Vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2018

V zadání maturitní písemné práce z českého jazyka 2018 na jaře se objevilo šest různých zadání pro slohovou práci. Mohli jste si vybrat zprávu do časopisu, vypravování, článek, charakteristiku (vzorové vypracování níže), úvahový text (vzorové vypracování níže již brzy dnes) nebo úřední dopis. Vzorová vypracování maturitní písemky z češtiny 2018 pro vás připravil Nový Amos. Mnoho úspěchů u maturity z češtiny.

ČTĚTE TAKÉ: Didaktické testy z češtiny k maturitnímu tréninku

ČTĚTE TAKÉ: Vzorová zadání k ústní zkoušce z češtiny a literatury k maturitě

1. Ostré zadání charakteristiky, které se objevilo v písemné práci z ČJL v roce 2018

ZADÁNÍ 4

Nezapomenutelná záporná postava
VÝCHOZÍ TEXT

Lžou, podvádí, nenávidí, někdy i vraždí. Jsou to lidé, kteří patří do pekla, nebo aspoň za mříže. A přitom bez nich by jistě mnohé knihy nebyly bestsellery a filmy kasovními trháky. Záporáci či potvory nás zkrátka nepřestávají fascinovat. Teprve s pořádným padouchem je to ono.

Mezi nejzajímavější záporné literární či filmové postavy bezesporu patří:

  • Jago (ze Shakespearovy hry Othello);
  • markýza de Merteuil (z románu Nebezpečné známosti od Choderlose de Laclos);
  • sestra Ratchetová (z románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven či Formanova filmu Přelet nad kukaččím hnízdem);
  • lord Voldemort (ze série příběhů o Harry Potterovi).

(www.edna.cz, upraveno)

Zpracování: charakteristika jedné ze záporných postav jmenovaných ve výchozím textu

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ SLOHOVÉHO ÚTVARU CHARAKTERISTIKA 2018 NA VÝBORNOU

Velká sestra

Jedním z nejvýraznějších a zároveň nejodpudivějších charakterů, se kterými jsem se při svých literárních toulkách prozatím setkal, byla sestra Ratchedová, jedna z ústředních postav románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven.

Sestra Ratchedová pracuje jako vrchní sestra v psychiatrické léčebně v americkém Oregonu. Na první pohled nepůsobí nikterak výjimečně: Je spíše menší, štíhlé postavy, vždy upravená, vlasy má vzorně svázané pod sesterským čepcem, uniformu vždy čistou a vyžehlenou. Potkat ji na ulici, možná bych z ní cítil lehkou upjatost a odtažitost, protože úsměvy své okolí určitě často neoblažuje. Nic neobvyklého. Pro své chování je však chovanci ústavu nazývána „Velkou sestrou“.

Povolání zdravotní sestry v léčebně pro choromyslné samo o sobě vyžaduje silnou povahu, odhodlanost, sebekázeň a lidskou touhu pomáhat ostatním. To poslední nicméně „Velké sestře“ chybí. Je spíše jako stroj, který lpí na stanovených pravidlech a jejich dodržování striktně vyžaduje i po ostatních. Žádné vybočení se netoleruje, ba právě naopak, přísně a chladně se trestá. Tabletky, „hydroléčba“, elektrošoky. Sestra Ratchedová je nesmlouvavá, neústupná, neúprosná. Bolest, strach a nářek pacientů ji neobměkčí. Zůstává tvrdá jako skála. Dokonce i lékaři z ní mají respekt, či chtělo by se spíše říci, strach. Nikdo se vládkyni v jejím „království“ neodváží vzepřít.

Až na nového chovance McMurphyho – kriminálníka a rebela milujícího život, který je jednoho dne umístěn právě na „její“ oddělení, ačkoliv pomatenost jenom předstírá, aby nemusel pracovat. Začíná boj. McMurphyho pokusy o útěk, výlety, úlety, touha pomoci ostatním pacientům, to vše se „Velké sestře“ zcela příčí. Jeho cílem totiž je, aby ostaní nemocní byli aspoň na chvíli svobodní a cítili se jako lidské bytosti. A to přece nejde! Na tomto území se vyžaduje absolutní poslušnost, podřízenost, vlastní názor je nepřípustný. McMurphy sice rozhodí systém a zajetý řád sestry Ratchedové, která uvnitř zuří, navenek však nedá nic znát, bohužel ale jen dočasně. Nakonec je donucen kapitulovat. Vítězí síla, moc a metody „Velké sestry“. V tomto případě lobotomie.

Postava vrchní sestry Ratchedové se vryje do paměti každému. Její nadřazenost, chladnost, nelidskost a autoritářské zacházení se vším a každým kolem je pro nás všechny varováním a tím nejvíce odstrašujícím příkladem toho, jak se nechovat ke svým bližním.

2. Ostré zadání úvahy, které se objevilo v písemné práci z ČJL v roce 2018

Zadání 5

Může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život?
VÝCHOZÍ TEXT

Můj známý před měsícem odjel zachraňovat deštné pralesy. Nesmírně ho obdivuju. Vážím si všech lidí, kteří se vzdají svého osobního života ve prospěch vyšších cílů. Co záslužného vlastně dělám já? Žiju pro svou rodinu. Naslouchám svým dětem, čtu jim pohádky, dávám jim pusu na dobrou noc. Nic obdivuhodného. Nebo ano?

(CZVV)

Zpracování: úvahový text (funkce výchozího textu inspirativní)

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ SLOHOVÉHO ÚTVARU ÚVAHOVÝ TEXT 2018 NA VÝBORNOU

Může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život?

V mém životě jsem se již setkal s mnoha lidmi, kteří dokázali něco úžasného, něco, o čem si já můžu nechat jenom zdát, něco, co si opravdu zaslouží obdiv. Můj kamarád si v sedmnácti letech založil internetový obchod, který mu vydělává desetitisíce měsíčně. Přítel mé sestry získal stipendium na prestižní americké univerzitě. Můj strýc je vyhledávaným kardiochirurgem.

Zodpovědět otázku, co je tím rozhodujícím kritériem pro onu obdivuhodnost životních drah každého z nich není vůbec jednoduché. Je to velké množství vydělaných peněz, které zajistí v mnoha ohledech bezstarostný život? Je to získání prestižního vzdělání a poté i skvělé pracovní pozice? Je to zachraňování lidských životů, pomoc ostatním?

Řekl bych, že je to od každého trochu, protože neexistuje jedno měřítko, jeden pohled, jedna strana mince. Každý z nich dokázal něco, čím se vymyká, čím ční nad ostatními, čím vzbuzuje obdiv. A existují ještě extrémnější příklady udivujících činů a životů, jen namátkou Michael Phelps, který získal 23 zlatých olympijských medailí, Reinhold Messner, který jako první zdolal všechny osmitisícovky světa, Alexander Fleming, který zachránil bezpočet životů vynálezem penicilinu. Všichni mají něco společného: obrovské úsilí, vytrvalost a vůli jít si za svým cílem, za který jsou ochotni bojovat, obětovat se.

Oproti tomu moji prarodiče žili zcela normální život: Chodili do práce, měli šest dětí, osmnáct vnoučat a byli stále usměvaví, spokojení. Nebyli ani bohatí, ani profesně nebo společensky úspěšní, nezlezli ani jednu osmitisícovku, ale podle mého názoru žili naprosto úžasný a obdivuhodný život naplněný láskou a rodinným štěstím. Právě spokojená rodina byla tím jejich Mt. Everestem, pro který se obětovali a na který společně vylezli.

Obdivuhodnost života nikoho z nás se nedá přesně změřit. Co je tedy to, co z našich životů činí životy obdivuhodné? Je to ten moment, když dokážete to, po čem jste toužili, když jdete za svým snem, za tím, co vás naplňuje. Když jste úspěšní v tom, v čem úspěšní být chcete. Ať už je to pokořování olympijských rekordů, nebo výchova potomků, máte můj obdiv.

ČTĚTE TAKÉ: Kompletní zadání maturitní písemné práce z češtiny 2018 jaro

ČTĚTE TAKÉ: Jak na ústní zkoušku u maturity z českého jazyka a literatury?

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky, Výsledky a jeho autorem je NovýAmos.cz. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *