Vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z češtiny 2019

V letošním zadání ostré maturitní písemné práce z českého jazyka 2019 jaro si celý ročník maturantů lámal hlavu s šesti možnými zadáními maturitních slohů. Vybrali jsme pro vás zadání na typ textu, který se nazývá líčení, a napsali vzorové vypracování na jedničku pro vaši inspiraci. Krom líčení se také objevilo zadání na vypravování, dva typy článků, úřední dopis a úvaha. Mnoho úspěchů všem maturantům.

ČTĚTE TAKÉ: Didaktické testy z českého jazyka k efektivní maturitní přípravě

ČTĚTE TAKÉ: Vzorová zadání k ústní zkoušce z češtiny a literatury k maturitě

1. Ostré zadání líčení, které se objevilo v písemné práci z češtiny v roce 2019

ZADÁNÍ 3

Zimní krajina

VÝCHOZÍ TEXT

Pokojně, nekonečně padá sníh na zmrzlý kraj. Je mi slavnostně i teskno zároveň, neboť se cítím osamělý v širé krajině. Země před mýma očima se zjednodušuje, sjednocuje a rozšiřuje, je srovnaná v bílých vlnách a nerozrytá zmatenými stopami života. Konečně prořídl a zastavil se tanec vloček. Váhavě bořím nohy do nedotknutelného sněhu a poznamenávám kraj dlouhým řádkem svých kroků…

(Karel Čapek, Šlépěj, upraveno)

Zpracování: líčení zimní krajiny (funkce výchozího textu inspirativní)

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ SLOHOVÉHO ÚTVARU LÍČENÍ 2019 NA JEDNIČKU

Zimní krajina

„Vstávej! Vstávej! Už je čas,“ probouzí mě jemně a přitom tak vlezle známý hlas, který nenávratně boří hradby mé říše snů. Probouzím se do tmavého, mrazivého rána. V kamnech již praskají první polínka, ale světnici stále ještě drží v sevření chlad.

Pozdravím, opláchnu si ve vědru obličej ledovou vodou, zhltnu připravený krajíc chleba, nasoukám se do kalhot, zapnu si kabát, nasadím čepici, přehodím přes rameno brašnu a vyrážím na svou každodenní pouť.

Hned za dveřmi dostávají mé plíce ochutnat první dávku opravdu ledového vzduchu, až je jim zatěžko jej opět vypustit na svobodu. Slunce ještě nestihlo zcela vyšplhat přes vrcholky potemnělých hor, přesto již lehounce naoranžovělým nádechem světla projasňuje bělavou pláň táhnoucí se pod chalupou směrem k lesu. Noční příval sněhu přikryl téměř vše, co mu stálo v cestě, včetně pěšiny a rybníčku, již dlouho zakrytého ledovým poklopem, hovícího si vedle ní. Jen vysoké traviny uprostřed louky, ačkoli sehnuté téměř k zemi, statečně odolávají tíze sněhové pokrývky.

První kroky v blyštivém sněhu zní jako tóny nakřápnutého trombónu, jehož nátrubek se kdosi vytrvale, ale neuměle snaží profouknout. Boty se boří, jde se pomalu a ztěžka, ale neúnavně. V jednu chvíli se otočím zpět směrem ke stavení, které se z dálky uprostřed bílé krajiny zdá tak titěrné, ale ve zlatavých paprscích vycházejícího slunce až kouzelné. Chci si ten krásný obraz vrýt do paměti navždy. Zamávám na pozdrav a tuším za okny pohled mé maminky.

Řada stop nakonec protíná cílovou pásku na kraji lesa, kde němí diváci – jehličnatí obři čerstvě odění do bělostných svěracích kazajek – nemohou aplaudovat ani výskat radostí. Vytvoří mi ale tichý špalír lemující mou další cestu. Užívám si nekonečného ticha, které znenádání, ale jen na malý okamžik protne havraní zakrákání. Řady stromů se rozestupují. Na můj nos dopadají drobounké sněhové vločky, téměř slyším, jak zlehounka zacinkají předtím, než se roztají.

Jejich hudba sloužila nejspíš jako předehra. Již zní zvon kostela a přede mnou se rozprostírá výhled na shluk zasněžených střech, jejichž komíny vysílají kouřové signály. Jsem na místě.

ČTĚTE TAKÉ: Kompletní zadání maturitní písemné práce z češtiny 2019 jaro

ČTĚTE TAKÉ: Jak na ústní zkoušku u maturity z českého jazyka a literatury?

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky, Výsledky a jeho autorem je NovýAmos.cz. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *