Pani Bovaryova

gustave-flaubert-pani-bovaryovaJedno z nejvýznamnějších děl francouzského spisovatele Gustava Flauberta je světoznámý román Paní Bovaryová (Madame Bovary). Flaubert Paní Bovaryovou publikoval v polovině 19. století. U ústní zkoušky u maturity z češtiny se můžete setkat s mnoha úryvky textů z tohoto díla. Inspirujte se tedy vzorovým zadáním s otázkami zkoušejícího, abyste věděli, na co se zkoušející může u ústní zeptat.

Výňatek uměleckého díla Paní Bovaryová od Gustave Flauberta

V hloubi duše však čekala, že se něco přihodí. Jako námořníci v nouzi a úzkosti bloudila zoufalýma očima po samotě svého života, hledajíc v dáli na zmlženém obzoru bílou plachtu. Nevěděla, jaká to bude náhoda, jaký bude vítr, jenž ji zanese až k ní, k jakému pobreží ji povede, bude-li to šalupa nebo koráb o třech palubách, obtížený úzkostmi nebo plný slastí až po střílny. Ale každého rána, jakmile procitla, doufala, že už ten den přichází, poslouchala pak všecky zvuky, prudce vstávala a dívala se, že nepřichází; když pak slunce zapadalo, smutnější a smutnější toužila, aby už byl příští den… Sebejalovější životy jiných lidí mají alespoň naději, že se něco stane. Dobrodružství s sebou často nese nekonečné množství obratů a pozadí se mění. Ale pro ni se nic nedělo, Bůh tak chtěl! Budoucnost byla černočerná chodba a dveře na konci byly pevně uzamčené.

ČTETE TAKÉ: Jak napsat charakteristiku u maturity z českého jazyka?

Zadání ústní zkoušky pro dílo Paní Bovaryová, autor Gustave Flaubert

Charakteristika uměleckého textu s využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a s orientačním zasazením do literárněhistorického kontextu:

  • Charakterizujte rozpoložení a očekávání hlavní postavy ve výňatku.
  • Stručně popište děj románu.
  • Analyzujte jazykovou stránku textu a svá tvrzení doložte konkrétními příklady v textu.
  • Zasaďte dílo Gustave Flauberta do kontextu světové literatury.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *