Hledáte inspiraci pro popis obrázku u maturitní písemné práce z češtiny? Představujeme vám vzorově vypracovanou maturitní písemnou práci z češtiny 2016 jaro, která přesně zachycuje atmosféru zapadlého nádražíčka. Tento text vám poskytne příklad, jak správně strukturovat slohovou práci, využít bohatou slovní zásobu a vtáhnout čtenáře do melancholického prostředí opuštěného nádraží. Přejeme vám, aby nejen maturitní písemka z češtiny, ale i všechny ostatní maturitní zkoušky proběhly úspěšně. Nový Amos vám drží palce a věří, že to všichni maturanti zvládnou na jedničku, nejen u maturitní písemky z češtiny, ale i v dalších předmětech.
Zadání popisu obrázku, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2016 na jaře
Zapadlé nádražíčko
VÝCHOZÍ OBRÁZEK:
(Bernd Kauschmann, převzato z www.bahnbilder.de)
Zpracování: popis vlakového nádraží a jeho okolí založený na výchozím obrázku
Vzorové vypracování slohového útvaru popis obrázku v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2016 na jaře
Zapadlé nádražíčko
Malé nádražíčko, ztracené někde uprostřed ničeho, působilo dojmem zapomenutého světa. Zrezivělá tabule s názvem stanice byla sotva čitelná a na lavičkách, kdysi natřených jasnou modrou barvou, se nyní rozprostíraly vrstvy prachu a listí, které sem zavál vítr. Koleje se táhly nekonečně daleko, ztrácely se v mlze, jako by nevedly nikam. Zde zastavil čas. Na nástupišti se sem tam objevil nějaký pocestný, ale jinak bylo místo opuštěné a tiché, jako by zde už dlouho neprojelo jediné auto, natož vlak.
Starý cihlový domek vedle nádraží, který sloužil jako čekárna, měl okna zamlžená a místy prasklá. Uvnitř byl chlad, který pronikal až do morku kostí. Dřevěné lavice skřípaly pod každým pohybem a na podlaze leželo několik zašlých novin. Plakáty na zdech, které kdysi slibovaly lepší časy a rychlé spojení do města, nyní visely napůl strhané a zašlé. Uprostřed místnosti stál starý, dřevěný stůl, na němž ležela opuštěná, zaprášená jízdní řády, jejichž stránky se pod nárazem větru z pootevřeného okna lehce třepotaly.
Jednou za den tudy projel nákladní vlak, který ani nezastavil. Zvuk jeho projíždějících vagónů byl jediným znamením života v této tiché, opuštěné krajině. Na nádraží se často objevovali jen ptáci, kteří hledali zbytky jídla, jež tu kdysi někdo zapomněl. Na nástupišti se hromadily listy a nepořádek, jaký sem přivál vítr z okolních polí. Kdysi tu možná bývalo rušno, lidé spěchali na vlak a v čekárně sedávaly rodiny s dětmi, dnes však nádraží žilo jen ve vzpomínkách těch, kteří tudy kdysi prošli.
Přesto tohle zapomenuté místo mělo své kouzlo. Klid, který zde panoval, dával prostor k přemýšlení a k úniku od shonu velkoměsta. Bylo to místo, kde se člověk mohl na chvíli zastavit a nechat myšlenky volně plynout. Zapadlé nádražíčko bylo svědkem mnoha příběhů, které se zde odehrály, ačkoliv dnes už nikoho nečeká. Tento pocit osamělosti a času, který se zde zastavil, přitahoval ty, kteří hledali místo k zamyšlení a klidu.
Proč by tento vzor popisu obrázku získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?
- Splnění zadání: Text zcela splňuje zadání popisu vlakového nádraží a jeho okolí, a to velmi detailně a věrně.
- Přesný a výstižný titulek: Titulek „Zapadlé nádražíčko“ přesně odráží obsah textu a připravuje čtenáře na melancholický popis místa.
- Koherentní struktura: Text je rozdělen do jasně definovaných odstavců, které logicky sledují jednotlivé prvky nádraží a jeho atmosféru.
- Bohatá slovní zásoba: Autor využívá pestrou a přesnou slovní zásobu, např. „zrezivělá tabule s názvem stanice“ nebo „okna zamlžená a místy prasklá“.
- Využití smyslových vjemů: Popis zahrnuje smyslové vjemy, což dodává textu realističnost – „chlad, který pronikal až do morku kostí“, „skřípající lavice“.
- Silná atmosféra: Text velmi efektivně navozuje melancholickou a nostalgickou atmosféru zapomenutého místa.
- Dodržení rozsahu: Text splňuje požadovaný rozsah 250–350 slov, což ukazuje na schopnost autora efektivně pracovat s prostorem.
- Originalita a kreativita: Autor přistupuje k popisu nádraží originálně, zaměřuje se na detaily, které zdůrazňují opuštěnost místa.
- Pravopis a gramatika: Text je napsán bez pravopisných a gramatických chyb, což zvyšuje jeho čitelnost a celkový dojem.
- Celkový dojem: Text je celistvý, promyšlený a zanechává v čtenáři silný dojem, což by vedlo k vynikajícímu hodnocení u maturitní písemné práce.