Stín větru

carlos-ruiz-zafon-stin-vetruJak jistě víte, k ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury si můžete vybrat celkem dvacet různých literárních děl. Je možné, že se jedním z nich stal bestseller Stín větru sepsaný španělským prozaikem Carlosem Ruizem Zafónem. Proto jsme pro Vás přichystali výňatek z tohoto díla společně s otázkami, které by Vám mohla maturitní komise položit.

Výňatek uměleckého díla Stín větru autora Carlose Ruize Zafóna

„Co jste dělal?“
„Od všeho trochu. V dnešní době se tomu říká špionáž, ale v časech války je špionem každý. Součástí mé práce bylo registrovat takové lidi, jako je Fumero. Tu jsou ze všech nejnebezpečnější. Jsou jako zmije, nemají barvu ani svědomí. Za války se jich objeví spousty. V době míru si nasadí masku. Ale jsou pořád tady. Jsou jich tisíce. Jenomže v jeho případě jsem dřív nebo později musel tu jeho hru prokouknout. A to spíš dřív než později. Barcelona během několika následujících dní padla a nastal obrat o 180 stupňů. Jak se říká, omeletka se začala smažit z druhé strany. Ze mě se stal pronásledovaný kriminálník a moji nadřízení se museli schovávat jako krysy. Fumero už byl tou dobou pověřen vedením operace ͵čistkaʹ. Nepohodlné lidi odstřelili přímo na ulici, anebo je odvedli na Montjuïc. Mě zatkli v přístavu, když jsem se pro své nadřízené pokoušel sehnat lístky na řeckou nákladní loď, aby se mohli dostat do Francie. Odvezli mě na Montjuïc, kde mě dva dny drželi bez vody v tmavé nevětrané cele. Když jsem znovu uviděl světlo, bylo ze svářečky. Fumero a jeden chlápek, co mluvil jen německy, mi svázali nohy a pověsili mě hlavou dolů.“

Zadání ústní zkoušky pro dílo Stín větru, autor C.R. Zafón

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Popište postavy vyskytující se v textu.
  • Analyzujte jazykovou stránku textu, svá tvrzení zakládejte na konkrétních částech výňatku.
  • Vsaďte dílo Carlose Ruize Zafóna do kontextu světové literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *