Vypravování s hororovými prvky – vzor maturitní písemky z ČJ 2019 jaro

 

Vypravování s hororovými prvky může být jedním z nejzajímavějších zadání maturitní písemné práce z češtiny. Tento vzorově vypracovaná maturitní písemka z češtiny 2019 jaro demonstruje, jak lze kreativně rozvinout děj na základě výchozího textu. Přejeme vám úspěšné složení nejen maturitní písemky z češtiny, ale i všech dalších maturitních zkoušek, které před vámi stojí. Nový Amos vám drží palce a věří, že s dostatečnou přípravou a motivací dosáhnete vynikajících výsledků. A také přejeme mnoho skvělého hodnocení i v ostatních maturitních předmětech. Společně to dáme a maturitu uděláme. Pojďme se tedy podívat na tu vzorovou písemku na jedničku a pojďme si i říct, proč by tento vzor skvělé hodnocení získal.

Zadání vypravování s hororovými prvky, které se objevilo v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2019 na podzim

Děsuplná noc

VÝCHOZÍ TEXT

Konečně jsem dostal od pana T. dopis. Mám se neprodleně připravit na cestu. Po setmění přijede kočár, který mě doveze na jeho hrad. Šel jsem se tedy rozloučit s hostinskou. Když zjistila, kam jedu, okamžitě zbledla. Třesoucím se hlasem mi popřála hodně štěstí a vtiskla mi do ruky jakýsi předmět. Prý je to amulet, který mě ochrání. Pověrčivost místních lidí je vskutku úsměvná.

Úderem osmé na mě před hostincem opravdu čekal kočár. Prapodivný chlapík, celý v černém, mi pokynul, ať nastoupím. Cesta vedla temným lesem. Ulevilo se mi, když jsme zastavili na nádvoří starého sídla. Vystoupil jsem a položil ruku na železné klepadlo ve tvaru vlčí hlavy. Než jsem stihl zaklepat, dveře se otevřely…

ZPRACOVÁNÍ: vypravování s hororovými prvky, jehož úvodem je výchozí text

Vzorové vypracování slohového útvaru vypravování s hororovými prvky v ostré maturitní písemné práci z češtiny v roce 2019 na podzim

Děsuplná noc

Konečně jsem dostal od pana T. dopis. Mám se neprodleně připravit na cestu. Po setmění přijede kočár, který mě doveze na jeho hrad. Šel jsem se tedy rozloučit s hostinskou. Když zjistila, kam jedu, okamžitě zbledla. Třesoucím se hlasem mi popřála hodně štěstí a vtiskla mi do ruky jakýsi předmět. Prý je to amulet, který mě ochrání. Pověrčivost místních lidí je vskutku úsměvná. Úderem osmé na mě před hostincem opravdu čekal kočár. Prapodivný chlapík, celý v černém, mi pokynul, ať nastoupím. Cesta vedla temným lesem. Ulevilo se mi, když jsme zastavili na nádvoří starého sídla. Vystoupil jsem a položil ruku na železné klepadlo ve tvaru vlčí hlavy. Než jsem stihl zaklepat, dveře se otevřely…

Za dveřmi stál vysoký muž s výrazem, který mě ihned znepokojil. Jeho oči byly tmavé, skoro až černé, a na jeho tváři se rýsoval tenký, sotva znatelný úsměv. „Vítejte,“ pronesl hlubokým hlasem, „jsem rád, že jste dorazil.“ Pocítil jsem mrazení po zádech, ale pokusil jsem se zůstat klidný. Vstoupil jsem dovnitř a dveře za mnou tiše zaklaply.

Interiér hradu byl stejně ponurý jako jeho zevnějšek. Těžké závěsy, které nepropouštěly světlo, starobylý nábytek a obrazy, které mě sledovaly svými mrtvými pohledy. Muž mě vedl dlouhými chodbami, až jsme došli k místnosti, kde byla připravena večeře. „Pan T. se k vám připojí za okamžik,“ řekl a zmizel ve stínu.

Zůstal jsem sám, obklopený tichou temnotou. Zvenku doléhaly podivné zvuky, které mě nenechávaly v klidu. Najednou jsem zaslechl kroky, které se blížily. Pan T. vstoupil do místnosti. Jeho postava byla impozantní, a přesto z ní vyzařovala jakási podivná energie. „Jsem rád, že jste přijal mé pozvání,“ řekl a jeho hlas se nesl ozvěnou po celé místnosti.

Večeře probíhala v napjatém tichu. Pan T. se mě vyptával na různé věci, ale jeho otázky byly neobvyklé, až znepokojivé. Když jsem se pokusil zjistit více o důvodu mé návštěvy, jen se tajemně usmál a řekl: „Vše se dozvíte v pravý čas.“

Po večeři mě odvedli do pokoje, kde jsem měl strávit noc. Byl to chladný a temný pokoj s jedinou svící, která sotva osvětlovala místnost. Lehl jsem si na postel, ale spánek nepřicházel. Náhle jsem uslyšel tiché škrábání na okno. Otevřel jsem oči a uviděl stín, který se mihl za závěsem. Srdce mi bušilo jako nikdy předtím.

Vstal jsem a přistoupil k oknu. Opatrně jsem odhrnul závěs a spatřil něco, co mě naprosto ochromilo. Za oknem stála bytost s rudýma očima, která mě upřeně sledovala. V tu chvíli jsem si vzpomněl na amulet, který mi dala hostinská. Vytáhl jsem ho a pevně sevřel v dlani. Bytost zasyčela a zmizela ve tmě.

Noc byla děsuplná, plná tajemství a nebezpečí. Ale přežil jsem. Amulet mě skutečně ochránil, a já se ráno probudil s vědomím, že jsem unikl něčemu strašnému.

ČTĚTE TAKÉ: Návod jak napsat vypravování u maturity na jedničku
SOUVISEJÍCÍ: Další vzory vypravování k maturitní písemce z češtiny

Proč by tento vzor vypravování s hororovými prvky získal u maturitní písemné práce z češtiny vynikající hodnocení?

Splnění zadání: Práce přesně odpovídá požadavkům zadání, využívá výchozí text a rozvíjí jej do podoby hororového vypravování.

Struktura: Práce je logicky strukturovaná do úvodního, středního a závěrečného odstavce.

Titulek: Titulek „Děsuplná noc“ je poutavý a odpovídá obsahu textu.

Styl a jazyk: Jazyk je bohatý a vhodně vybraný pro hororový žánr, s využitím popisných a emotivních výrazů (např. „oči byly tmavé, skoro až černé“).

Plynulost vypravování: Příběh plyne plynule a čtenář je vtahován do děje od začátku do konce.

Atmosféra: Atmosféra strachu a tajemna je úspěšně budována pomocí popisů prostředí a postav (např. „těžké závěsy, které nepropouštěly světlo“).

Charakterizace postav: Postavy jsou dobře vykreslené a jejich chování a vzhled přispívají k celkovému dojmu (např. „výraz, který mě ihned znepokojil“).

Použití dialogů: Dialogy jsou přirozené a posouvají děj vpřed (např. „Jsem rád, že jste dorazil“).

Napětí: Autor úspěšně vytváří napětí a udržuje jej až do konce příběhu (např. „bytost s rudýma očima, která mě upřeně sledovala“).

Originalita: Práce je originální a kreativní, s výraznými hororovými prvky, které čtenáře zaujmou a vtáhnou do děje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *