlastní příběh, ale převzaty?

 20. Myslíte, ze by mohl byt problém s tím, ze jsem vyprávěla část příběhu z how i meet your mother? Ze by to mohlo byt považováno za ne vlastní text?

 21. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli to musel být nutně dopis. Napsala jsem to jako klasické vyprávění s nadpisem. Děti před spaním prosí tatínka, aby jim vyprávěl, jak poznal jejich matku. Myslíte, že se bude moje písemná práce hodnotit a nebude automaticky vyřazena?
  Děkuji

  • Pokud dobře vím bylo tam napsáno vypravování, takže dopis to neměl být vůbec. Klasický příběh z úvodem, zápletkou, rozuzlením a závěrem. Kdyby to byl dopis, tak si myslím, že by byla práce automaticky nehodnocená za nedodržení útvaru.

  • Mám to stejným stylem – děti žádají tatínka o pohádku a tatínek vypráví. Žádnej podpis na konci, nic.
   V zadání o dopise nepadla ani řeč, tak doufám, že to bude OK! 😉

 22. Je to nějak omezeno na max. počet slov? A muselo to být psáno jako dopis? Adresováno přece neznamená hned dopis ne?

  • Pokud budou další vzorové práce stejně slabé jako vzorové vypravování, radši na to ani nekoukej, aby tě to zbytečně nerozhodilo. Vypravování zde uvedené a označené jako vynikající, je slabý průměr. Práce by prošla, ale s odřenýma ušima.

 23. Je velká chyba, když tam nemám oslovení a na konci rozloučení otce? Psala jsem totiž: už byl večer a než šly děti spát, vyprávěl jim otec příběh…Pak mam teprve otcovo přímou řeč. Budou mi to takto hodnotit?

  • Myslim, ze to hodne lidi psalo stejne 🙂 tam nebylo specifikovane jak to ma vypadat, takze by to melo byt ok 🙂 ja taky do uvodu napsala: mile deti ted vam to povipravim (a nejaky kecy a taky primou rec) a pak navazuju uz tim pribehem. Da se to zpracovat hodne zpusoby prece

  • Jedná se o vypravování, které je adresované. Autor textu na začátku vypravování oslovuje ty, kterým je vypravováno, tedy děti. Na konci vypravování se autor vypravování podepisuje jako “milující táta”. Adresované vypravování je se zadáním maturitní písemné práce z češtiny 2015 v souladu. Nejedná se tedy o korespondenci, ale o adresované vypravování. Text je inspirativní, každý může vypravování uchopit trochu jinak, kolik autorů vypravování na toto zadání, tolik originálních vypravování 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *