Revizor

nikolaj-vasiljevic-gogol-revizorKomedie s prvky satiry s názvem Revizor napsal v roce 1836 světoznámý ruský spisovatel a tvůrce prozaických děl Nikolaj Vasilijevič Gogol. Hra komediálně poukazuje na nešvary úřednictva své doby, korupci, úplatkářství a zkaženost. Tyto záporné charateristiky úředníků se na malém ruském měste, kde se hra odehrává, projevují ještě více. Podívejte se na maturitní zadání z českého jazyka s tématikou Gogolova Revizora plné neřestí.

Výňatek uměleckého díla Revizor od N. V. Gogola

CHLESTAKOV: Moc krásné ústavy! Mně se líbí, že ukazujete turistům všechny pozoruhodnosti města. V jiných městech mi neukazovali nic.

POLICEJNÍ DIREKTOR: V jiných městech – dovoluji si hlásit – správa města a úředníci se starají víc, abych tak řekl, o svůj vlastní prospěch; ale u nás, abych tak řekl, máme jenom jednu starost: abychom vzorným pořádkem a pozornou péčí si vysloužili uznání svých představených. (…)

CHLESTAKOV: (…) Kde jsme to snídali? V nemocnici, že?

ARTĚMIJ FILIPOVIČ: Ano, prosím v chudinském ústavu.

CHLESTAKOV: Ach, pamatuju se, pamatuju, stály tam postele. A nemocní se uzdravili? Mnoho jsem jich tam neviděl.

ARTĚMIJ FILIPOVIČ: Zbylo jich jen asi deset; víc ne; všichni ostatní se uzdravili. To už je tak zařízeno, takový jsem zavedl pořádek. Od těch dob, co jsem se ujal správy – ani tomu nebudete věřit – všichni jako mouchy – se uzdravují. Takový nemocný ještě ani nevstoupí do nemocnice – a už je zdráv; to nedělají ani tak medikamenty jako pořádek a poctivost.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Revizor, ruský autor Gogol

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Popište ústřední zápletku hry.
  • Posuďte aktuálnost hry v dnešní době.
  • Charakterizujte postavy vystupující ve výňatku.
  • Zasaďte tvorbu N. V. Gogola do kontextu vývoje ruské literatury.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat úvahu u maturity z českého jazyka?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *