Jak napsat průvodní text u maturity z češtiny?

pruvodni-text-maturita-cjl-pisemna-praceVyberte si u maturity z češtiny psaní průvodního textu jako Váš slohový útvar pro psaní písemné práce a uspějte na jedničku. Jak na to?

Jedním z možných typů textů, které se v zadání písemné práce u maturity z českého jazyka objevují, je často možné, vybrat si slohovku nazývající se průvodní text. Nebudeme zbytečně mlžit, psaní průvodního textu si pro svou maturitní písemnou práce vybere jen menšina maturantů. Proč si ale neukázat, jak průvodní text psát tak, abyste získali co nejlepší hodnocení? Třeba stačí jen vědět, jak na to. Přinášíme Vám tedy vzor průvodního textu z ostrého maturitního zadání z jarního termínu 2011.

ČTĚTE TAKÉ: Úvaha u maturity z ČJ a jak ji napsat na jedničku?

VZOROVÉ ZADÁNÍ PRŮVODNÍHO DOPISU K MATURITĚ Z ČEŠTINY:

Výchozí text: „Tresty jsou nepřiměřeně nízké a obávám se, že to ani nový trestní zákoník nezmění. Bohužel si lidi neuvědomí, jak je řízení v opilosti nebezpečné. Navíc není výjimkou, že soud najde polehčující okolnosti, které nakonec i tak nízký trest ještě sníží,“ říká advokát a právní poradce Autoklubu České republiky […]

„Nejhorší není, že zde hrozí maximální trest jen pět let, ale to, že jej soudy nevyužívají. I když řidič pod vlivem alkoholu někoho zabije, tak velmi často skončí jen s podmínkou. I kdyby za to hrozil trest deset let, tak je k ničemu, pokud jej soudci nebudou využívat. Musíme brát v potaz fakt, že jsme před těmito lidmi všichni ohrožení,“ míní právník […]

Řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog jen za poslední čtyři roky zabili přes 230 lidí.

Zpracování: průvodní text k petici, určený poslancům, požadující zvýšení trestů pro řidiče pod vlivem alkoholu

PRŮVODNÍ TEXT VZOR K MATURITNÍ PÍSEMNÉ PRÁCI Z ČEŠTINY:

V Liberci 4.11.2013

Vážení páni poslanci, vážené paní poslankyně,

skoro každý den se všichni pohybujeme v různých dopravních prostředcích a jsme nedílnou součástí silničního provozu. Máme možnost se setkat s řidiči, kteří zásadně nemají potřebu dodržovat zákon týkající se nepožívání alkoholu či drog před jízdou. V posledních čtyřech letech díky těmto nezodpovědným řidičům došlo k zásadnímu zvýšení počtu mrtvých na našich silnicích.

Rozhodli jsme se tedy využít možnosti a apelovat na Váš poslanecký klub, který by navrhl změnu zákona z hlediska vyšších trestů pro opilé či drogově závislé řidiče. V současné době jsou tresty z hlediska vážnosti dopravních přestupků pod vlivem návykových látek velmi nízké, maximální trest je pouze pět let odnětí svobody, čehož soudy nevyužívají. Ve většině případů řidič vyvázne pouze s podmínkou, peněžitým trestem a odnětím řidičského průkazu na dobu určitou, protože soudy přistupují na možnost uplatnění polehčujících okolností. Samozřejmě jsme si vědomi, že každý člověk má v našem demokratickém právním státě nárok na adekvátní obhajobu a zvážení veškerých okolností, které zapříčinily danou situaci. Požití alkoholu či jiných omamných látek před jízdou autem je však závažné porušení zákona, což by měl soudce, který daný případ posuzuje, určitě brát v úvahu a navrhnout co nejvyšší trest. Jestliže řidič zabije člověka díky své nezodpovědnosti, měl by být zcela jistě po právu potrestán maximálním trestem, tj. odnětím svobody nepodmíněně na pět let. Pokud řidič ví, že je možné zákon obejít, uplatit soudce, za volant pod vlivem návykových látek sedne opět a zcela jistě bude ohrožovat životy dalších lidí.

Apelujeme tímto dopisem a přiloženou peticí občanů měst Liberce, Jablonce nad Nisou, Chrastavy a Turnova na Vaše svědomí a žádáme o možnost nápravy řešení dané situace. Pojďme všichni bojovat za bezpečnější silnice!

S pozdravem zástupce petičního výboru Jan Němec

Proč by náš vzor průvodního textu získal u maturity z českého jazyka vynikající hodnocení?

  • naše vypracování průvodního textu je psáno v souvislosti s pevně daným zadáním (tématem je alkohol za volantem)
  • text obsahuje všechny náležitosti průvodního textu, tedy oslovení, text průvodního dopisu rozdělen do několika odstavců, a rozloučení s podpisem pisatele
  • každý odstavec řeší jednu myšlenku (neskáčeme z jednoho tématu do druhého napříč odstavci)
  • v posledním odstavci je vyjádřen apel na skupinu, které je text určen
  • text obsahuje bohatou slovní zásobu, která se týká tématu, které je dáno zadáním
  • na první pohled jsou v textu viditelné odstavce
  • text neobsahuje pravopisné chyby
  • počet slov v průvodním textu je větší než 250, což je dáno zadáním

ČTĚTE TAKÉ: Odborný popis v písemné práci u maturity z ČJ na výbornou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *