Zabiják

emil-zola-zabijakRománový bestseller, který napsal Emil Zola, popisuje prostředí ve Francii v 19. století. Podívejte se na vzorové zadání románu Zabiják k ústní zkoušce státní maturity z českého jazyka a literatury spolu se vzorovými otázkami zkoušejícího a pokuste se otázky cvičně zvládnout. Své zkušenosti můžete sdílet v diskuzi pod článkem. Společným úsilím takto v klidu všichni odmaturujeme. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Výňatek uměleckého díla Zabiják, autor Emil Zola

Když byl Coupeau v posteli, dala mu dva pomeranče. Dojalo ho to. Byl zase velmi milý od té doby, co pil thé a co nemohl zapomínat svoje srdce na pultech výčepů. Nakonec se odvážila mluvit s ním o jeho pomatení; byla překvapena, že uvažuje docela normálně, jako za starých dobrých časů.

„To je pravda,“ řekl a posmíval se sám sobě, „to jsem se namluvil nesmyslů! Představ si, že jsem viděl krysy a že jsem běhal po čtyřech, abych jim nasolil ocásek! A ty jsi mě volala! Nějací chlapi si to chtěli s tebou dát! No a takové všelijaké hlouposti, strašidla za bílého dne… já se na to moc dobře pamatuji, kotrba je ještě dobrá… Ale teď už mám pokoj, zdá se mi všelicos, když spím, mám všelijaké můry, ale můry má každý.“

Gervaisa u něho zůstala až do večera. Když přišel lékař v šest hodin na vizitu, řekl Coupeauovi, aby natáhl ruce. Už se skoro netřásly, zbylo jen slabé chvění v konečcích prstů. Ale jak přicházela noc, stával se Coupeau neklidným. Dvakrát se najednou na posteli posadil, díval se na zem do tmavých koutů místnosti. Najednou natáhl ruku, jako by o stěnu rozmáčkl nějaké zvíře.

„Copak je?“ ptala se Gervaisa poděšena.

„Krysy. Krysy,“ zašeptal.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Zabiják autora Emila Zoly

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Charakterizujte postavy ve výňatku.
  • Analyzujte jazykovou stránku textu a tvrzení doložte na konkrétních textových pasážích.
  • Zasaďte výňatek do kontextu celého díla.
  • Zasaďte prozaické dílo Emila Zoly do kontextu světové literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *