My děti ze stanice ZOO

christine-felscherinow-my-deti-ze-stanice-zooPříběh Christiane F. z německé metropole Berlína zvaný My děti ze stanice ZOO je příběhem smutným a těžkým. Čtenáře Dětí ze stanice ZOO čeká bohužel neustále opakující se nástin situace, kdy Ti, které bychom měli všichni chránit, tedy naše děti, se dostávají do styku s drogami a prostitucí. Téma díla Christiane F. je naneštěstí stále velmi aktuální.

Výňatek uměleckého díla My děti ze stanice ZOO od Christiane F.

Měla jsem hroznej strach, abych nebyla znovu závislá na háčku. Jenomže když byl Detlef sjetej a já střízlivá, neměli jsme jeden na druhýho náladu. Byli jsme jako dva cizí lidi. A tak jsem si ten fet, co mi Detlef zase dával, brala. Než jsme si vrazili jehlu do žíly, tak jsme si vždycky říkali, že na tom nesmíme bejt závislí. Ujišťovali jsme se, že můžeme kdykoli zase přestat, a přitom jsme si dávali děsnýho bacha, aby nám zůstal fet taky na druhej den.

A celý to svinstvo začalo zase od začátku. Jenom jsme si to ještě neuvědomovali, kam jsme to zase spadli, namlouvali jsme si, že to máme všechno pod kontrolou.

Nejdřív se Detlef prodával i za mě. Brzo nám ale jeho peníze nestačily, a tak jsem s tím musela začít taky. Ale hned od začátku jsem měla báječnou kliku na dobrý zákazníky, a tak mi prostituce tentokrát nepřipadala tak odporná.

Zadání ústní zkoušky pro dílo My děti ze stanice ZOO od Christiane F.

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu.

  • Zasaďte dílo do literárněhistorického kontextu.
  • Charakterizujte výňatek po stránce jazykové.
  • Odhadněte, za jakých okolností výňatek vznikl a jaký je jeho účel.
  • Vyhledejte znaky typické pro tento typ projevu.
  • Postihněte, jakou správnou podobu by tento projev měl mít a uveďte své tvrzení na příkladech.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *