Zbabělci

josef-skvorecky-zbabelciRomán Josefa Škvoreckého Zbabělci vznikl v roce 1948, avšak své publikum spatřil teprve o deset let déle, kdy byl román vydán. Zbabělci spisovatele Josefa Škvoreckého jsou jedním ze zásadních děl autorovy tvorby a zadání na toto téma se může objevit u ústní části maturity z češtiny. Prohlédněte si typové zadání k ústní zkoušce a vyzkoušejte si, jak byste si v případě vytažení Zbabělců na potítku poradili. Výňatek díla spolu se zadáním máte k dispozici.

Výňatek uměleckého díla Zbabělci, autor Josef Škvorecký

Nakonec on platil na Irenku a Irenka se před ním svlíkala a spala s ním a milovala ho a mě měla ráda. Mě měla ráda. Nedalo se nic dělat. Musel jsem být rád, že to tak je, a houby. Vstal jsem, pozdvihl jsem slavnostně saxofon a rozvzlykal jsem se na počest vítězství a konce války, na počest tohohle města a všech jeho krásných dívek a na počest veliké, bezedné, věčné, pitomé, krásné lásky. A vzlykal jsem nad tím vším, nad svým životem, nad esesáky, které popravili, a nad chudákem Hrobem, který pad, nad Irenou, která nechápala a blížila se pomalu svojí zkáze v nějakém manželství, nad tím časem mládí, který skončil, a nad rozchodem, který začínal, nad orchestrem, který se už nikdy takhle nesejde, nad večery, kdy jsme hráli pod petrolejkama a mysleli na svět, který přijde, nad všemi těmi krásnými dívkami, které jsem miloval, a miloval jsem jich mnoho, snad všechny, a nad sluncem, a z oranžových a šafránových červánků na západě se ke mně skláněl nějaký nový a nově marný život, ale byl hezký a já jsem pozvedl třpytící se saxofon k němu a zpíval jsem a mluvil jsem z jeho pozlaceného korpusu, že ho přijímám, a že přijímám všechno, cokoliv přijde, protože nemohu nic dělat, a odněkud z té záplavy zlata a slunce se ke mně zase naklonila ta holka, co ji teprve potkám, a pohladila mě po tváři. Dole tancovali pásci, které jsem měl rád a které jsem měl za pár dní opustit a měl jsem jít jinam, zase někam, a já jim hrál a myslel jsem na všechny ty obvyklé věci, na které jsem vždycky myslel, na holky a na jazz a na tu neznámou holku, kterou potkám v Praze.

Zadání ústní zkoušky pro dílo Zbabělci od spisovatele Josefa Škvoreckého

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Popište Dannyho pocity vylíčené ve výňatku, zasaďte je do kontextu románu a charakterizujte jeho postavu.
  • Porovnejte pohled Josefa Škvoreckého na 2. světovou válku a porovnejte jej s jinými díly světové literatury.
  • Charakterizujte jazyk výňatku.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *