Kouzelný vrch

thomas-mann-kouzelny-vrchI román Kouzelný vrch německého prozaika, esejisty a držitele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1929, Thomase Manna, se může objevit u ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Proto byste si měli v tréninkovém tempu alespoň pár vzorových otázek k tomuto dílu vypracovat.  S chutí do toho a úspěch u maturity bude hned o krok blíže.

Výňatek uměleckého díla Kouzelný vrch spisovatele Thomase Manna

V prvních dnech nenavázal Hans Castorp skoro žádné známosti a ani později ještě dlouho ne. Denní řád k tomu celkem neposkytoval příležitost; kromě toho byl Hans Castorp příliš zdrženlivé povahy, a navíc si tu nahoře připadal jenom jako host a „nezúčastněný divák“, jak říkal dvorní rada Behrens, a rád se spokojoval hovorem s Joachimem a jeho společností. Ovšem ošetřovatelka na chodbě si div nevykroutila krk, jak po nich pásla, až posléze Joachim, který jí už i dříve několikrát věnoval krátkou chvilku rozmluvy, jí svého bratrance představil. S tou svou šňůrkou od cvikru za uchem mluvila nejen strojeně, ale přímo utrápeně a při bližším pozorování vzbuzovala dojem, že trýzeň dlouhé chvíle ji připravila o zdravý rozum. Bylo nesnadné se jí zbavit, projevovala chorobný strach před ukončením hovoru, a když se mladí muži chystali jít dále, upjala se k nim chvatnými slovy, pohledy a zoufalým úsměvem, takže u ní z útrpnosti ještě chvilku setrvali. Vykládala obšírně a zdlouhavě o svém tatínkovi, který byl jurista, o bratranci lékaři, − patrně proto, aby se jim ukázala v příznivém světle a naznačila, že pochází z inteligentních kruhů.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Kouzelný vrch autora Thomase Manna

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Popište nejprve výňatek a pak celý román z hlediska času a prostoru.
  • Okomentujte syntaktickou výstavbu textu.
  • Popište postavu ošetřovatelky.
  • Vsaďte dílo Thomase Manna do kontextu světové literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *