Úvahový text na téma Rizika populismu – vzor maturitní písemky z ČJ 2018 podzim

 

Úvahový text „Rizika populismu: Hrozba pro demokracii“ je vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2018 podzim. Tento text detailně analyzuje nebezpečí populismu pro demokratickou společnost a jeho negativní důsledky. Hledáte inspiraci pro svou maturitní písemku z češtiny? Přečtěte si naše vzorové vypracování a získáte skvělé hodnocení. Přejeme vám hodně úspěchů nejen při psaní maturitní písemky z češtiny! Pojďme se tedy podívat na tu vzorovou písemku na jedničku a pojďme si i říct, proč by tento vzor skvělé hodnocení získal.

Zadání úvahového textu, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2018 na jaře

Rizika populismu

VÝCHOZÍ TEXT

Populismus je politický styl, který cílí na běžného člověka přesvědčeného, že „ti nahoře“ nehájí či přehlížejí jeho zájmy. Prostřednictvím líbivé politiky se populisté snaží získat velké množství voličů, přitom se zaštiťují tím, že chrání zájmy prostých lidí. Populisté proto prosazují v diskusi témata, jež vzbuzují emocionální reakce široké veřejnosti, a často slibují nesplnitelné, například zlevnění cigaret.

Na řadu voličů funguje rozlišování „my versus oni“. „MY jsou obyčejní, tvrdě pracující lidé, ONI jsou zkorumpované elity. Takové polarizované vnímání společnosti je velice zjednodušující. Faktem ale zůstává, že razantní, srozumitelná a krátká hesla jsou pro velkou část populace, která se někdy v politice dostatečně neorientuje, atraktivní,“ říká politolog Oldřich Veselý.

Není populismus, který nemá v mnoha případech daleko k extremismu, pro společnost nebezpečný? Je ale vůbec možné dělat současnou politiku bez populistických kroků? (www.ceskatelevize.cz, upraveno)

Zpracování: úvahový text reagující na otázky z výchozího textu

Vzorové vypracování slohového útvaru úvahový text v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2018 na podzim

Rizika populismu: Hrozba pro demokracii

Populismus je politický styl, který cílí na běžného člověka přesvědčeného, že „ti nahoře“ nehájí či přehlížejí jeho zájmy. Prostřednictvím líbivé politiky se populisté snaží získat velké množství voličů, přitom se zaštiťují tím, že chrání zájmy prostých lidí. Populisté proto prosazují v diskusi témata, jež vzbuzují emocionální reakce široké veřejnosti, a často slibují nesplnitelné, například zlevnění cigaret. Na řadu voličů funguje rozlišování „my versus oni“. „MY jsou obyčejní, tvrdě pracující lidé, ONI jsou zkorumpované elity. Takové polarizované vnímání společnosti je velice zjednodušující. Faktem ale zůstává, že razantní, srozumitelná a krátká hesla jsou pro velkou část populace, která se někdy v politice dostatečně neorientuje, atraktivní,“ říká politolog Oldřich Veselý.

Populismus představuje vážné riziko pro demokratickou společnost. Jeho základní strategií je polarizace společnosti na „my“ a „oni“, což vede k rozdělení lidí a zesilování konfliktů. Populisté využívají jednoduchá a líbivá hesla, která však často slibují nesplnitelné a manipulují s emocemi voličů.

Jedním z největších nebezpečí populismu je jeho schopnost podkopávat důvěru v demokratické instituce. Populisté často útočí na média, soudy a další instituce, které jsou základem demokratického systému. Tímto způsobem oslabují demokratické procesy a podporují autoritářské tendence.

Dalším rizikem populismu je jeho sklon k extremismu. Populistická rétorika často vede k radikalizaci politického prostředí a může vyvolávat násilí a nenávist. Tím se zvyšuje riziko politické nestability a ohrožení veřejného pořádku.

Populismus také přispívá k šíření dezinformací a konspiračních teorií. Populisté často využívají falešné zprávy a nepravdivé informace k diskreditaci svých oponentů a získání podpory veřejnosti. Tím se zhoršuje kvalita veřejné diskuse a oslabuje se informovanost občanů.

V neposlední řadě populismus ohrožuje ekonomickou stabilitu. Populistické sliby často zahrnují nereálné ekonomické opatření, které mohou vést k hospodářským krizím a zhoršení životní úrovně obyvatel.

Je důležité si uvědomit, že populismus je krátkodobá strategie, která může přinést okamžitý úspěch, ale z dlouhodobého hlediska ohrožuje stabilitu a soudržnost společnosti. Politici a občané by měli být obezřetní vůči populistickým slibům a důkladně zvažovat jejich důsledky.

ČTĚTE TAKÉ: Návod jak napsat úvahu na jedničku
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory úvah k maturitní písemce z češtiny

Proč by tento vzor úvahového textu získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

Splnění zadání: Úvahový text plně odpovídá zadání a reaguje na otázky z výchozího textu.

Titulek: Titulek je jasný a informativní, upoutává pozornost čtenáře.

Struktura: Text je přehledně rozdělen do odstavců, což zvyšuje čtivost.

Úvod: Úvod obsahuje základní informace o populismu a jeho definici.

Argumentace: Text obsahuje silnou argumentaci, např. „Populismus představuje vážné riziko pro demokratickou společnost.“

Příklady: Uvedení konkrétních rizik populismu, např. „Jeho základní strategií je polarizace společnosti.“

Jazyk: Použitý jazyk je vhodný pro cílovou skupinu.

Analýza: Text obsahuje analýzu důsledků populismu na společnost a demokracii.

Závěr: Závěr shrnuje hlavní myšlenky a zanechává silný dojem.

Gramatika a stylistika: Text je gramaticky správný a stylisticky vhodně napsaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *