Lesk a bída kurtizán

honore-de-balzac-lesk-a-bida-kurtizanI s románem Lesk a bída kurtizán z Balzacova rozsáhlého cyklu Lidská komedie, jenž zobrazuje francouzskou společnost na začátku 19. století, se můžete setkat u ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka. Připravili jsme pro Vás výňatek z tohoto díla a vzorové otázky k němu vztažené. Pokuste se je zodpovědět a odměnou Vám bude větší jistota na potítku.

Výňatek uměleckého díla Lesk a bída kurtizán od spisovatele Honoré de Balzaca

U srdce tvého

 

„To víš,“ odpověděl Herrera, „na stupních trůnu jsem je nehledal! Evropu jsem vytáhl z bahna, a teď má strach, aby tam nemusela zpátky. Když s nimi nebudete spokojeni, pohrozte jim panem abbé, a uvidíte, že se budou třást jako myši, když slyší o kocourovi. Jsem totiž krotitel dravé zvěře,“ dodal s úsměvem.

„Já bych spíš řekla, že jste zloduch,“ řekla líbezně Ester a přitiskla se k Lucienovi.
„Milé dítě, pokusil jsem se vás získat pro nebe; ale napravená děvka bude pro církev vždycky jen smyšlenkou; kdyby se taková přece jen někde našla, stala by se z ní v nebi zase kurtizána. Vy jste získala na tom, že se na vás zapomnělo a že teď vypadáte jako spořádaná žena; protože tam jste se naučila tomu, čemu byste se nikdy nenaučila v ohavném prostředí, v němž jste žila… Nic mi nejste dlužná,“ řekl, když uviděl na Esteřině tváři blažený výraz vděčnosti, „všechno jsem to udělal pro něho…“ a ukázal na Luciena. „Jste lehká holka, zůstanete lehkou holkou a umřete jako lehká holka, protože vzdor líbivým teoriím pěstitelů zvířat se nikdo na tomto světě nemůže stát ničím jiným než tím, čím je. Ten člověk, co přišel s teorií o hrbolech na lebce, měl pravdu. Vy například máte hrbol lásky.“
Španěl byl zřejmě fatalista jako Napoleon, Mohamed a mnozí jiní velcí politikové. Je kupodivu, jak všichni mužové činu mají sklon k fatalismu, právě tak jako většina myslitelů má sklon k vyznávání Prozřetelnosti.
„Nevím, co jsem,“ odpověděla Ester s andělskou mírností, „ale miluji Luciena a budu ho milovat až do smrti.“

Zadání ústní zkoušky pro dílo Lesk a bída kurtizán od spisovatele Honoré de Balzaca

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Charakterizujte postavy vystupující ve výňatku.
  • Popište syntaktické prostředky užité v textu.
  • Vsaďte výňatek do kontextu románu Lesk a bída kurtizán.
  • Vsaďte tento román do kontextu Balzacova díla.
  • Vsaďte tvorbu H. de Balzaca do kontextu světové literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *