Možnost ostrova

michel-houllenbecq-moznost-ostrovaI na román Možnost ostrova, který sepsal francouzský spisovatel a režisér Michel Houellebecq, pojednávající o událostech těsně před zánikem moderní civilizace, se Vás může komise během ústní části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury zeptat. Proto nezanedbejte přípravu –  přečtěte si připravený výňatek a vypracujte vzorové otázky. Hodně štěstí.

Výňatek uměleckého díla Možnost ostrova od Michela Houllebecqa

Láska se definuje snadno, ale málokdy k ní dochází – v posloupnosti bytostí. Skrze psy vzdáváme lásce hold, a také tomu, že je vůbec možná. Neboť co je vlastně pes, když ne stroj na lásku? Představte mu lidskou bytost a pověříte ho, aby ji miloval – a ať je jakkoli ošklivá, zvrácená, ujetá anebo hloupá, pes ji miluje. Tahle vlastnost byla pro lidstvo starého druhu tak překvapivá, tak ohromující, že většina lidí – všechna svědectví se v tom shodují – svého psa na oplátku také milovala. Pes byl tedy zaškolovací stroj na lásku – jeho účinnost nicméně zůstala omezena na psy, na ostatní lidi se nikdy nerozšířila.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Možnost ostrova, autor Michel Houllebecq

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Vsaďte výňatek do kontextu celého díla.
  • Okomentujte jazykovou a syntaktickou stránku textu a svá tvrzení doložte pomocí konkrétních částí výňatku.
  • Vsaďte román Michela Houellebecqa do kontextu současné literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *