Napište vynikající motivační dopis

motivacni-dopis-maturita-cjl-pisemna-praceJak napsat motivační dopis a uspět? Co by měl kvalitní motivační dopis obsahovat a jaké části a další náležitosti by měl mít, abyste uspěli nejen u maturity, ale i na trhu práce, reagujete-li na nabídku práce, o kterou se ucházíte?

Co to je motivační dopis?

Už z názvu tohoto typu textu je patrné, že se jedná o dopis, ve kterém se obsah textu točí kolem motivace. Motivační dopis je totiž slohový útvar, ve kterém má pisatel nastínit, jaké dobré úmysly (motivace) jej vedou k tomu, aby se o dané zaměstnání ucházel. Motivační dopis je tedy (téměř vždy v kombinaci s životopisem) Vaší první vizitkou, kterou se o Vaší osobě Váš potenciální zaměstnavatel dozví. A pokud se na jednu pracovní pozici hlásí více uchazečů, což je zcela běžné, měl by být motivační dopis psán tak, abyste v konkurenci ostatních uchazečů vynikli, nebo ještě lépe, abyste byli těmi nejlepšími.

ČTETE TAKÉ:  Vzorová reklamace k maturitní písemné práci z češtiny

Jaké jsou náležitosti motivačního dopisu?

Každý motivační dopis musí obsahovat všechny běžné náležitosti, které má mít každý formální dopis:

 • adresa zaměstnavatele (příjemce textu)
 • datum
 • oslovení
 • text motivačního dopisu
 • podpis
 • adresa uchazeče

Jak již bylo řečeno, motivační dopis je první vizitkou uchazeče o zaměstnání. Měl by být psán stručně a měl by obsahovat pouze důležité a relevantní informace. V motivačním dopise byste si jako jeho pisatelé měli určitě odpovědět na otázky jakou jsou např. tyto:

 • Proč bych měl získat danou pracovní pozici právě já?

 • Proč si myslím, že jsem pro danou pracovní pozici ten nejlepší?

 • Jak můžu právě já přispět svému potenciálnímu zaměstnavateli?

 • Jaké zkušenosti mám pro to, abych byl na dané pracovní pozici úspěšný?

Pojďme se tedy podívat na zadání motivačního dopisu, které se objevilo u ostré maturitní zkoušky z českého jazyka v podzimním termínu státních maturit v roce 2013:

VZOROVÉ ZADÁNÍ MOTIVAČNÍHO DOPISU KE STÁTNÍ MATURITĚ Z ČJ:

Téma: “Hledáme milovníky módy”

Výchozí text:

Pro našeho významného klienta, výrobce módního oblečení a doplňků, hledáme vhodné kandidáty na pozici návrhář/ka módního oblečení.

Náplň práce:

 • tvorba návrhů oblečení
 • spolupráce s týmem technologů a grafiků

Požadujeme:

 • SŠ textilního směru
 • praxe v oboru minimálně 2 roky
 • znalost materiálů a střihů
 • znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni
 • orientace v módních trendech, kreativita
 • ochota cestovat – veletrhy, návštěvy výrobců

Nabízíme:

 • zázemí stabilní společnosti
 • vysoká míra samostatnosti
 • dobré finanční ohodnocení

Zpracování: motivační dopis psaný na základě výchozího textu

MOTIVAČNÍ DOPIS – VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ K MATURITĚ Z ČEŠTINY

Firma Modeta
Na Cibulce 8
512 46 Harrachov

V Harrachově dne 22.10. 2013

Vážený pane, vážená paní,

     na internetových stránkách jobs.cz jsem našla Vaši nabídku zaměstnání na pozici návrhářky, která mne zaujala. Jsem absolventkou Střední průmyslové školy textilní v Liberci a poslední dva roky jsem pracovala v módní firmě Modest jako návrhářka zimního oblečení.

     Mým největším koníčkem je práce s různorodými materiály z hlediska nových módních trendů. Se svými návrhy jsem se zúčastnila i několika prestižních módních přehlídek u nás i v zahraničí a získala několik významných ocenění. Svoji práci se snažím vykonávat odborně a zodpovědně. Pravidelně se zúčastňuji módních workshopů v Anglii, Francii, Itálii, kde velmi dobře uplatňuji komunikační úroveň anglického jazyka. Mám zkušenosti s pracovními týmy v oblasti technologie výroby oděvů a grafiky daného oboru. Mezi mé přednosti patří pracovitost, spolehlivost, ochota, flexibilita a nekonfliktní povaha.

     Vaše finanční nabídka za odvedenou práci mi zcela vyhovuje. Pokud bych dostala příležitost pracovat pro Vaši módní firmu, která má velký ohlas na mezinárodním trhu, důvěru bych splácela dobře a svědomitě odvedenou prací. Věřím, že jsem na tuto pozici vhodným kandidátem. Do zaměstnání mohu nastoupit od 1. dne následujícího měsíce.

     Ráda bych se zúčastnila osobního pohovoru, abych měla možnost některé informace upřesnit, vysvětlit a mohla zároveň prezentovat vlastní návrhy oděvů. Pohovoru se mohu zúčastnit kterýkoli pracovní den odpoledne. V případě potřeby je možné se domluvit i na dopolední hodiny. Myslím si, že bych pracovní pozici mohla zastávat lépe než někteří ostatní uchazeči.

Těším se na Vaši odpověď.

S pozdravem Martina Kyselová

Mobilní telefon: 625 444 220
E-mail: martina.kyselova@posta.cz
Adresa: Martina Kyselová, Krušná 25, 512 46 Harrachov

Proč byste s takto napsaným motivačním dopisme uspěli na jedničku?

 • vzorový text motivačního dopisu je psán na základě výchozího textu, který obsahuje zadání – reagujeme tedy na konkrétní nabídku práce, čímž dodržujeme zadání
 • text obshauje všechny části, které má formální dopis obsahovat – tedy adresu pisatele, datum, oslovení, text motivačního dopisu, rozloučení, podpis a kontakt
 • text je vhodně graficky členěn – mezi jednotlivými částmi motivačního dopisu je vynechán prostor (zpravidla jeden řádek), v dopise je několik odstavců, které jsou graficky odděleny osazením začátku odstavce zleva.
 • každý odstavec obsahuje jednu rozpracovanou myšlenku
 • český jazyk je v textu neutrální, text neobsahuje gramatické chyby a slovní zásoba odpovídá maturitní úrovni, slovní zásoba je také směrem k zadání bohatá relevantní (… jsem absolventem…, ráda bych se zúčastnila osobního pohovoru…)
 • pisatel zmiňuje konkrétní informace, které jsou očekáváné a zaměřené na obor, pro který je pracovní nabídka vypsána
 • text obsahuje více než 250 slov, což je dáno zadáním

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat stížnost u maturity z čestiny na jedničku?

Mnoho úspěchů při psaní motivačního dopisu nejen u maturity, ale hlavně při ucházení se o zaměstnání. Motivační dopis je totiž typ textu, se kterým se téměř každý během svého života setká a na kterém často mnoho závisí.


39 komentářů u “Napište vynikající motivační dopis

 1. Nemate tak nahodou spatne napsane ODSTAVCE ?? Pokud se vynechava radek mezi odstavci, tak uz se preci neposouva prvni veta odstavce ! Bud jedno nebo druhe.

 2. Ing. Jaromír Vaněk
  Slezan, s. r. o.
  Frýdlantská 37
  739 01 Frýdek-Místek

  Ing. Jaroslav Přerazil
  Smetanova 22
  Frýdlant nad Ostravicí

  Vážený pane Vaňku,

  nedávno mě mezi nabídkou volných pracovních míst na pracovním trhu velice zaujala nabídka Vaší firmy. Chtěl bych se ucházet o místo návrháře ve Vašem podniku.
  O nabídce jsem se dozvěděl z deníku Právo, ze dne 30. dubna tohoto roku.
  Mezi léty 2008 až 2012 jsem vystudoval Vysokou školu oděvní v Liberci, obor design a návrhářství. V letech 2004 až 2008 jsem absolvoval Střední průmyslovou školu oděvní ve Frýdku-Místku.
  V roce 2012 po absolvování vysoké školy jsem vyhrál mezinárodní soutěž, která se konala v Bruselu a jejíž hlavním tématem byla móda pro mladé. Díky této zkušenosti se výborně orientuji v módních trendech.
  Mám za sebou 2 roky praxe v oděvní firmě v Ostravě. Díky státní zkoušce z anglického jazyka jsem skvěle jazykově vybaven. Láká mě cestování do zahraničí, díky němuž mohu ještě lépe rozvíjet své komunikační schopnosti a získat nové, cenné zkušenosti. Zároveň si myslím, že bych byl důstojným reprezentantem Vaši společnosti na mezinárodních veletrzích a při jednání se zahraničními dodavateli. Mé vzdělání mi zároveň poskytuje širokou znalost materiálů a střihů.
  Jsem kreativní, zodpovědný a důsledný ve své práci. Rád pracuji v kolektivu a chtěl bych si vyzkoušet práci s týmem technologů a grafiků.
  Současně mě zaujala míra samostatnosti, kterou poskytujete, stabilní zázemí Vaší firmy a v neposlední řadě dobré platové podmínky.
  Pokud Vás můj dopis zaujal, budu se těšit na naše případné osobní setkání a budoucí spolupráci.

  S pozdravem Jaroslav Přerazil

  Mobilní telefon: 602 202 112
  E-mail: jaroslav.prerazil@email.cz

  Ve Frýdlantě nad Ostravicí
  dne 4. května 2015

  “vlastnoruční podpis”

  Zadání je z této stránky, chtěl bych vědět jak bych asi dopadl.
  Děkuji předem za odpověď.

 3. Zajímalo by mě, jakým způsobem se hodnotil motivační dopis v tomto roce u maturity a jak bylo možné získat nejvyšší počet bodů. Já jsem obdržela skoro to minimum,abych prošla. Psali jsme několik takových dopisů na nečisto, který by u “našich” učitelů obdržel výborné ohodnocení. Psala jsem ho v takové stylu, jaký byl požadován, počet slov, formální stránka, téma… Ale stejně mám minimum bodů. Nechápu to hodnocení teda. Ráda bych viděla vzorový typ, který by splňoval požadavky. S mým hodnocením nejsem vůbec spokojená.

 4. Bohužel tento motivační dopis u státních maturit nemá šanci uspět na jedničku… 😀 neb vlastní zkušenost

 5. Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Jako téma letošní slohové práce jsem si vybral motivační dopis. Myslím si, že mám vše v pořádku, kromě jedné věci…Text jsem psal na 3 listy – na každý pouze na přední stránku. (byly označené 1/3, 2/3, 3/3 – z toho jsem nevydedukoval, že linky jsou i na druhé straně papíru). Proto se ptám, jestli to bude při hodnocení mé práce hrát nějakou roli? Děkuji za odpověď

 6. Dobrý den,
  zapomněla jsem na adresu příjemce v motivačním dopisu.Je taková práce ještě hodnocena?
  Děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den,
  zapomněla jsem na adresu příjemce je takový motivační dopis ještě hodnocen.
  Děkuji za odpoveď.

 8. Dobrý den,
  chtěla bych se optat, při mé písemné práci z českého jazyka, jsem si vybrala motivační dopis, ale boužel jsem nedodržela 250 slov, je to velký problém, nebo mi jen strhnou nějaké body? Děkuji

 9. Dobrý den, mám prosbu zda projdu aspon na dostatečnou, když mi v dopise chybí kontakt, v podobě telefonu či e-mailu, adresu tam mám jak svojí tak doručovatele. A ještě chybí zmínka o pohovoru. Předem děkuji za odpověď. Nel

 10. Dobrý den, chci se zeptat jestli je nutný mít u motivačního dopisu 250 slov, jestli nestačí mít jen 200. A co je pravdy na tom, že je tolerance 50 slov? Měla jsem zhruba kolem 220 slov. Díky za odpověď.

 11. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli mám stále šanci uspět se svou slohovou prací i když jsem na konci motivačního dopisu neuvedl svou adresu a kontakt.. Děkuji za odpověd :'(

 12. Dobrý den,
  když jsem psala jako písemnou práci motivační dopis a zapomněla jsem tam napsat adresy, místo a kontakt, je to velká chyba? bude práce hodnocena?

 13. Dobrý den,
  ve škole jsme se učili a navíc se teď dívám i do učebnice, že první má být adresa odesílatele, pod ní adresa příjemce a potom datum vpravo napsané “Harrachov 22. října 2013”. V učebnici je napsaná i věc (předmět) – Žádost o místo.Takže by mě velice zajímalo jak to je, mám to naučené tak, jak nás to učili ve škole a tohle mě docela zmátlo.
  Děkuji za odpověď.

 14. Dobrý den,
  ve škole jsme se učili, že se adresa odesílatele píše NAD adresu příjemce, tedy jako vůbec první věc v motivačním dopise. Také jsme se učili, že se již nepíše ”V Harrachově dne 22.10. 2013” ale jen ” Harrachov 22.10. 2013”. Také nám byl zmíněno, že mezi místem+datumem a oslovením, se nachází ještě ”předmět” (př. Zájem o pracovní místo na pozici návrhářky)
  Je tedy možné, že nás to naučili ve škole blbě?

  Ještě doplním, že vaše stránky jsou moc povedené, hodně mi v tomto období pomáhají.

  Díky za odpověď a za vytvořené stránky! :-)))

 15. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by adresy šly napsat také takto:
  Adresa odesílatele

  Adresa příjemce
  .
  .
  .
  Děkuji za odpověď

 16. Dobrý den,
  ve škole jsme se učili, že adresa odesílatele má být umístěna jako první – nad adresou příjemce. Tady ji máte uvedenou pod textem dopisu. Jsou tedy obě varianty možné nebo ne?

 17. Dobrý den, zaslechl jsem, že u motivačního dopisu je hranice počtu slov nižší než 250, tak se chci zeptat jestli je to pravda.
  Děkuji.

 18. chtěla bych se zeptat, jestli je jedno kam napíšu svou adresu, nebo je to dané a taky jestli u každeho dopisu (stížnost, žádost o místo, reklamace) se ty adresy píšou jinde

 19. Dobrý den, chci se zeptat, zda tedy vše má být zarovnáno vlevo? Pokud se nepletu a datum se píše také vlevo, v žádném ze slohových útvarů se nic nemusí psát doprava?
  Děkuji za odpověď
  Marta

 20. Dobrý den,
  mám otázku ohledně data v dopise. Nás ve škole učili, že se píše vpravo nahoře a vy ho máte napsaný vlevo. A to samé je i s pozdravem a podpisem a naší adresou. Má to velký vliv u maturity nebo je to jedno na jakou stranu to píšu? Možná je to blbý dotaz ale radši si to chci ujasnit 😀 Předem děkuji:)

 21. Dobrý den,
  zajímalo by mě, jak je to s počtem slov u formálních dopisů u státní maturity z českého jazyka. Já si myslím, že minimální rozsah je 200 slov, což je informace od mé vyučující češtiny. Je to tak, nebo i u těchto typů slohových prací je předepsán minimální počet slov 250?
  Děkuji.

 22. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je možné psát mou adresu na začátek, nad adresu příjemce. Děkuji za odpověď

 23. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se adresy atd také započítávají do počtu slov? Děkuji za odpověď.

 24. Ahoj. Mohl bych se zeptat, jestli se mezi těch 250 slov počítá i adresa? A pokud je adresa adresáta v zadání, odečítají se ta slova jako nevlstní text? Děkuji za odpověď.

 25. Dobrý den,
  mám dotaz.
  Neměla by být moje adresa úplně nahoře? A jejich adresa až pod tou mou? My jsme si říkali, že oni potřebují spíše vidět, kdo jim píše, proto to má být nahoře. Ale teď jsi nejsem vůbec jistá.
  Předem děkuji za odpověď.

 26. Dobrý den,

  chci se zeptat, zda u dopisů musí být uvedena vždy adresa příjemce i moje? A také, zda musím svou adresu psát až dolů nebo může být nahoře, před adresou adresáta? Předem děkuji

  • Dobrý den,

   Chtěla bych se zeptat jestli se adresa, podpis, e-mail a další podobné věci započítají do počtu slov.
   Také by mě zajímalo jaká je hranice počtu slov. 250 až kolik?

  • Ve škole nám bylo sděleno, že motivační dopis musí být strukturován následujícím způsobem:

   Adresa pisatele (vlevo)
   Adresa příjemce (také vlevo)
   Datum (vpravo, a jiný formát než je uveden zde – správně by mělo být Harrachov 22.10. 2013)
   následuje oslovení, hlavní text, rozloučení a podpis, vše odděleno pomocí odstavců (správně by ale měl být použit pouze jeden typ odstavců – buď volný řádek, nebo odsazení, použití obou ale může být počítáno za chybu)

   Takto nám to tedy bylo řečeno a od textu napsaného zde se to výrazně liší – zajímalo by mě, jak to tedy má být :/

 27. Dobrý den , chtěla bych se zeptat jestli motivační dopis u maturitní písemné zkoušky musí obsahovat Souhlas se zpracováním svých osobních údajů dle zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů ? Děkuji .

  • Aneto, u maturity z češtiny není nezbytně nutné tento odkaz do legislativy přímo zahrnout. Ať se daří! 🙂

  • Veroniko, vlastnoruční podpis vedle Vašeho čitelného podpisu rozhodně ničemu nevadí. Mnoho úspěchů! 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *