Krysař

viktor-dyk-krysarKrysař Viktora Dyka inspirovaný německým dílem byl jako pravdivý příběh publikován v roce 1923. O tom, jak měl Krysař očistit město Hammeln od krys, co za to měl dostat a jak příběh nakonec skončil, se čtenář dozví v knize nebo v jedné z mnoha filmových adaptací. Ukázkové zadání Krysaře k ústní zkoušce maturity z českého jazyka a literatury a vzorové otázky zkoušejících si můžete projít zde.

Výňatek uměleckého díla Krysař spisovatele Viktora Dyka

Nad krásným hansovním městem Hammeln – pýchou všech obyvatel, stojí vrch Koppel, který patří mezi jejich nemenší pýchu. V neděli měšťané opouštějí brány svého města a svátečně vyparáděni stoupají na Koppel. Stoupání je prudké a pot se řine z jejich čel, ale jak je odtud krásný výhled na celé město i kraj!

Stoupat je nutno sosnovým, poněkud ztemnělým a smutným lesem, tak to alespoň občané Hammeln vnímají. Ale nejsmutnější les pozbyde svého smutného rázu, naplní-li ho veselé i rozvážné hovory kupců hansovního města, jejich ctihodných manželek i místních dívek a jinochů.

Nad touto pro většinu vrcholnou sférou, poskytuje vrch Koppel i jiné možnosti. Náhle vyjdete z lesa, jdete okolo roztroušených balvanů, které sem zbloudily před staletími. Vše je zde prosté a velké. Usaďte se a pohleďte dolů na město. Vyhřívejte se na slunci a užívejte nedělního klidu, protože kdybyste šli dál, dojdete k prospasti.

Otevřená propast je chladná a hluboká a nedohlédnete jejího konce. Hodíte-li tam kámen, padá dlouho. Vrch Koppel má své tajemství; propast není pouhou propastí, ale i cestou. To tvrdí někteří odvážlivci, kteří neváhají jít až na okraj propasti a zkoumat záhady vrchu Koppel.

Nikdo neví nic určitého, pouze říkají, že cesta odtud vede daleko pod zemí. Daleko, přes hory a řeky. Až do Sedmihradska. Říkají to přesto, že nevědí, od koho to slyšeli. Jisté je, že dosud nikdo tuto odvážnou cestu nedokončil, vědí, že dosud nikdo odtud nedošel do sedmihradské země.

Jednoho dne stanul krysař nad touto propastí.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Krysař

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Určete prostředí, ve kterém se odehrává děj výňatku Krysaře.
  • Charakterizujte atmosféru navozenou výňatkem textu.
  • Charakterizujte výstavbu textu.
  • Charakterizujte slovní zásobu výňatku textu.
  • Zasaďte autora Krysaře Viktora Dyka do kontextu české literatury.


2 komentáře u “Krysař

  1. Chci se zeptat, zda když není v pokynech napsáno zařaďte do kontextu díla, jestli nemusíme říkat do které části díla to patří nebo je to nutné řící i tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *