Jak napsat popis místa u maturity z češtiny a získat od hodnotitele vynikající hodnocení?

popis-mista-maturita-cjl-pisemna-praceU maturitní písemné práce z češtiny si jako jedno z více zadání můžete zvolit i slohový útvar, který se nazývá popis místa. Jak si tedy poradit s psaním popisu místa a napsat jej tak, aby Vám hodnotitel udělil skvělé hodnocení, nejlépe na jedničku?

Co je cílem, popisujete-li písemně nějaké místo?

Při popisování místa je naším cílem spokojený čtenář, kterému podáváme informace o daném místu, pěkně seřazené podle úhlů pohledů, podle kterých místo popisujeme. Náš čtenář by si tedy po přečtení měl umět živě představit místo, které mu písemně popisujeme. O daném místu vždy uvádíme nápadné a podstatné vlastnosti, které dané místo charakterizují, a to ve vhodném pořadí. Popis místa je tedy vždy psán logicky a dané místo popisujeme postupně podle zmíněných vlastností, jak se říká od A do Z.

ČTĚTE TAKÉ: Úvaha u maturity z ČJ a jak ji napsat na jedničku?

Podle jakých úhlů pohledu můžeme místo popisovat?

V podstatě záleží na každém z nás, jak místo popíšeme. Místo můžeme např. popisovat podle toho, kde se nachází (ve městě, na venkově, v části města atp.), dále můžeme popsat jeho vyjímečné vlastnosti (např. významné památky, krajinné prvky nebo místa, kde se setkávají lidé). Některé vlastnosti lze popsat obecněji, některé naopak velmi konkrétně a detailně.

Jaké části by měl popis místa obsahovat?

Popis místa by měl obsahovat úvod, hlavní text (popis místa z více úhlů pohledu) a závěr – takto bude v tetxu obsažena logika a působení na čtenáře Vašeho popisu bude velmi příjemné.

Jazykové prostředky a popis místa u maturity z češtiny

Při popisu místa se doporučuje používání neutrálních jazykových prostředků a spisovného jazyka. Kvalitní popis místa se vyznačuje zejména větším množstvím slov stejného významu (synonym). Pokuste se například nenadužívat sloves “být” či “mít” a právě tato slovesa nahradit vhodnými synonymy nebo jinými parafrázemi:

 • je tam hodně lidí – vyskytuje se mnoho lidí
 • je tam nová kašna – …byla nedávno postavena krásná nová kašna…
 • je tam park – …můžeme navštívit moderní park…

ČTĚTE TAKÉ: Odborný popis v písemné práci u maturity z ČJ na výbornou?


VZOROVÉ ZADÁNÍ PRO POPIS MÍSTA U MATURITY Z ČJ V PÍSEMNÉ PRÁCI:
(oficiální zadání ostrá písemné práce z jarního maturitního termínu 2011)

Téma:Zákoutí, kam se rád/a vracím“

Zpracování: popis oblíbené části vašeho města/ vaší obce

POPIS MÍSTA – VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ K MATURITĚ Z ČJ

     Ranní procházky se sousedčiným čtyřnohým miláčkem, zábavné výlety na kolech nebo inline bruslích s kamarádkou Bohunkou, podvečerní procházky při západu slunce s milovaným partnerem či posezení na lavičce s oblíbenou knihou. To vše je pro mne spjato s jedním místem v současnosti zvaným „Hollywood“. V minulosti se lokalita jmenovala „Krkavčí vrch“ a váže se k němu dokonce i pověst. Z mého pohledu se jedná o nejkrásnější a nejklidnější místo v našem městě . Zrovna já mám to štěstí, že bydlím nedaleko.
     Na začátku cesty je několik architektonicky odlišných nových domů, které maličko nabourávají tradiční podobu našeho města. Dále pak už nacházím domy vesnického typu, jež působí uklidňujícím dojmem, i přestože sem doléhá hluk z blízké hlavní komunikace. Vzdálím-li se o několik málo kroků, hluk začne slábnout a pomalu se nořím do oázy klidu. K asfaltové cestě dlouhé necelý jeden kilometr, po které kráčím, z levé strany přiléhá louka, zprava se nachází kukuřičné pole. Celá cesta je lemována řadami topolů, které se jeví jako statní obři. Na konci cesty je malý vrch, za kterým se nachází překrásný „Hollywood“. Přicházím k němu a přímo přede mnou se rozprostírá malý rybníček pokrytý právě rozkvetlými lekníny, plný ryb a obklopený statnými duby. Na obou březích jsou umístěny lavičky poskytující možnost posezení a pohledu na nádherně čistou přírodu. Po pravé straně rybníku vyrostlo několik chatiček se zahrádkami, které dotvářejí jedinečnost tohoto místa.
     Vždy, když se potřebuji odreagovat, uvolnit, odpočinout, zamířím právě sem. Je to místo, kde se cítím dobře, jsem šťastná, svobodná, uvolněná. Ráda ho navštěvuji sama, nebo s lidmi, které mám ráda.

Proč by hodnotitel ohodnotitl náš vzor popisu místa výbornou známkou?

 • dle zadání máme napsat popis oblíbeného místa v našem městě/obcito plníme
 • text píšeme v souladu s tématem (rád/a se na dané místo vracím) – plníme tedy zadání
 • text obsahuje více úhlů pohledu při popisování místa (krátký vstup do historie místa, popis místa z pohledu procházení se místem, pocit autora při navštěvování místa)
 • text je psán v neutráním jazyce (ani příliš formálně, ani příliš neformálně)
 • text neobshauje pravopisné chyby
 • text je vhodně rozčleněn graficky (odstavce jsou patrné na první pohled)
 • slovní zásoba použitá v textu odpovída charakteru textu – tedy popisování místa
 • text obsahuje více než 250 slov – v souladu se zadáním

Vyberete-li si psaní popisu mísa u maturitní písemné práce z českého jazyka, přejeme Vám zisk co nejlepšího hodnocení.

10 komentářů u “Jak napsat popis místa u maturity z češtiny a získat od hodnotitele vynikající hodnocení?

 1. Chci se zeptat, kolik může být slov? Píšou alespoň 250 ale učitelka a další učitele nám rekli, že tolerance je 50 slov. Takže mám 244 vadí to?

  • Pokud máš 2044 slov tak by to mělo být OK. Jelikož je tolerance 50 slov tak musíš mít min. 200 slov.

 2. Dobrý den, musí být u popisu obrázku nadpis ? Počítá se to jako chyba, když tam nadpis chybí? Děkuji za odpověď

 3. chtěla jsem se zeptat zda u popisu místa je důležitý nadpis ? Nebo celkově u popisu jestli musí být nadpis? Děkuji

 4. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se např. u popisu nebo vyprávění píše i nadpis. Když je např. téma Zákoutí kam se ráda vracím, jestli ho mám použít jako nadpis nebo ne.

  • Myslím, že nadpis by měl být zvolen ten, který je zadaný jako téma. Tudíž v tomto vzorovém vypracování by měl podle mého být nadpis uveden jako: “Zákoutí, kam se rád vracím.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *