Pravý výlet pana Broučka do Měsíce

svatopluk-cech-pravy-vylet-pana-broucka-do-mesiceSatirické dílo českého spisovatele Svatopluka Čecha s názve Pravý výlet pana Broučka do Měsíce svého čtenáře jistě pobaví. Autor si zde bere na paškál neduhy obyvatel žijících ve městě, u tohoto díla se tedy nudit nebudete. Mrkněte i na výňatek z díla a vzorových otázek k ústní části státní maturity z českého jazyka a literatury a pokuste se na zadání odpovědět. Třeba si toto dílo u ústní vytáhnete, a díky tomuto tréninku budete dobře připraveni.

Výňatek uměleckého díla Pravý Výlet pana Broučka do Měsíce od Svatopluka Čecha

Pravil jsem, že je měsíční čeština trochu zvláštní. Pokusím se dle zpráv pana Broučka nastíniti tyto zvláštnosti. Nemohu se arci zhostit obavy, že svým výkladem nikomu se nezavděčím. Mezi učenci vzbudí filologický pokus laika leda úsměv opovržení a širší obecenstvo přejedlo se právě ve sporu o rukopisy, jazykozpytu až do ošklivosti. Obmezím se tedy na věci nejhlavnější.

Měsíčané pronášejí svou češtinu s divným zpíváním, protahováním, kroucením, vzlykáním, syčením, šeptáním a burácením – zkrátka způsobem, jakým se náš jazyk na Zemi nikde nemluví, leda snad na našich divadlech, kde někteří herci snaží se také – zejména v takzvaných klasických kusech – mluviti způsobem všemu pozemskému mluvení co nejméně podobným.
Slovník měsíčtiny vymýtil množství slov v pozemské češtině obyčejných, klada místo nich slova méně obvyklá neb docela nezvyklá, nebo všelijak je popisuje. Tak například neříká se v měsíčtině prostě „oko“ , nýbrž „zor“ nebo „hled“ (při ženských zhusta „hvězdička“ nebo „pomněnka“ – užívání některých slov výhradně při krásném pohlaví je také charakteristickým znakem měsíčtiny!); ne „ústa“, ale „rtové“ (při ženských „maliny“ nebo „korály“); ne „zuby“, ale „šňůry perel“; ne „vlasy“, nýbrž jen „kadeře“, „kštice“, „čupřiny“, „temná mračna“, „zlatý déšť“ […]

Zadání ústní zkoušky pro dílo Pravý Výlet pana Broučka do Měsíce od spisovatele Svatopluka Čecha

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Charakterizujte postoj vypravěče k tématu výňatku.
  • Určete téma výňatku.
  • Zasaďte výňatek do kontextu celého díla.
  • Zasaďte dílo Pravý výlet pana Broučka do Měsíce do kontextu české literatury.
  • Zasaďte autora Svatopluka Čecha do kontextu české literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *