Vypravování odehrávající se ve středověku – vzor maturitní písemky z ČJ 2015 podzim

 

Vypracování maturitní písemky z českého jazyka na téma „Tajemný posel“ je příkladem kvalitní a inspirativní maturitní písemné práce z češtiny z roku 2015 podzim. Tento text navazuje na výchozí text a vytváří ucelené vypravování odehrávající se ve středověku. Pokud hledáte vzorově vypracovanou maturitní písemnou práci, inspirujte se tímto příběhem plným napětí a záhady. Přejeme vám úspěšné složení nejen maturitní písemky z češtiny od Nový Amos. Pojďme se tedy podívat na tu vzorovou písemku na jedničku a pojďme si i říct, proč by tento vzor skvělé hodnocení získal.

Zadání vypravování, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2015 na podzim

Tajemný posel

VÝCHOZÍ TEXT

Vysoké podpatky zlověstně klapou na kamenných schodech. Mrazivý vzduch, zavěšené drátěné košile, brnění, svícny z hrubého železa nad zákrutami točitého věžního schodiště. Vysoký a dutý zvuk. Zabušení na hlavní bránu. Kdosi je dole a přeje si okamžitě mluvit s hradní paní. Věc prý nesnese odkladu. (J. Joyce, Giacomo Joyce, upraveno)

Zpracování: vypravování odehrávající se ve středověku navazující na výchozí text

Vzorové vypracování slohového útvaru vypravování v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2015 na podzim

Tajemný posel

Vysoké podpatky zlověstně klapou na kamenných schodech. Mrazivý vzduch, zavěšené drátěné košile, brnění, svícny z hrubého železa nad zákrutami točitého věžního schodiště. Vysoký a dutý zvuk. Zabušení na hlavní bránu. Kdosi je dole a přeje si okamžitě mluvit s hradní paní. Věc prý nesnese odkladu.

Hradní paní, mladá a krásná, stála u okna ve své komnatě a pozorovala sněhové vločky, jak se lehce snášejí na hradní nádvoří. Zabušení na bránu ji vytrhlo z myšlenek. „Kdo může přicházet v tuto hodinu?“ zašeptala si pro sebe. Vzala si plášť a vydala se dolů po chladných kamenných schodech, přičemž každý její krok provázelo echo v temných chodbách.

Na nádvoří stál vysoký muž v černém plášti. Jeho obličej byl schován pod kápí, takže mu nebylo vidět do tváře. Když hradní paní přišla blíž, muž zvedl hlavu a odhalil oči plné strachu a úzkosti. „Miluji Vás, paní,“ řekl tichým, ale pevným hlasem. „Přicházím Vás varovat. Ve vašem nejbližším okolí je zrádce. Nevěřte nikomu, ani svým nejbližším.“

Hradní paní byla ohromena a nevěděla, co říct. „Kdo jste a jak to víte?“ zeptala se. „Na tom nezáleží. Musíte být opatrná,“ odpověděl muž a náhle se otočil a zmizel ve tmě, jako by ho pohltily samotné zdi hradu.

Po této noci se hradní paní stala obezřetnou a začala sledovat každý pohyb svých služebníků i návštěvníků. Podezření rostlo a napětí na hradě bylo téměř hmatatelné. Každý den čekala, kdy se zrádce objeví a kdy pravda vyjde najevo. Tajemný posel zanechal ve svých slovech hlubokou stopu, která už nikdy nezmizela.

ČTĚTE TAKÉ: Návod jak napsat vypravování u maturity na jedničku
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory vypravování k maturitní písemce z češtiny

Proč by tento vzor vypravování získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

Splnění zadání: Text navazuje na výchozí text a vytváří ucelené vypravování odehrávající se ve středověku.

Kvalitní titulek: Titulek „Tajemný posel“ je přitažlivý a odpovídá obsahu.

Struktura: Text je rozdělen do odstavců, které logicky a přehledně vedou čtenáře příběhem.

Atmosféra: Popis prostředí a postav vytváří autentickou středověkou atmosféru.

Dialogy: Dialogy jsou přirozené a přidávají textu na dynamice.

Napětí: Příběh obsahuje napětí a záhadu, které udržují čtenářovu pozornost.

Jazyková úroveň: Text je napsán správně gramaticky a stylisticky.

Originalita: Práce je originální a kreativní.

Logika: Děj je logicky uspořádán a čtenář se v něm snadno orientuje.

Závěr: Příběh má otevřený konec, který vybízí k zamyšlení a pokračování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *