Společenstvo prstenu

j-r-r-tolkien-spolecenstvo-prstenuBilbo Pytlík, Gandalf Šedý nebo Bílý, temný pán Sauron a další postavy fantastického románu J. R. R. Tolkiena Pán prstenů je světoznámé dílo nejen díky Hollywoodským filmovým adaptacím, která úspěšně plnila kina po celém světě. Prohlédněte si možné zadání k ústní zkoušce maturity z češtiny a vzorové otázky zkoušejícího, které mohou být jednoduché, ale někdy i záludné.

Výňatek uměleckého díla J. R. R. Tolkiena Pán prstenů (Společenstvo prstenu)

Tato kniha se vesměs zabývá hobity a z jejích stránek se čtenář může dozvědět hodně o jejich povaze, ale málo o jejich dějinách. Další informace lze najít také ve výboru z Červené knihy Západní marky, který byl vydán pod názvem „Hobit“. Onen příběh byl čer­pán z prvních kapitol Červené knihy, sepsaných samotným Bilbem, prvním hobitem, který se proslavil ve velkém světě, a jím nazvaných „Cesta tam a zase zpátky“, protože pojednávají o jeho cestě na vý­chod a o jeho návratu: dobrodružství, které později zapletlo všech­ny hobity do velkých událostí onoho věku, jež jsou vylíčeny v této knize.

Mnozí si ovšem mohou přát dozvědět se více o tomto pozoruhodném nárůdku hned na počátku, kdežto jiní snad nevlastní předcházející knihu. Pro takové čtenáře je zde shrnuto několik poznámek o důležitých otázkách hobitosloví a je krátce připomenuto první dobrodružství.

Hobiti jsou nenápadný, ale starobylý národ, dříve početnější než dnes; mají totiž rádi mír a pokoj a dobře obdělávanou půdu: jejich oblíbeným sídlištěm býval spořádaný venkov s dobrými hospodáři. Nikdy neporozuměli strojům složitějším než kovářské měchy, vodní mlýn nebo ruční stav, a neměli je rádi, ačkoli uměli obratně zacházet s nářadím. I za starých časů bývali zpravidla plaší před „Velkými lid­mi“, jak nám říkají, a dnes se nám úzkostlivě vyhýbají a těžko se dají nalézt. Dobře slyší a mají bystrý zrak, a třebaže mají sklon k tlou­stnutí a neradi zbytečně spěchají, jsou nicméně hbití a obratní v po­hybech. Od počátku znají umění rychle a tiše zmizet, když se okolo hrne nějaký Velký člověk, kterého nechtějí potkat; a toto umění rozvinuli do té míry, že člověku může připadat čarodějné. Ale hobiti ve skutečnosti nikdy žádné čarodějnictví nestudovali a jejich nepo­lapitelnost vyplývá jen z jejich odborné zdatnosti, kterou vzhledem k hobití dědičnosti, praxi a důvěrné spřízněnosti se zemí nemohou větší a nemotornější plemena napodobit.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Pán prstenů

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Charakterizujte žánr díla Společenstvo prstenu od J. R. R. Tolkiena.
  • Charakterizujte hlavní postavy díla.
  • Zasaďte dílo a autora do kontextu světové literatury.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat úvahu u maturity z češtiny v písemné práci?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *