Jak napsat stížnost u maturity z čestiny na jedničku?

stiznost-maturita-cjl-pisemna-praceJak postupovat, vyberete-li si u psaní písemné práce z češtiny u maturity jako slohový útvar stížnost? Co se od Vás při psaní stížnosti u maturity z ČJ očekává a jak stížnost napsat tak, aby Vám certifikovaný hodnotitel udělil co nejvíce bodů v hodnocení, a nejlépe rovnou plný počet? Podívejte se, jak na to a uspějte na jedničku! Přejeme mnoho úspěchů.

Proč se vůbec stížnost u maturity z češtiny jako slohovka objevuje?

Myslíme si, že každý z nás bude nucen alespoň jednou v životě stížnost napsat, tzn. oficiálně si na někoho nebo na něco stěžovat. Stěžovat si, když se nám něco nelíbí totiž patří ke svobodnému životu, kde vládne demokracie – je to naše právo. I proto je tedy stížnost jedním z maturitních slohových útvarů. Psaní stížnosti však má svá pravidla.

Co to vlastně stížnost je a jaké části má obsahovat?

Stížnost patří do skupiny administrativních textů (stejně jako např. reklamace, průvodní dopis k petici, otevřený dopis aj.), pro které je typické objektivní vyjadřování. Ve administrativním textu je tedy vždy nutné objektivně (věcně) uvést hlavní účel textu – u stížnosti tedy zejména to, na co si stěžujeme, přičemž bychom se měli vyjadřovat objektivně, stručně a obsahově přesně.

Stížnost je textem formálním – jazykové prostředky oficiálních dopisů administrativního stylu (stížnost mezi ně patří) jsou tedy charakteristické využíváním ustálených frází nebo např. formálních zdvořilostí. Samozřejmostí jsou spisovné neutrální jazykové prostředky (ne např. citově zabarvené apod.).

Součástí stížnosti jsou i běžné náležitosti oficiálního dopisu, pokud jsou uvedeny v zadání a je možné je při psaní stížnosti v rámci maturitní písemné práce využít. Jsou to:

 • adresa adresáta nebo dané instituce
 • datum
 • oslovení
 • podpis
 • adresa příjemce

ČTĚTE TAKÉ: Úvaha u maturity z ČJ a jak ji napsat na jedničku?

Pojďme se tedy podívat na vzorové zadání a vzor stížnosti (vypracované).


ZADÁNÍ STÍŽNOSTI K MATURITĚ Z ČEŠTINY (ostré zadání – jarní termín 2013):

Téma: Potíže se sousedy

Zpracování: stížnost městskému úřadu na sousedské neshody

STÍŽNOST U MATURITY Z ČEŠTINY VZOR:

Martina Kyselová
Na Haldě 25
463 31 Chrastava

Městský úřad Chrastava
náměstí 1. máje 1
463 31 Chrastava

V Chrastavě 22.10.2013

Stížnost na opětovné porušování domovního klidu

Vážený pane starosto ,

jmenuji se Martina Kyselová a jsem zástupce obyvatel domu č. p. 25. Již v minulém měsíci jsme Vám zaslali upozornění na konfliktní a nepřizpůsobivé chování našich sousedů obývajících byt č. 14, ale bohužel do dnešního dne nedošlo k navržení řešení.

Náš dům patří do majetku města Chrastavy, a tudíž se opětovně obracíme na Vás. Několikrát jsme se snažili obyvatelům bytu přátelsky domluvit a slušně je požádali o dodržování pravidel, která si stanovili obyvatelé městského domu. Především se jedná o dodržování nočního klidu, pořádku na chodbě domu, včasné zamykání a zabezpečení domu proti přebývání neznámých osob, protože došlo k několika krádežím bot. Bohužel na naše upozornění nereagují a stále si neuvědomují, že jejich chování ruší či omezuje ostatní. Jsme si vědomi, že se jedná o mladou rodinu, že každý má v tomto ohledu jiné měřítko posuzování míry hluku, pořádku. Chtěli jsme se dohodnout na rozumném kompromisu, aby byl problém vyřešen. Na naše prosby však nereagují a zvyšují intenzitu svého rušivého jednání. Několikrát jsme museli oznámit skutečnost na Městskou policii v Chrastavě, která našemu bezohlednému sousedovi uložila blokovou pokutu ve výši jeden tisíc korun. Náš soused se z dané situace nepoučil a ani neměl potřebu zjednat nápravu v podobě úklidu chodby, která byla zanesena odpadky po párty.

Proto využíváme možnosti písemné stížnosti a máme velký zájem o vyřešení dané záležitosti smírčí cestou a uvedení situace do pokojného stavu. Pokud nedojde k vzájemné dohodě a nápravě, budeme se muset domáhat ochrany soudní cestou.

S pozdravem obyvatelé domu č. p. 25 v zastoupení Martiny Kyselové

Proč by naše vzorová stížnost získala u maturity z českého jazyka vynikající známku?

 • dodržujeme zadání a píšeme takový slohový útvar, který se od nás očekává – tedy stížnost
 • stížnost píšeme objektivně (popisujeme, co se stalo, nevymýšlíme si, uvádíme fakta atd.)
 • náš text se zaobírá pouze relevantními věcmi – vše se týká záležitosti, na kterou si stěžujeme
 • náš vzorový text je psán formálně (píšeme panu starostovi), má oficiální ráz a jsou použity ustálená slovní spojení a fráze, které se u stížnosti vyskytují (zaslali jsme upozornění, konfliktní chování, … se opětovně obracíme…, … na naše upozornění nereagují…, atd.)
 • text je psán zdvořile, slušně (u stížnosti očekáváno)
 • text obsahuje části, které má administrativní typ textu obsahovat: adresa odesílatele, adresa, příjemce, datum, oslovení, podpis
 • text odpovídá rozsahu, který je dán zadáním (obsahuje více než 250 slov)
 • stížnost neobsahuje gramatické ani pravopisné chyby – od maturanta z češtiny očekáváno

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat skvělé vypravování u maturity z češtiny?

Umění napsat stížnost je velmi praktická věc a každý člověk by ji měl umět správně napsat. Pokud si psaní stížnosti u maturity z českého jazyka vyberete, budeme Vám držet palce při stěžování si na jedničku 🙂


Příspěvek byl publikován v rubrice Triky na jedničku a jeho autorem je NovýAmos.cz. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 komentářů u “Jak napsat stížnost u maturity z čestiny na jedničku?

 1. Dobrý den,
  naše profesorka říká, že u administrativního stylu stačí napsat pouze 200 slov (například ta stížnost), ale nikde jsem to nenašla ‘oficiálně’ potvrzené, je to tedy tak?
  Děkuji.

  • Natálie, minimální rozsah práce (počet slov) je vždy uveden v zadání práce. Toho se, prosíme, držte. Například u podzimní písemné práce to bylo “alespoň 250 slov” ´https://www.statnimaturita-cestina.cz/pisemna-prace/pisemna-prace-2014 😉

 2. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, když mám u otevřeného dopisu(stížnosti) přibližně 230 slov, jestli to ten hodnotitel spočítá a rovnou zahodí za nedostatečný rozsah ? nebo jen strhne body ?
  Děkuji

  • Běžnou praxí je jen “stržení bodů”. Za překročení předepsaného počtu slov, vaši práci podle mě nezahodí, určitě se to ale odrazí v hodnocení.

   • Je to trošku jinak. Nikde není dáno, že musíte napsat 250 slov. Ono těch 250 se považuje za optimum. Ale pokud napíšete alespoň 200 tak jste počet slov splnili a žádná bodová penalizace vás nečeká. Pokud máte ale slov 199 automaticky máte nesplněno.

 3. Ahoj, chtěl bych se Vás zeptat, zda se počítají slova i z adresy do těch 250 slov. Díky za odpověď 🙂

 4. Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, jestli je chyba, když napíšu adresu do pravého horního rohu a datum na konec celé stížnosti?

 5. Dobrý den, máte super stránky mimochodem 🙂 jen jsem se chtěl zeptat zda výraz “párty” nepatří spíše k těm méně formálním a zda by to mohlo být třeba penalizováno?

  děkuji

 6. Zajímao by mě, kde se teda píše adresa přijemne, když všude je napsaná na konci. v popisu jak se STÍŽNOST píše je taky na konci, ale v samotnem textu je na začátku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *