Článek s prvky fejetonu na téma hromadná doprava – vzor maturitní písemky z ČJ 2020 podzim

 

Článek s prvky fejetonu o cestování hromadnou dopravou s názvem „Jak se (ne)chovat v hromadné dopravě“ je vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2020 podzim. Tento text přináší humorný a ironický pohled na každodenní problémy cestujících. Přejeme vám hodně úspěchů při skládání maturitní písemky z češtiny s pomocí Nového Amose. A také mnoho skvělého hodnocení i v ostatních maturitních předmětech. Společně to dáme a maturitu uděláme. Pojďme se tedy podívat na tu vzorovou písemku na jedničku a pojďme si i říct, proč by tento vzor skvělé hodnocení získal.

Zadání článku s prvky fejetonu, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2020 na podzim

Jak se (ne)chovat v hromadné dopravě

VÝCHOZÍ TEXT

Hromadnou dopravou jezdím rád. Málokde se člověk setká s tolika bizarními postavičkami, málokde je také člověk svědkem tolika vtipných scének.

ZPRACOVÁNÍ: článek s prvky fejetonu o cestování hromadnou dopravou (funkce výchozího textu inspirativní)

Vzorové vypracování slohového útvaru článek s prvky fejetonu v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2020 na podzim

Jak se (ne)chovat v hromadné dopravě

Cestování hromadnou dopravou je pro mnoho z nás každodenní rutinou, kterou často vnímáme jako nutné zlo. Ale ruku na srdce, málokde se setkáme s tolika bizarními postavičkami a scénkami, které by stály za zápis do deníku.

Jednou z prvních věcí, které si v hromadné dopravě všimneme, je záhada osobního prostoru. Když do autobusu nebo tramvaje vejde více lidí, pravidla o osobním prostoru se mění. Lidé si doslova dýchají na záda a očividně neexistuje nic jako zóna komfortu. Přesto existuje nepsané pravidlo, že by měl každý respektovat osobní prostor ostatních, i když to občas znamená držet balanc na jedné noze.

Dalším fenoménem jsou mobilní telefony. Ať už někdo telefonuje nebo poslouchá hudbu, zvuky se rozléhají po celém voze. Není nic horšího než poslouchat něčí rozhovor o tom, co si dnes koupil k večeři nebo jak probíhalo včerejší rande. Měli bychom si uvědomit, že hromadná doprava je sdílený prostor a ne každý má zájem o naše soukromé hovory.

A co teprve stravování v dopravních prostředcích! Každý z nás zažil ten nepříjemný pocit, když si někdo vedle nás otevřel pikantní jídlo nebo voňavé pečivo. Hromadná doprava není restaurace a silné vůně mohou být pro ostatní pasažéry nepříjemné.

Nakonec, existuje skupina cestujících, která se rozhodla využít jízdu k vyřizování veškerých kosmetických záležitostí. Viděli jste někdy někoho, kdo si během jízdy lakuje nehty nebo si upravuje make-up? Možná je to efektivní využití času, ale rozhodně to nepatří do hromadné dopravy.

Cestování hromadnou dopravou by mohlo být mnohem příjemnější, kdybychom všichni dodržovali základní pravidla slušnosti. Respektujme osobní prostor, omezme hlasité telefonáty a ponechme kosmetické procedury doma. Jen tak se můžeme vyhnout zbytečným konfliktům a užít si cestu s úsměvem.

Proč by tento vzor článku s prvky fejetonu získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

Splnění zadání: Text přesně odpovídá zadání a nabízí článek s prvky fejetonu o cestování hromadnou dopravou.

Titulek: Titulek „Jak se (ne)chovat v hromadné dopravě“ je výstižný a lákavý.

Struktura: Text je logicky členěn do odstavců, které pokrývají různé aspekty chování v dopravě.

Humor: Text obsahuje humoristické prvky a ironii, které jsou typické pro fejeton (např. „Hromadná doprava není restaurace“).

Relevance: Popisuje běžné situace, se kterými se cestující mohou ztotožnit.

Originalita: Přináší osobní náhled na běžné problémy v hromadné dopravě.

Jazyková správnost: Text je napsán bez gramatických chyb a používá vhodný slovník.

Koherence: Myšlenky jsou jasně propojené a logicky navazují.

Závěr: Závěr shrnuje hlavní myšlenky a navrhuje řešení.

Rozsah: Text splňuje požadovaný rozsah slov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *