Článek s prvky fejetonu o stereotypech – vzor maturitní písemky z ČJ 2017 jaro

 

Článek s prvky fejetonu o stereotypech, vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2017 jaro, přináší zábavný a zamyšlený pohled na běžné předsudky. Tento příklad je ideální pro studenty, kteří hledají inspiraci pro své vlastní práce a chtějí dosáhnout vysokého hodnocení. Nový Amos přeje všem maturantům úspěšné složení zkoušek a věří, že s touto ukázkou dosáhnete vynikajících výsledků nejen v písemné práci z češtiny. Pojďme se tedy podívat na tu vzorovou písemku na jedničku a pojďme si i říct, proč by tento vzor skvělé hodnocení získal.

Zadání článku s prvky fejetonu, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2017 na jaře

Nudný účetní a jiné stereotypy

VÝCHOZÍ TEXT

Tak jako každý účetní nemusí být nudný a všichni pražští taxikáři nemusí okrádat nebohé cizince, rád bych vyvrátil i jinou laickou představu. Totiž že umělecký kritik je zapšklý stařec, který bydlí v zemljance dle vzoru Drdova poustevníka Školastyka a jehož vrcholným potěšením je plivat na celebrity.
(Poslední slovo Jana Rejžka, Lidové noviny 30. 1. 2014, upraveno)

Zpracování: článek s prvky fejetonu o stereotypech spojených s různými profesemi (funkce výchozího textu inspirativní)

Vzorové vypracování slohového útvaru článek s prvky fejetonu v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2017 na jaře

Stereotypy a jak s nimi bojovat

Stereotypy jsou všude kolem nás. Každý účetní je nudný, každý taxikář v Praze okrádá turisty a každý umělecký kritik je zapšklý stařec, který bydlí v zemljance. Ale co když to tak není? Co když právě tyto stereotypy nás omezují a brání nám vidět skutečnou realitu?

Představme si účetního, který je vášnivým cestovatelem a ve svém volném čase skáče s padákem. Nebo pražského taxikáře, který poctivě vozí turisty a vypráví jim o historii města. A co umělecký kritik? Třeba je to mladý, dynamický člověk, který se zajímá o moderní umění a má rád rockovou hudbu.

Stereotypy nám usnadňují život, protože nám umožňují rychle zařadit lidi do určitých kategorií. Ale zároveň nás připravují o možnost objevovat nové a nečekané. Kolikrát jsme se setkali s někým, kdo zcela vybočoval ze své „předem dané“ škatulky?

Bojovat proti stereotypům není jednoduché. Vyžaduje to otevřenou mysl a ochotu učit se nové věci. Musíme se naučit hodnotit lidi podle jejich činů a ne podle toho, co o nich říkají obecné představy. Takže příště, až potkáme účetního, taxikáře nebo uměleckého kritika, zkusme je poznat lépe, než je odsoudíme podle stereotypů.

Stereotypy jsou jako zastaralé mapy, které nám ukazují svět tak, jak by měl být, ale ne tak, jak skutečně je. Odhodíme tyto staré mapy a vytvořme si vlastní, které budou přesnější a bohatší.

Proč by tento vzor článku s prvky fejetonu získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

  • Splnění zadání: Text odpovídá zadání, obsahuje článek s prvky fejetonu o stereotypech.
  • Titulek: „Stereotypy a jak s nimi bojovat“ jasně vyjadřuje obsah textu.
  • Struktura: Text je přehledně členěn do odstavců, každý z nich má jasnou myšlenku.
  • Jazyková správnost: Text je bez gramatických a stylistických chyb.
  • Originalita: Autor prokázal kreativitu při vyvracení stereotypů.
  • Humor a nadhled: Text obsahuje humorné a nadhledové prvky, typické pro fejeton.
  • Osobní názor: Autor vyjadřuje vlastní názor a zamýšlí se nad daným problémem.
  • Příklad z praxe: Text uvádí konkrétní příklady, které čtenáře zaujmou.
  • Emoce: Text vyvolává emoce a přiměje čtenáře k zamyšlení.
  • Poselství: Příběh nese poselství o důležitosti otevřené mysli a boji proti předsudkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *