Chladnou zemí

jachym-topol-chladnou-zemiZ kategorie současných děl se u ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury může také objevit kniha českého spisovatele a básníka Jáchyma TopolaChladnou zemí, jejíž děj se odehrává v Terezíně. Přichystali jsme pro Vás výňatek a typové otázky vztažené k tomuto dílu. Tak nezanedbejte přípravu – pokuste se je zodpovědět a zjistíte jak na tom jste.

Výňatek uměleckého díla Chladnou zemí spisovatele Jáchyma Topola

Vítr mezi stromy metl sníh z pláně, najednou se v tom vichru špatně dýchalo, trvalo to pár okamžiků a pak už vzduch bolel v plicích, dvoumetrová větev urvaná orkánem mi přelítla přes hlavu, zalezl jsem do stanu.
To je purga, povídá Ula. To už se odsud nevyhrabeme.[…]
Sedí vedle mě a má otevřené oči. Povídá mi o své práci.
Její tým byl vybrán k rekognoskaci pohřebišť v jedné z oblastí Běloruska těžce postižených radiací. […]
Bylo to peklo. Kolikrát jsem, bezradná, třeba v noci v dešti, čárala lopatkou na okraji jámy a přemýšlela. Zabíjeli tu Sověti Sověty, anebo Němci vraždili Sověty a židy, anebo Němci a Sověti zabíjeli jiný Sověty? A teď si ještě vem, že oni se tu samozřejmě rozdělují na Bělorusy a Rusy a Ukrajince a Rusíny a jsou tu taky Poláci a Baltové a další, promiň, a ty seš kdo?
Čech.
Aha. Ty neznám. Kdo je v těch hrobech? Kardinální otázka. Tady na východě se žádný záznamy nevedly jako u nás, kdepak. Místní mlčí i po všech těch letech.
Ulo! Asi vědí proč.
Strašný nepořádek! Každopádně bez plánu obnovy pohřebišť se Bělorusko do EU nedostane. Ani kdyby diktatura padla. Ani nápad! Ve spojené Evropě prostě nejde mít někde ňáký jámy s mrtvolama, neblázni! To se musí všechno uklidit.
Neříkám nic. Pěkně uklidili Terezín. Vědátoři.
Hele, Ulo, a není to nakonec jedno, kdo v těch hrobech leží? To se teda pleteš! Na tom hodně záleží. Tady jde o peníze. Protože kdo to má platit? Tu obnovu? Práci specializovaných týmů? Všude v Evropě na místech piety vlajou vlajky. Na východě se po rozmoklých polích procházej havrani a klovou do lebek. Příšerný.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Chladnou zemí spisovatele Jáchyma Topola

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Okomentujte námět tohoto díla.
  • Popište stylistickou stránku výňatku a vsaďte jej do kontextu celého díla.
  • Vsaďte dílo Jáchyma Topola do kontextu české literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *