Černý obelisk

erich-maria-remarque-cerny-obeliskI román Černý obelisk, odehrávající se v Německu v období hyperinflace po první světové válce, jenž napsal německý pacifistický spisovatel  Erich Maria Remarque, může být zadáním Vaší ústní maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Přečtěte si výňatek a následně se pokuste zodpovědět otázky, které na Vás čekají v tomto článku a budete o krok blíže k jejímu úspěšnému splnění.

Výňatek uměleckého díla Černý obelisk spisovatele E. M. Remarque

Jako šéf reklamy dohlížím na uspořádání pomníků. Nesmí stát vedle sebe jen tak bez ladu a skladu, nýbrž musí tvořit klidné skupiny, roztroušené malebně po zahradě. Jindřich Kroll je proti tomu. Podle něho mají být kameny v zákrytu jako vojáci a všechno ostatní považuje za rozmazlenost. Naštěstí ho přehlasujeme. I jeho matka je proti němu. Vlastně je proti němu vždycky. Ještě dnes nechápe, jak mohla Jindřicha porodit ona, a ne žena majora mimo službu Wolkensteina.
Je nádherně a den září blankytem. Nad městem se klene obloha jako obrovská hedvábná plachta. V korunách stromů ještě visí vlhké a chladné jitro. Ptáci cvrlikají, jako by existovalo jen začínající léto a hnízda s mladým životem. Je jim úplně jedno, že dolar nabobtnal na padesát tisíc jako ohavná vodnatá houba. I to, že ranní noviny oznámily tři sebevraždy. Byli to všichni malí důchodci a spáchali to tak, jak to s oblibou dělávají chudáci: otevřením plynového kohoutku. Důchodkyni Kubalkovou objevili s hlavou v troubě plynových kamen, penzionovaného účetního radu Hopfa našli čerstvě oholeného v posledních, bezvadně vykartáčovaných záplatovaných šatech. V ruce držel jako vstupenky do nebe čtyři bezcenné, červeně přerazítkované tisícovky. A vdovu Glassovou našli na prahu kuchyně a vedle ní roztrhanou vkladní knížku, na níž bylo padesát tisíc marek. Pro Hopfa byly červeně přerazítkované tisícovky posledním zábleskem naděje. Už dlouho se šířila fáma, že budou zase zhodnoceny. Nikdo neví, odkud ta šeptanda pramenila. Na bankovkách nikde nestojí, že jsou směnitelné za zlato, a i kdyby to na nich stálo: stát, tento imunní podvodník, který sám zpronevěřuje bilióny, ale který zavře každého, kdo ho připraví o pět marek, by si už vymyslel nějakou záludnost, aby je nemusel vyplatit. Teprve předevčírem bylo v novinách prohlášení, že tyto bankovky nebudou mít žádnou přednost. Proto v nich dneska stojí Hopfovo úmrtní oznámení.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Černý obelisk spisovatele E. M. Remarque

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Popište prostředí, ve kterém se výňatek odehrává a atmosféru, kterou ve Vás navodil.
  • Okomentujte stylistickou stránku výňatku.
  • Vsaďte tvorbu E. M. Remarqua do kontextu světové literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *