Largo Desolato

vaclav-havel-largo-desolatoDílo Largo Desolato publikoval Václav Havel v roce 1984 v kontextu disidentství v tehdejším Československu. Prohlédněte si úryvek z díla, který může být považován za vzorový v souvislosti s ústní zkouškou státní maturity z českého jazyka a literatury, ke kterému máte k dispozici i typové zadání zkoušejících, kde naleznete otázky, na které se mohou tázat. Zkuste si je cvičně vypracovat a budete mít opět o trochu lépe natrénováno.

Výňatek uměleckého díla Largo Desolato Václava Havla

LEOPOLD: Je mi tě líto, Lucy – Nezasloužíš si takového nanicovatého člověka, jakým jsem já –

 

LUCY: Nelíbí se mi, když o sobě takhle mluvíš –

 

LEOPOLD: Je to pravda, Lucy. Já se prostě nemůžu zbavit tísnivého dojmu, že se v poslední době začlo ve mně cosi hroutit – jako by se ve mně začla lámat nějaká osa, která mě držela pohromadě – půda se mi boří pod nohama – cosi ve mně chromne – někdy se mi zdá, že sám sebe spíš už jen hraju, než že bych sám sebou skutečně byl. Chybí mi prostě nějaký pevný bod, z něhož by všechno ve mně rostlo a se rozvíjelo – těkám – nechávám se zmítat nahodilostmi – propadám se kamsi do prázdnoty a nejsem schopen se čehokoliv zachytit – vlastně jen čekám, co se stane, takže ze sebevědomého subjektu svého života se stávám jen jeho pasívním objektem – někdy mám pocit, že už vlastně nedělám nic jiného, než bezmocně naslouchám, jak plyne čas. Kde je můj někdejší nadhled? Můj humor? Má píle a výdrž? Břitkost mých formulací? Má ironie a sebeironie? Má schopnost se nadchnout , citově se investovat, něčemu se oddat a třeba i obětovat? Dusná atmosféra, v níž už tak dlouho musím žít, musela na mně zanechat své neblahé stopy. Navenek hraju svou roli dál, jako by se nic nestalo, ale uvnitř už dávno nejsem ten, za kterého mě všichni máte.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Largo Desolato Václava Havla

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Stručně popište děj dramatu a analyzujte jazykovou stránku textu. Tvrzení doložte na konkrétních příkladech z textu.
  • Zasaďte dramatické dílo Václava Havla do kontextu české literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *