Vypravování o možném vzniku názvu obce – vzor maturitní písemky z ČJ 2018 podzim

 

Vypravování o vzniku názvu obce Zlosyň představuje vzorově vypracovanou maturitní písemnou práci z češtiny 2018 podzim. Tento text přináší poutavý příběh o temném kouzelníkovi, který přeměnil poklidnou vesnici ve místo utrpení. Hledáte inspiraci pro svou maturitní písemku z češtiny? Přečtěte si naše vzorové vypracování a získáte skvělé hodnocení. Přejeme vám hodně úspěchů nejen při psaní maturitní písemky z češtiny! Pojďme se tedy podívat na tu vzorovou písemku na jedničku a pojďme si i říct, proč by tento vzor skvělé hodnocení získal.

Zadání vypravování, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2018 na podzim

Jak mohl vzniknout název obce …

VÝCHOZÍ TEXT

Kdysi se setkali dva urození páni, kteří se dostali do sporu kvůli vlastnictví exotického páva. Na místě setkání poté podle pověsti lidé vystavěli město, do jehož názvu skryli spor o páva – město pojmenovali Opava.

Naše česká kotlinka se pyšní mnoha městy a vesničkami se vskutku svéráznými jmény. Vypovídá ale něco název obce o obci samotné či jejích obyvatelích? Řezala se snad v Hrdlořezích hrdla častěji než jinde? Nebo snad obyvatelé Závisti nadobro zezelenali? Těžko říct. Jisté ale je, že názvy některých obcí, jako jsou třeba Dřevohryzy, Jedovary, Zlosyň, Bezpráví nebo Pětikozly, svádí k tomu, abychom naplno popustili uzdu své fantazii.

Zpracování: vypravování o tom, jak mohl vzniknout název jedné z obcí tučně vyznačených ve výchozím textu

Vzorové vypracování slohového útvaru vypravování v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2018 na podzim

Jak mohl vzniknout název obce Zlosyň

Kdysi dávno, v dobách, kdy ještě krajinou putovali rytíři a kouzelníci, existovala malá vesnice, kterou obývali dobří a pracovití lidé. Tato vesnice neměla žádné jméno a její obyvatelé žili v míru a harmonii. Vše se změnilo jednoho osudného dne, kdy do vesnice zavítal temný kouzelník Zlosýn.

Zlosýn byl známý svou zlou povahou a schopností šířit strach a zkázu. Kamkoli přišel, tam zanechal jen utrpení a bolest. Vesničané se obávali jeho příchodu a modlili se, aby jejich domovy ušetřil. Bohužel, jejich modlitby nebyly vyslyšeny.

Jednoho dne se Zlosýn objevil na okraji vesnice a začal kouzlit temná zaklínadla. Lidé se schovávali ve svých domovech, ale kouzelníkova síla byla příliš velká. Postupně začal vesnici ničit, vypaloval domy, znečišťoval studny a měnil úrodnou půdu v nehostinnou pustinu. Vesničané se pokoušeli bránit, ale jejich snahy byly marné.

Zlosýn si brzy podmanil celou vesnici a nastolil svou vládu. Obyvatelé museli sloužit jeho temným plánům a žili v neustálém strachu. Kouzelník je nutil pracovat pro něj a těžit magické suroviny z okolních lesů a hor. Vesnice, která dříve kvetla, se proměnila v místo plné bolesti a utrpení.

Po mnoha letech strádání se vesničané rozhodli, že už déle nemohou snášet Zlosýnovu tyranii. Spojili své síly a v noci, kdy kouzelník spal, se pokusili o vzpouru. Po dlouhém a krutém boji se jim podařilo Zlosýna přemoci a vyhnat ho z vesnice. Bohužel, škody, které napáchal, byly nesmazatelné.

Aby vesničané nikdy nezapomněli na temné období své historie, rozhodli se pojmenovat svou vesnici Zlosyň. Tento název měl připomínat jejich odvahu a odhodlání bojovat proti zlu, i když šance na úspěch byly minimální. Dnes je Zlosyň poklidnou vesnicí, ale její jméno stále nese vzpomínku na dávného temného kouzelníka.

ČTĚTE TAKÉ: Návod jak napsat vypravování u maturity na jedničku
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory vypravování k maturitní písemce z češtiny

Proč by tento vzor vypravování získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

  • Splnění zadání: Vypravování plně odpovídá zadání, obsahuje fiktivní příběh o vzniku názvu obce Zlosyň.
  • Titulek: Titulek je jasný a informativní.
  • Struktura: Text je přehledně rozdělen do odstavců, což zvyšuje čtivost.
  • Úvod: Úvod uvádí čtenáře do děje a nastavuje atmosféru příběhu.
  • Děj: Vypravování má napínavý děj s dramatickými momenty, např. „Jednoho dne se Zlosýn objevil na okraji vesnice.“
  • Postavy: Charakteristika postav je dobře propracovaná, např. „Zlosýn byl známý svou zlou povahou.“
  • Atmosféra: Text úspěšně navozuje atmosféru strachu a napětí.
  • Jazyk: Použitý jazyk je vhodný pro cílovou skupinu.
  • Závěr: Závěr příběhu obsahuje morální ponaučení a uzavírá děj.
  • Gramatika a stylistika: Text je gramaticky správný a stylisticky vhodně napsaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *