Mechanické piano

kurt-vonnegut-mechanicke-pianoVědeckotechnické dílo Mechanické piano autora Kurta Vonneguta si můžete bezesporu vytáhnout u ústní zkoušky maturity z českého jazyka a literatury vytáhnout i vy. Podívejte se na vzorový výňatek a typové zadání pro Mechanické piano a nanečisto v klidu a teple svého domova u svého PC nebo tabletu si jej zkuste vypracovat. Jak jste dopadli? Neváhejte nám napsat svůj názor do diskuze pod článkem a obohatit tak i další maturanty z češtiny.

Výňatek uměleckého díla Mechanické piano od Kurta Vonneguta

Město Ilium ve státě New York je rozděleno do tří částí.

V severozápadní sídlí vedoucí pracovníci, inženýři, státní zaměstnanci a hrstka příslušníků intelektuálních profesí, v severovýchodní sídlí stroje a konečně jižní, na druhém břehu řeky Iroquois, zaujímá oblast známá jako Domovina, kde žije převážná většina obyvatel.

Kdyby byl most pře řeku Iroquois vyhozen do povětří, v koloběhu denního života by takřka nic nezaskřípělo. Na obou březích řeky najdete jen velice málo lidí, kteří by ji překračovali z jiného důvodu než ze zvědavosti.

V době války se manažeři a inženýři ve stovkách takovýchle Ilií po celé Americe naučili, jak se obejít bez jejich mužského a ženského obyvatelstva, které vytáhlo do války. Válku vyhrál zázrak – výroba, která nepotřebovala takřka žádné lidské pracovní síly. V hantýrce severního břehu vyhrál válku grif „jak na to“. Demokracie vděčila za svůj život grifu.

Deset let po válce – deset let poté, co se muži a ženy vrátili domů, poté, co byla potlačena poslední povstání, poté, co byly na podkladě antisabotážních zákonů uvězněny tisíce lidí – mazlil se doktor Paul Proteus ve své kanceláři s kočkou. Ačkoli mu bylo pouze pětatřicet let, byl tou nejvýznamnější, nejchytřejší osobou v celém Iliu, ředitelem Ilijských závodů.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Mechanické piano, autor Kurt Vonnegut

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Zasaďte výňatek do kontextu díla Mechanické piano.
  • Specifikujte žánr výňatku i celé knihy a své tvrzení doložte.
  • Charakterizujte vybrané postavy a postavu vypravěče.
  • Zasaďte tvorbu Kurta Vonneguta do kontextu světové literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *